Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]

Piwo Koźlak Jesienny to pozycja z Browaru Nepomucen, która idealnie łączy się z obecną porą roku.

piwo Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]

Nie jest to nowe piwo, pisałem już o nim przy okazji piw, które warto wypić we wrześniu. Mamy listopad, więc starym nazwać go też nie można. Koźlak, czy lubię ten styl? I tak, i nie. Pamiętam jak kilka lat temu moja żona przywiozła mi Koźlaka prosto z Browaru Amber. Piwo smakowało wyśmienicie. Kilka tygodni  później zakupiłem kolejny egzemplarz w sklepie osiedlowym, ale smak był kompletnie inny. Nie wiem, czy wtedy piwo było naprawdę dobry, czy tak mi smakowało, ale Koźlak z tamtej degustacji jest dla mnie wzorem smakowym wszystkich Koźlaków 😉 Styl jest mi raczej obojętny. Browary kraftowe poszły bardziej w kierunku IPA, Stotu czy Porter, więc Bocków u nas jak na lekarstwo. Jeśli pojawi się piwo w tym stylu, to jest to często jego modyfikacja, jak np. Rauchbock z Browaru Kormoran czy też Ice Bock z Browaru PINTA. Podstawowy styl nie wyrywa raczej z butów. Jak zrobił to Browar Nepomucen?

STYL: Koźlak
EKSTRAKT: 15,8% wag.
ALKOHOL: 6.3%
SŁODY: Pale Ale, Caraamber, Carafa I, Carabohemian, Caramunich
CHMIEL: Marynka
DODATKI: ?
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 28.02.2018

Zasyp wgląda … jak wygląda. Dużo tego Cara. Ma być skórka od chleba, słodowość i tak zapewne będzie. Do nachmielenia użyto polskiej odmiany – Marynka. Nie ma tu żadnych dodatków. Za dużo o składzie nie dziś nie powiem, jestem ciekawe jak wyszło to w praniu.

Etykieta nawiązuje do Dni Karpa. Nie wiedzieliście o nich wcześniej? To już wiecie. Co roku w miejscowości Milcz odbywa się tradycyjny odłów karpia. Impreza ma długą i ciekawą historię. Od roku 2015 Browar Nepomucen warzy specjalnie na tę okazję piwo. Za każdym razem jest to Koźlak. Styl dobrze wpasowuje się w klimat odłowu, przynajmniej moim zdaniem. Ciekawe co na to osoby będące na owym evencie? Odpalę ratebber i poszukam ich opinii. Łowienie ryb mija głównie na patrzeniu się w wodę, idealne warunki do wrzucenia oceny na piwny portal 😉 Piwo zostało uwarzone w browarze Nepomucen i jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów.

piwo Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]

Piwo Koźlak Jesienny ma kolor ciemnego brązu, widać w nim sporo przebłysków. Barwa przypomina mi trochę kwas chlebowy. Piana ma jasno beżowy kolor i jest dosyć obfita. Utrzymuje się ona przez kilka minut, po czym redukuje się do obręczy przy samym szkle.

Aromat jest średnio intensywny. Czuję w nim dużą dawkę ciemnego palonego karmelu oraz skórkę od chleba. Słody zrobiły robotę. Trzeba się jednak mocno zaciągnąć, aby cokolwiek poczuć. Jak na razie rządzą tu nuty brązowe, a nie czarne.

Po pierwszym łyku mogę powiedzieć jedno, jest wytrawnie. Piwo aż ściąga mi buzię. Chwila, chwila, jednak nie do końca, na finiszu pojawia się słodki posmak, który zmienia się w palony karmel. W drugim łyku pojawia się coraz więcej nut chlebowych. Finisz jest teraz lekko rozgrzewający. Nie czuć tutaj alkoholu, jest on dobrze ukryty. Zresztą, 6% nie jest dużym wynikiem. Piwo jest pijalne i nisko nagazowane, nawet bardzo nisko. Z czasem pojawia się coraz więcej karmelu, a smak robi się trochę pusty, taki chlebowy. Finisz jest teraz bardzo gorzki. Aromat zwiastował raczej słodkie klimaty, ale w tym piwie ich nie znajdziecie. Nie jest to kompletnie mój klimat.

Koźlak Jesienny [Browar Nepomucen]
OCENA: 6/10

Daję 6. Smaki nie są nachalne i zostały ze mną do ostatniej kropli, ale nie było tu żadnej ekstazy. Jeśli ktoś lubi klasykę, to może spróbować.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments