Joint of Skulls Scottish Ale with Oak Wood Chips [AleBrowar / Labietis]

Na koniec recenzja piwa Joint of Skulls Scottish Ale with Oak Wood Chips uwarzonego przez AleBrowar oraz Labietis.

Joint of Skulls Scottish Ale with Oak Wood Chips [AleBrowar / Labietis]

Ostatni z trzech, co nie znaczy najgorszy. Wręcz przeciwnie. Żaden ze stylów nie wyglądał na mało interesujący. Każda butelka przyciągała. Z jednej strony ciemne piwo uwarzone z popularnym browarem Lervig, z drugiej ciekawy dodatek konopi. Dziś sprawdzę piwo uwarzone z litewskim browarem Labietis. Jest to mało browar mieszczący się w Rydze. Na swoim koncie ma on ponad 40 różnych piw. Co ciekawe, podzielone są one w pięć różnych grup. W zależności od zawartości alkoholu. Mamy np. szarą etykietę z zawartością alkoholu do 5% i tak dalej. Ciekawy i oryginalny pomysł. Browar posiada też własny pub, z chęcią bym go odwiedził.

STYL: Joint of Skulls Scottish Ale with Oak Wood Chips
EKSTRAKT: 18,0 Plato
ALKOHOL: 5,4 %
SŁODY: Pale Ale, CaraPils, Caraamber, Caraaroma, melaidynowy, Château Whisky, palone ziarno jęczmienia
CHMIEL: Willamette
DODATKI: Chipsy dębowe
DROŻDŻE: WLP 028
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.11.2020

Browar Labietis to podobno eksperci od ziół, owoców leśnych, miodu oraz obórki płatków drzewnych w celu wydobycia z nich jak największej ilości aromatu. To właśnie oni przygotowali chipsy dębowe do dzisiejszego piwa. Dawno nie piłem piwa w stylu Scottish Ale. Moc słodów, nuty whisky, lubię tego rodzaju piwa. Uważam, że połączenie tego motywu z płatkami może dać bardzo dobry efekt końcowy.

Etykieta tak jak wczoraj, tym razem tło jest zielone. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w AleBrowarze w Lęborku.

Joint of Skulls Scottish Ale with Oak Wood Chips [AleBrowar / Labietis]

KOLOR
Palony karmel, który z każdą kolejną kroplą w szkle staje się coraz ciemniejszy. Zero gazu, zero piany.

AROMAT
Dobra, zapach jest bardzo intrygujący, wciąga. Czuję tu lekką dawkę miodu oraz ziół. W tle pojawia się nieco słodyczy, ale nie cukier, całość idzie bardziej w kierunku palonego karmelu. Jest też drewno. Na bogato.

SMAK
Z całej trójki jest to na pewno najbardziej złożone piwo. Sporo się tu dzieje. W buzi czuję nieco słodyczy oraz drewno, z czasem staje się ono coraz bardziej karmelowe. Po przełknięciu czuję nieco ziół. Z czasem robi się ich coraz więcej. Taki misz masz, przyznacie, że dużo tego? Ciało nie jest zbyt pełne, ale ilość smaków maskuje ten ubytek. Kolejne podejście wprowadza nieco nut miodu. Fajnie wypić coś innego. Są tu zioła, drewno, karmel. Lubię takie połączenia, które pokazują mi nowe kierunki, nowe horyzonty. Nieszablonowe. Rzeczywiście, smak idzie w kierunku ziół. Szkoda, że nie jest jakiś mocno intensywny. Ogólnie, cała seria jest raczej lajtowa. To piwo podeszło mi najbardziej. Drewno, miód, zioła, dobra kombinacja. Smak nie uleciał i raczył mnie do ostatniej kropli.

Joint of Skulls Scottish Ale with Oak Wood Chips [AleBrowar / Labietis]
OCENA : 4,00 / 5,00

Dla mnie najlepsze z całej trójki. Dodatki zostały tu bardzo dobrze dobrane, warto spróbować.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o