Kotwiczne [Browar Spółdzielczy/Doctor Brew]

Wheat Wine to styl, którego jeszcze nie próbowałem. 30 BLG to druga rzecz, która przykuła moją uwagę.

piwo kotwiczne
Na początku może trochę o stylu. Wheatwine powstało pod koniec lat 80 w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się użyciem ponad 50% słodu pszenicznego w zasypie. Na etykiecie jest też informacja o długim leżakowaniu. Ta informacja bardzo mnie ucieszyła, sam jestem fanem leżakowania. Całość wygląda trochę na połączenie dwóch stylów, tylko… piw pszenicznych nie lubię, Barley Wine owszem. Po opisie widzę, że będzie raczej ta druga opcja. Tylko ciekawe ile w tym piwie będzie z piwa pszenicznego?

Piwo Kotwiczne powstało w ramach kooperacji Browaru Spółdzielczego i Doctor Brew. Browar Spółdzielczy to jeden z lepszych debiutów 2016 roku, a jak jest z Doktorami, każdy wie: dużo “nieprzychylnych” opinii co do jakości ich piw.

Po przelaniu piwa widać, że nie jest ono mocno nasycone, piany praktycznie nie ma, a ta co jest, bardzo szybko znika. W kolorze podobne do Barley Wine, bursztynowe.

piwo kotwiczne

W aromacie czuć biszkopt oraz słodycz. Aromat jest bardzo intensywny. Wyczuwam też trochę miodu. Alkohol też jest wyczuwalny, ale nie przeszkadza. Jeśli już mówimy o alkoholu to jest to wytrawny alkohol, a nie tanie wino. Jest słodko.

Pierwszy łyk i mogę pochwalić ciało, piwo jest gęste, lepkie (ale nie ulep), trochę syropowate. 30 BLG zrobiło robotę. Na pierwszym planie jest słodycz: rodzynki, suszone owoce. Na szczęście nie jest przesłodzone. Piwo wooolno spływa po gardle i fajnie grzeje. Na końcu pojawia się goryczka, która dobrze balansuje słodycz. Czuć też skórkę od chleba. Po dłuższej chwili i ociepleniu w smaku pojawia się karmelek. Smak zostaje z nami do ostatniej kropli.  Aż mnie kusi, żeby kupić jeszcze jedną butelkę i sprawdzić jak będzie smakowało za rok.

Styl: Wheat Wine
Ekstrakt: 30
Alkohol: 12%
Słody: Pale Ale, pszeniczny, karmelowy 30
Chmiel: Polaris
Drożdże: US-05
Data spożycia/warka: 30.11.2017
Ocena: 8/10

Kotwiczne to bardzo dobre, degustacyjne piwo. W sam raz na zimne dni. Piwo jest pełne konkretnego smaku, dobrze rozgrzewa. Kooperacja wyszła bardzo dobrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments