Kawko i Mlekosz Nu Pagadi! [PiwoWarownia]

Mocniej, więcej, ciężej, czyli piwo Kawko i Mlekosz Nu Pagadi! z browaru PiwoWarownia.

Kawko i Mlekosz Nu Pagadi! [PiwoWarownia]

Kawko i Mlekosz Nu Pagadi! to mocniejsza wersja piwa Kawko i Mlekosz. Podstawa to Coffee Milk Stout / 16 Plato, piłem ją na stoisku browaru podczas Olsztyńskich Targów Piw Rzemieślniczych. Piwo było przyjemne, mleczne, ale nie zapadło mi niczym szczególnym w pamięć. Stout jakich wiele. Browar postanowił dociążyć wersję podstawową w wyniku czego powstało piwo z dopiskiem Nu Pagadi. Polecam taki styl życia. Mając dobrą recepturę, warto na je bazie przygotować coś mocniejszego.

STYL: Imperial Coffee Milk Stout
EKSTRAKT: 24% wag.
ALKOHOL: 8.0%
SŁODY: słód jęczmienny, pszeniczny, żytni
CHMIEL: Magnum
DODATKI: Laktoza, kawa, wanilia
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 28.02.2020

Nowa wersja została podciągnięta do 24 Plato, ładnie wyskoczyli z bazowej szesnastki. Alkohol na poziomie 8% zapowiada sporą słodycz. W składzie jest też laktoza, więc nie mogło być inaczej. Do tego kawa i wanilia, które zadbają o  odpowiedni nastrój. Patrząc na skład spodobała mi się informacja o użyciu wody z lokalnego ujęcia 😉 Piwo było fermentowane na klasycznych US-05. Wydawało mi się, że do Stouta lepsze są S-04?

Brawa dla ekipy PiwoWarowni za zmianę szaty graficznej swoich piw. Wracając pamięcią do recenzji Hop Session, była to chyba najbrzydsza etykieta jaką widziałem w polskim krafcie. Dajcie mi painta i 2 minuty, a zrobię lepszą. Na szczęście browar sam wyciągnął wnioski i obecnie ich piwa zdobi dużo lepsza grafika. Za dobrą zmianę odpowiada studio wizulani.pl. Etykieta jest utrzymana w ciemnym klimacie, podoba mi się odblask na nazwie piwa. Informacje na temat składu są czytelne. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Gryf w Szczyrzycu.

Kawko i Mlekosz Nu Pagadi! [PiwoWarownia]

KOLOR
Piwo ma kolor ciemnego brązu, w szkle wydaje się być czarne. Nie widać też zbyt wielu przebłysków. Piana? Zapomnijcie. Nie ważne z jaką siła będziecie nalewali piwo do szkła i tak jej nie zobaczycie. Ale nie o pianę tu chodzi.

AROMAT
Na starcie duży plus. Jest bardzo mlecznie oraz kawowo, nazwa stylu znajduje swoje odzwierciedlenie w zapachu. A imperial? Zapach jest dosyć intensywny, więc z tym też się zgodzę. Zapowiada się dobrze.

SMAK
W smaku jest podobnie. W pierwszym łyku po moim gardle spływa kawowo-mleczna nuta o słodkim charakterze. Ciało jest kremowe, chociaż do ideału brakuje. Niewiele, ale jednak. Może to wina wanilii? To ją czuć na finiszu i niweluje trochę ten krem. I tak jest bardzo dobrze. Z każdym kolejnym łykiem smak kawy oraz czekolady zaczyna przybierać na sile. Nie są one zbyt intensywne i dosyć szybko znikają, ale i tak są dobrze wyczuwalne. Piwo jest nisko nagazowane, widać to było po pianie. Z czasem całość przypomina mi tą kawową czekoladkę Merci. Wanilia wychodzi po lekkim ogrzaniu, nie sposób ominąć jej smaku. Najwyraźniej czuć ją na finiszu, a jej połączenie z kawą jest trafione w punkt. Z czasem piwo robi się bardziej waniliowe niż kawowe. Czekolada też robi swoje, stąd porównanie do Merci. Jak widzicie po opisie bardziej słodycz, niż goryczka. Mój klimat. Przyjemne, nie ma się do czego przyczepić. Może ta intensywność smaku? Mam nadzieję, że to piwo trafi kiedyś do beczki.

Kawko i Mlekosz Nu Pagadi! [PiwoWarownia]
OCENA: 8/10

Wersja Imperialna wypada lepiej niż podstawa. Jest kakao, mleko oraz wanilia. Lubię słodycz, więc daję 8.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments