Jasne Pełne [Mermaid Brewing]

Czy kolejny browar poszedł w masową produkcję tanich piw? Dziś sprawdzę Jasne Pełne z Mermaid Brewing.

Jasne Pełne [Mermaid Brewing]

Zamknij oczy i odpowiedz mi na pytanie :  z czym kojarzy Ci się piwo Jasne Pełne? Ja mam przed oczami sklepowy regał z masą koncernowych lagerów. W najlepszym wypadku może to być Pils, ten pochodzący z Czech. Zero kombinowania z nazwą, ma być prosto i dobrze w smaku. Ku mojemu zaskoczeniu na profilu browaru Mermaid Brewing pojawiła się informacja o uwarzeniu piwa właśnie o tej nazwie. Myślę sobie, ej, przecież chłopaki mieli robić głównie IPA? Ostatnio wydali jedna Pastry Stouta o nazwie Wypiekowe Mocne, może i tym razem pójdą inną drogą? Kraftowe Lagery też są dobre, ich jedynym minusem jest cena. Dla większości odbiorców płacenie drugie tyle za piwo mija się z celem. Dla fanów kraftu czasami też. Skoro jest Lager i IPA w identycznej cenie? Mermeid nie uwarzył jednak zwykłego Lagera, a …

STYL: American Pale Ale
EKSTRAKT: 13,0 Plato
ALKOHOL: 5,6 %
SŁODY: jęczmienny, pszenny, owsiany, płatki pszenne,
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 16.09.2021

Tak, piwo reprezentuje styl American Pale Ale. Pamiętacie jeszcze o jego istnieniu? Ja dobrym Pale Ale nigdy nie pogardzę, pamiętam jak zachwycałem się rewelacyjnym Northern Rising z Northern Monk. Dziś może być podobnie, gdyż Jasne Pełne awizowane jest jako mętna chmielowa bomba. Pełnia powinna wynikać z odfermentowania, przy ekstrakcie 13 Plato uzyskano tu bowiem 5,6 procent alkoholu. Browar chce, aby piwo weszło na stałe do ich oferty, czy jest aż tak dobre?

Styl piwa miał być prosty, to samo dotyczy etykiety. Jasne tło z rozmyty logo browaru i Jasne Pełne pisane dużymi literami. Pozostałych informacji nie ma tu za wiele. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w BeerLab.

Jasne Pełne [Mermaid Brewing]

KOLOR
Jasne, pełne, nazwa jest idealnie oddaje to, co zastałem w szkle. Piana średnia, biała. Lecę dalej.

AROMAT
Fajny i lekki cytrus. Na pierwszym planie wyszła cytryna, zaraz za nią pojawiają się bardzo rozmyte pestkowce. Zapach nie jest może zbyt intensywny, ale świeży i orzeźwiający.

SMAK
Rześkość z aromatu przeszła na smak. Ponownie lekka nuta cytrusów, tym razem jest ona zdecydowanie bardziej wyczuwalna. Długi posmak leje się po moim podniebieniu. Goryczka jest niska, w końcu to Pale Ale. W którą stronę ona idzie? Dla mnie jest to żywica. Podoba mi się to piwo. Wszystko jest tu na swoim miejscu. Owoce i przejście w stronę goryczki. Zapomniałem o tym wspomnieć, teraz jest jej więcej. Dodatkowo pojawiła się soczystość, tak powinien smakować American Pale Ale. Smak nie ulatuje, wręcz przeciwnie. Nie wiem, jak bardzie za kilka tygodni, wiadomo, chmiel nie lubi czasu. Dziś jest bardzo dobrze. Pod koniec koniec wyszło nieco zielonych nut.

Jasne Pełne [Mermaid Brewing]
OCENA : 4,00 / 5,00

Przyjemne piwo, wypicie go na świeżo było czystą przyjemnością. Moim zdaniem może śmiało wejść do oferty browaru.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments