Kentucky Woods [Buxton]

Teraz w programie Buxton na solo, czyli pora na degustację piwa Kentucky Woods.

Kentucky Woods [Buxton]

Buxton kojarzy mi się przede wszystkim z kooperacjami ze szwedzkim browarem Omnipollo. Ich wspólne dzieło Original Maple Truffle Ice Cream Waffle było jednym z lepszych piw jakie miałem okazję spróbować. Tak więc browar potrafi w mocne piwa. Przeglądając ofertę piw z UK wpadłem przypadkiem na ich Kentucky Woods. Po zapoznaniu się z ocenami piwa postanowiłem dać mu szansę. Chociaż będzie to kolejne piwo leżakowane w beczce .. Ostatnio sporo tego recenzuje. Albo NEIPA, albo Imperial Stout, może pora poznać inne style? Czasami mam wrażenie, że piję jedno i to samo piwo, a finalna recenzja dzisiejszej NEIPA nie różni się niczym od tej wczorajszej. To samo dotyczy piw z serii Barrel Aged. Ma być ciemne, palone z nutami beczki. Co tu się jeszcze może wydarzyć?

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 13,8%
SŁODY:  ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.09.2023

Buxton to brytyjski browar pochodzący z … Buxton, które leży niedaleko Manchesteru. Browar powstał w 2009 roku, tak więc za kilka miesięcy będzie świętował swoje dziesięciolecie. Kentucky Woods to imperialny Stout leżakowany w beczce. Na etykiecie wspomniano coś o “single distillery barrel aged”.  Piwo leżakowało 12 miesięcy w beczkach po whisky z Kentucky. O proszę, niedawno butelkowałem piwo domowe z płatkami po whisky z Kenucky i powiem Wam jedno: płatki pachniały nieziemsko.

Etykieta zrobiona jest z klasą. Pierwsze co rzuca się w oczy i w ręce to wysoka jakość papieru. Jest on szorstki w dotyku, można poczuć każde zagłębienie po literach. Grafika przedstawia las oraz sprzęt to domowego wyrobu alkoholu 😉 Ma ona rysunkowy klimat, podoba mi się ta kreska. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Buxton w Buxton.

Kentucky Woods [Buxton]

KOLOR
Oczywiście głęboki brąz. W szkle już czerń. Piwo nie sprawia zbyt gęstego wrażenia. To samo dotyczy nagazowanie. Nie widzę tu ani jednego bąbelka. Przy samym krańcu szkła utworzyła się niewielka beżowa obręcz.

AROMAT
Pierwszy wdech wyjaśnia. Dawno nie czułem tak dobrego aromatu beczki zaklętej w piwie. Wanilia połączona z mokrym drewnem. W tle pojawia konkretna dawkach gorzkiej czekolady. Wszystko na bardzo dużej intensywności. A butelka wygląda tak niepozornie.

SMAK
Po takim aromacie nie mogłem się doczekać pierwszego łyka. Po nabraniu piwa do ust czuję sporą gęstość. Do tego duże rozgrzewanie, 13% daje mocno o sobie znać. Zobaczymy jak będzie dalej. Z odczuć smakowych są tu czerwone owoce oraz konkretna dawka gorzkiej czekolady. Finisz to właśnie gorzka nuta, nie ma tu żadnej słodyczy. Piwo jest czarne do szpiku kości. Podobają mi się się te palone nuty, są ciemne jak węgiel z polskich kopalni. Do tego drewno. Z czasem alkohol ustępuje, albo pije ostatnio za dużo wysokoprocentowych trunków i nie robię to już na mnie żadnego wrażenia. Na plan gry wchodzą praliny. Nieśmiało, krok po kroku, cieszę się z ich obecności. Piwo jest rewelacyjne, ze każda kolejną minutą, z każdym kolejnym łykiem smakuje mi coraz bardziej. Pełne, intensywne z konkretną paloną dawką. Praliny rządzą, gorzka czekolada też.

Kentucky Woods [Buxton]
OCENA : 4,25 / 5,00

Mogłem wziąć dwa. Dawno nie piłem tak wyraźnego RISa leżakowanego w beczce. Intensywność, beczka, Buxton zrobił to bardzo dobrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments