Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA [Browar Fortuna]

Piwo Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA z Browaru Fortuna to chyba najgłośniejsza premiera końca 2019 roku.

Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA [Browar Fortuna]

Można sporządzać różne rankingi, aby sprawdzić kto jest najlepszym browarem w danej kategorii. Liczba fanów na facebooku, średnia na Untappd, jeśli ktoś sporządzi ranking umiejętności nakręcenia hajpu co do premier, to pierwsze miejsce zajmie tu bez wątpienia Browar Fortuna. Wszystko zaczęło się bodajże od piwa Komes Barley Wine. Wielu kraftowych gigantów wypuściło własne Barley Wine, ale żadne nie cieszyło się taką popularnością jak te z Fortuny. Potem swoje pięć minut miał Miłosław Bezalkoholwy, kto go nie pił? Wszystko przebiła jednak premiera piwa Fortunatus I, sporo sklepów dostało raptem kilka sztuk, a ilość zapytań o dostępność na internetowych portalach przypominała mi nieco sytuację z drugą warką Imperium Prunum. Potem Fortunanus II i teraz kolejny gruby zawodnik ze stajni Fortuny wkracza na ring, a jest to … wymrażany Barley Wine.

STYL: Iced Barley Wine
EKSTRAKT: 46,0 Plato
ALKOHOL: 20,0 %
SŁODY: jęczmienne: pale ale, cookie, karmelowy, czekoladowy, ekstrakt słodowy jęczmienny, słód pszeniczny
CHMIEL: Amarillo, Columbus, Citra, Chinook
DODATKI: ?
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.12.2024

Już sama zapowiedź piwa była mistrzostwem świata. Browar postanowił zapakować je w bryłę lodu i wysłać do kilku najwięcej znaczących piwnych blogerów i osób związanych z branżą. Materiały biły rekordy popularności.  Idealne piwo by uczcić 130 lecie browaru. Podstawą jest zapewne podstawowy Barley Wine, który uzyskał u mnie wysoką ocenę. Piwo leżakowało od grudnia 2018 roku w beczkach po koniaku Martell. I najważniejsze, piwo było wymrażane. Proces ten polega na pozbawieniu piwa wody, jak zrobiono to w browarze? Zamrożono cały tank, oczywiście zamarzła woda z samego brzegu, a w środku bryły utworzyła się kulka o większym stężeniu alkoholu i cukru. Do butelek ściągnięto tylko ten płyn. Z reszty zrobiono lody 😉

Oprawa graficzna to mocny punkt tego piwa. Podoba mi się kształt małej butelki. Na etykiecie widać orła, kojarzycie go zapewne z innych piw z serii Komes, tym razem jest on jednak utworzony z rombów i sprawia wrażenie zamrożonego. Kolorystyka też na plus, znalazłem tu też wszystkie ważne i ciekawe informacje. Piwo jest dostępne w butelkach (4890 sztuk) o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Fortuna w Miłosławiu.

Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA [Browar Fortuna]

KOLOR
Rzeczywiście, piwo jest bardzo gęste, a konsystencją przypomina ono likier. W szkle widzę zero piany, zero gazu i ciecz o kolorze brązu.

AROMAT
Zapach jest bardzo wyraźny. Czuję tu sporo rodzynek oraz suszonych owoców. Nie ma tu praktycznie żadnego alkoholu, a przy takim woltażu się o niego nieco obawiałem. W tle pojawia się słodycz i odrobina karmelu.

SMAK
Myślałem, że w aromacie jest wyraźnie, za to pierwszy łyk przyniósł jeszcze większe doznania. Dużo do nut suszonych owoców, po nich poznaję dobre Barley Wine. Drugim elementem, jakie powinno posiadać piwo w tym stylu jest ciało. Ale jak może być, skoro piwo było wymrażane? Jest gęsto, jest wyraźnie, ciecz powoli spływa po moim podniebieniu. A co ze słodyczą? Oczywiście jest jej sporo, ale piwo nie jest słodkie na maksa. Wszystko przez finisz, na który składa się goryczka oraz nuty drewna. Do tego piwo lekko rozgrzewa, lekko patrząc na te dwadzieścia procent. Zresztą, Barley Wine bez pazura to nie dla mnie. Najbardziej podoba mi się tu intensywność, moc rodzynek, daktyli, drewno, melasa. Idealne do powolnego sączenia. Podstawa była dobra, a niska temperatura zrobiła robotę. Każdy kolejny łyk przynosi mi identyczne smakowe doznania. Nic tu nie ulatuje. A co dała beczka? Koniak jest w sumie podobny do BW więc dobrze dobrany duet. Fajnie się piło, ale myślę, że za pól roku będzie jeszcze lepsze.

Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA [Browar Fortuna]
OCENA : 4,25 / 5,00

Ciekawa pozycja. Czy jest wart swojej ceny? Myślę, że warto spróbować, gdyż wymrażany Barley Wine … nie prędko zobaczymy coś podobnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments