Kuźnia Piwowarów 2017 Herbal Ale [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]

Piwo Herbal Ale z tegorocznej edycji Kuźni Piwowarów już na samym początku przykuło moją uwagę. Wszystko przez dodatek …

piwo Kuźnia Piwowarów 2017 Herbal Ale [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]

Próbowałem już pierwszego piwa Kuźni Piwowarów. Tea Pale Ale uwarzone według receptury Adama Cinka wypadło średnio. Nie należę do fanów ICE TEA, a piwo było smakowo bardzo do niego podobne. West Coast nie zdążyłem kupić, znaczy, nawet się za nim nie rozglądałem. Raz, nie jestem fanem goryczki, dwa, na półkach szukam ciekawszych piw. Kolejnym piwem z tej serii jest właśnie Herbal Ale. Nie piłem zbyt wiele piw z dodatkiem ziół, więc bardzo zainteresował mnie owy styl. Piwo zaciekawiło mnie jeszcze bardziej, kiedy dowiedziałem się z dodatkiem czego zostało ono uwarzone. Oto skład:

STYL: Herbal Ale
EKSTRAKT: 12,5% wag.
ALKOHOL: 5.6%
SŁODY: jęczmienne (Pale Ale, Carapils®, pszeniczny)
CHMIEL: Citra, Simcoe, Cascade
DODATKI: natka pietruszki
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.02.2018

Dokładnie, pietruszka. Nie sam korzeń, ale natka. Monika Nowosielska, autorka receptury, miała już 3 podejścia do “pietruszkowego piwa”. Jej zdaniem pietruszka pasuje idealnie do cytrusów, za które odpowiedzialne jest trio amerykańskich chmieli: Citra, Simcoe i Cascade. Natka została dodana do piwa podczas cichej fermentacji. Ciekawe na jak długo? Nie jestem wielkim fanem natki, ale kiedy widzę ją w warzywniaku zawsze ląduje w moim koszyku. Jako dodatek na kanapki jest ok, ale jak spisze się w piwie?

O etykiecie pisałem już przy okazji recenzji Tea Pale Ale. Herbal Ale ma zielone tło i to jedyna różnica, zapewne chodzi o ziołowy charakter. Potrzebowałem kilku butelek do produkcji własnego piwa, więc odlepiałem etykiety i papier użyty przez Kuźnię jest rewelacyjny. Piwo zostało uwarzone w Browarze Jan Olbracht i jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów.

piwo Kuźnia Piwowarów 2017 Herbal Ale [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]

Piwo ma złoty bursztynowy kolor i jest przejrzyste. W szkle utworzyła się spora biała piana. Utrzymuje się ona dosyć długo na powierzchni.

W aromacie zdecydowanie wyczuwam pietruszkę. Mam wrażenie jak by ktoś obok kroił świeża nać pietruszki zakupioną przed kilkoma minutami w sklepie warzywnym. W tle przebijają się cytrusy. Całość jest naprawdę intensywna, nie trzeba się mocno zaciągać.

W pierwszym łyku czuję zdecydowanie goryczkę. Ma ona pietruszkowy finisz. Jak na razie nie wyczuwam żadnych słodkich nut, piwo należy do grupy wytrawnych trunków. W drugim łyku goryczka jest jeszcze większa, ale smak pietruszki fajnie wszystko łagodzi i orzeźwia. W buzi pozostaje długi pietruszkowy posmak. Piwo jest nisko nagazowane i bardzo pijalne. Z każdym kolejnym łykiem robi się bardziej soczyste, chociaż ciała nie ma tu za wiele. Są  momenty kiedy czuję, jak bym pił bulion 😉 Ogólnie piwo jest bardzo dobrze ułożone, goryczka i pietrucha dobrze się uzupełniają.

Kuźnia Piwowarów 2017 Herbal Ale [Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy]
OCENA: 7/10

Piwo Herbal Ale pozytywnie mnie zaskoczyło. Pietruszka i goryczka fajnie do siebie pasują. Na plus spora soczystość. Daję 7.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments