Kormoran Radler Ciemny Cytrynowy [Browar Kormoran]

Było niskoalkoholowe, teraz będzie bez. Przed państwem Kormoran Radler Ciemny Cytrynowy z Browaru Kormoran.

Kormoran Radler Ciemny Cytrynowy [Browar Kormoran]

Olsztyński Browar Kormoran nie próżnuje, słowa o przykładaniu dużej wagi do segmentu piw niskoalkoholowych zdają się potwierdzać.  Kilka dni temu testowałem 1 na 100 i piwo zrobiło na mnie dobre wrażenie. Według prawa nie był to jednak bezalkoholowy produkt. Browar wydał więc na rynek dwie pozycje, z zawartością alkoholu do 0,5%. Jedną z nich jest Kormoran Radler Gorzka Pomarańcza. Miałem przyjemność spróbowania warki testowej, wszystko dzięki olsztyńskiemu Piwosznikowi. Szczerze, nie zrobił na mnie dużego wrażenia. Może błędem było próbowanie piwa po kilku Imperial IPA? Opinie w internecie są zgoła odmienne, piwo dostaje wysokie noty. Ucieszył mnie fakt wydania ciemnej wersji piwa bezalkoholowego. Dlatego zdecydowałem się na zakup Kormoran Radler Ciemny Cytrynowy.

STYL: Radler Bezalkoholowy
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 0,5 %
SŁODY: jęczmienny (jasny i ciemny), pszeniczny, płatki pełnoziarniste owsiane, płatki pełnoziarniste żytnie,
CHMIEL: ?
DODATKI: zagęszczony sok cytrynowy (4%), mieszanka ziół Trejos Devynerios
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 17.11.2022/A19

W kraju jest już kilka Radlerów o smaku ciemnej cytryny, tak więc Browar Kormoran wstępuje na pewny grunt. Czy połączenie ciemnych nut i cytryny jest w porządku? W sumie piłem kilka Black IPA, gdzie ciemne słody były wyraźnie zaznaczone, a chmiel wnosił cytrusy i piwa były ok. Browar zdecydował się na dolną fermentację. Ciemne słody mają wnieść słodycz oraz nuty kawy i ciemnego karmelu. Owa słodycz jest przełamana cytrynową lemoniadą. Brzmi zachęcająco. Browar na tym nie przestał, do piwa dodano też tajemniczy dodatek o nazwie Trejos Devynerios. Jest to litewska mieszanka 27 ziół – 9 ziół gorzkich, 9 pikantnych i 9 aromatycznych. Chcecie je wszystkie poznać? Proszę: piołun, pieprz czarny, chmiel, naowocnia pomarańczy, ziele krwawnika, owoc pieprzowca, goździk, liść laurowy, mięta pieprzowa, kminek, koper włoski, macierzanka, hyzop, korzeń lubczyku, kozłek, dziurawiec, kora kruszyny, nagietek, pąki topoli i brzozy, kora dębu i wierzby, kwiat wiązówki, owoce głogu, jarzębiny i dzikiej róży oraz kłącze pięciornika.

Pisałem już wcześniej o dedykowanej butelce i nadal robi ona na mnie duże wrażenie. Te żłobienia, dobrze trzyma się ją w ręku. W nawiązaniu do kolorów na etykiecie widzę żółtą i ciemną stronę. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Kormoran w Olsztynie.

Kormoran Radler Ciemny Cytrynowy [Browar Kormoran]

KOLOR
Piwo wygląda na nieco błotniste, nie jest to idealna czerń. Szczególnie na początku. W szkle wygląda już na ciemne, ze sporą czapą piany.

AROMAT
Rzeczywiście, czuć tu wyraźnie ziołowy akcent. Zaraz za nim pojawia się cytryna, chociaż nie jest ona zbyt wyraźna. Nie zarejestrowałem ciemnych nut, zioła dominują. Ich połączenie z cytryną jest rzeczywiście orzeźwiające.

SMAK
Zaraz po nabraniu piwa do ust poczułem moc ziół. Osobiście wyczułem tu mięte, łączy się ona z cytryną. Podoba mi się to połączenie zielonej i żółtej nuty. Teraz finisz, czekam na karmel, czekam, może kawa. Nic z tych rzeczy, w kolejnym podejściu doszło nieco kawy. Nie jest ona zbyt wyraźna, stanowi bardziej tło dla ziołowo-cytrynowej kompozycji. Z czasem te oba elementy stają się jeszcze wyraźniejsze. W sumie, jeśli się zastanowić, to tych ziół jest tu coraz więcej. Mięta ulega niego tym gorzkim odmianom. Po pewnym czasie pojawiła się goryczka, ma ona charakter skórki z pomarańczy. Ten motyw przejmuje kontrolę, robi się całkiem przyjemnie. Rzeczywiście, czuć tu mnogość ziołowych dodatków. Trochę goździka, kory, mięty, jarzębiny. Cytryna z nazwy jest jedynie tłem.

Kormoran Radler Ciemny Cytrynowy [Browar Kormoran]
OCENA : 3,50 / 5,00

Piwo na pewno nie podejdzie każdemu. Reklamowane jest jako ciemne i cytrynowe, a oba elementy wyraźnie przegrały z ziołami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments