Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged [Browar PINTA]

Czy Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged z Browaru PINTA sprawi, że polubię kwasy?

Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged [Browar PINTA]

Z tym stylem nie jest mi po drodze. Jestem zdecydowanie po drugiej stronie barykady. Słodycz, chmiel, goryczka, ale kwas? Nope. Ładnie zaczynam tą recenzję 😉 Mogę sobie zadać pytanie, po co właściwie kupiłem Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged? Browar PINTA ma u mnie duży kredyt zaufania. To ich Kwas Theta był według mnie najlepszym piwem, jakie piłem w zeszłym roku. Dzisiejszy Sour leżakował w beczce (a właściwie beczkach) co powinno złagodzić kwaśne nuty. Do tego piwo zyskało bardzo dobre oceny i dosyć szybko znikało z półek. Nie mogłem przepuścić okazji i sam dorwałem jeden egzemplarz.

STYL: Double India Sour
EKSTRAKT: 18.0 % wag.
ALKOHOL: 6,9%
SŁODY: jęczmienny (pale ale, wiedeński), pszeniczny jasne
CHMIEL: Citra, Mosaic, Warrior, Cascade, ekstrakt chmielowy z odmiany Columbus
DODATKI: blend bakterii (L. plantarum, L. brevis, L. delbrueckii), blend dzikich drożdży Brettanomyces The Yeast Bay Amalgamation.
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 07.05.2019

Piwo jest wersją imperialną, pierwszy duży plus już na starcie. Dodatkowo jest to blend aż trzech (!) różnych beczek: po rumie, cherry i whiskey. Wow, Risfactor Double Barrel przebite 😉 Tak więc PINTA uwarzyła kwas o dosyć wysokim ekstrakcie, 18 Plato to przedsionek wagi ciężkiej. Następnie piwo zostało zaszczepione mieszanką dzikich drożdży The Yeast Bay Amalgamation. Kolejny etap to kilkumiesięczne dojrzewanie w wyżej wymienionych beczkach. Na końcu blend i voilà, mamy Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged.

Etykieta robi wrażenie. Nie mówię tu o samym projekcie graficznym, ale też o jej wykonaniu. Projekt jest prosty, duże Epsilon otoczone kilkoma kolorami oraz coś podobnego do słoi pnia drzewa. Dbałość o detale robi wrażenie. Etykieta pięknie mieni się w słońcu. Na plus podanie pełnego składu. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Na Jurze w Zawierciu.

Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged [Browar PINTA]

KOLOR
Piwo jest bursztynowe i lekko zamglone. Fajnie prezentuje się w szkle. Piana ma biały kolor i składa się z ogromnej ilości białych pęcherzyków. Szybko redukuje się do obręczy przy ściance.

AROMAT
Nieźle, czuję dzikość. Wild thing! Kwaśne nuty uderzają od razu w mój nos. Dużo białych winogron, limonka, jest też lekki funk. Zapach jest świeży i intensywny. Czuję też trochę kokosa, ale może to autosugestia od napisu Barrel Aged 😉

SMAK
No to jedziemy, biorę łyka i jest pięknie. Żaden kwas nie zrobił na mnie tak pozytywnego wrażenia już po pierwszym łyku. Przy nabieraniu piwa do ust czuję kwaśne nuty i białe winogrona, ale przy przełykaniu czuję już nuty beczki. Z czasem pojawia się też niewielka goryczka. To piwo ma wszystko. Z czasem nuty drewna stają się wyraźniejsze i pojawia się posmak końskiej derki.  Później jest coraz więcej winogron i limonki. Ależ wyraźny smak! Kwas nie jest taki straszny, mogę go porównać do skórki pomarańczy. Alkohol jest dobrze ukryty, a ciało? Dosyć soczyste jak na kwas. Jestem pod dużym wrażeniem. Mogłem kupić drugą sztukę. Największy plus? Kwas nie trwa zbyt długo, szybko zmienia się w przyjemny funk, końska derkę z drewnem w tle.

Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged [Browar PINTA]
OCENA: 4,50/5,00

PINTA znowu to zrobiła. Ich Sour ląduje w moim top 3 polskich piw 2018. Wyraźny, idealnie zbalansowany. Jest kwas, goryczka, beczka. Jeśli nie piliście, musicie do spróbować.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments