Imperialny Porter T [Browar Rockmill / Bytów Browar Kaszubski]

Imperialny Porter T to kolejne piwo z imperialnej serii powstałem w wyniku współpracy Rockmilla i Browaru Bytów.

Imperialny Porter T [Browar Rockmill / Bytów Browar Kaszubski]

Browar Bytów wyszedł chyba niedawno z inicjatywą wysłania piw to kilku piwnych blogerów. Albo jakoś nastała moda na robienie recenzji ich piw? To tak słowem wstępu. Rockmill słynie głównie ze swojej serii lżejszych piw w stylu New England. Chociaż niedawno też sypnęli ciemniejszym i mocniejszym sortem, jak np. cała seria Going Dark. Skoro już jestem przy seriach, to Imperialny Porter T jest jest czwartym piwem z serii mocniejszych Porterów a całość ma się układać w wyraz P-O-R-T-E-R. Czy to nie Porterastycznia? Do tej pory piłem tylko podstawę, czyli literkę P, literkę O olałem, na R mam rezerwację, a T wypiję teraz. Kolejne odsłony powinny różnić się dodatkami. Oby wniosły one do piwa wiele dobrego, gdyż podstawa była średnia.

STYL: Imperial Porter
EKSTRAKT: 25,0 % wag.
ALKOHOL: 10.0%
SŁODY: Słód jęczmienny, płatki owsiane, słód pszeniczny, jęczmień palony
CHMIEL: ?
DODATKI: kawa, naturalny ekstrakt z migdałów.
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 22.03.2020

Porównuje parametr z podstawową wersją i wartości są identyczne. 25 Plato oraz 10 ABV, czyli tak akurat 😉 W zasypie obowiązkowo jęczmień palony. Największe kontrowersje wywołuje tu i tak dodatek. Nie chodzi mi oczywiście o kawę (dostarczona przez coffeedesk.pl), a naturalny ekstrakt z migdałów. Prawdziwy piwowar, taki z dziada pradziada, użył by migdałów. Nigdy ekstraktu! Ja nie podzielam tej opinii, jak wyjdzie dobrze, to nie ma się do czego czepiać.

O etykiecie nie napiszę nic nowego. Wygląda ok. Czarne tło i złota litera T na okręgu o tym samym kolorze. Desing jest prosty i przejrzysty. Podoba mi się dobra jakość papieru. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Bytów.

Imperialny Porter T [Browar Rockmill / Bytów Browar Kaszubski]

KOLOR
Podczas przelewania piwa do szkła ma ono kolor ciemnego brązu. W szkle jest już czarne.  Do tego beżowa piana i mamy komplet.

AROMAT
Pierwsze chwile z piwem są rewelacyjne. W mój nos uderza bardzo intensywny oraz słodki aromat. Pierwsze skojarzenie to migdały, które z czasem idą w kierunku amaretto. Nic tu nie rozgrzewa, całość wydaje się być dobrze ułożona. Mmm, ale to słodkie i przyjemne! Z czasem amaretto przechodzi i słodką kawę. Ile razy użyłem już przymiotnika słodki? Dużo, i dobrze!

SMAK
Do początku jest konkret, lubię piwa taki jak to. Pierwszy łyk to najpierw coś w stylu amaretto z konkretnym oblepieniem buzi, a zaraz po nim pojawia się lekko kwaśna nuta. Finisz to łagodna kawa. Tyle wrażeń w tak krótkim czasie. No i najważniejsze, jak na razie są to same pozytywy. Czy piwo utrzyma poziom? Emocje jak w familiadzie 😉 Kawa, którą tu dodano wnosi niewiele, jednak migdały dają radę. Pierwszy raz czuję ten dodatek w tak intensywny sposób. Finisz to czerwone owoce, jakie? Tak sobie mlaskam, myślę i najbliżej im do czarnej porzeczki. Same plusy, ale gdzie ten Porter? Nie ma tu nut palonych, dodatki zdecydowanie zdominowały piwo. Minus? Dla mnie nie, lubię takie klimat. Piwo nie  jest zbyt gęste, ale level słodyczy sprawia, że wydaje się być dosyć pełne. Nagazowanie jest niskie, bardzo niskie, coś jak szanse Polski w Eurowizji. Miks amaretto, z kawą oraz czerwonymi owocami. Smak jest bardzo intensywny i nie ulatuje.

Imperialny Porter T [Browar Rockmill / Bytów Browar Kaszubski]
OCENA: 4,00 / 5,00

Migdały rządzą. Na pewno zgodzę się, jeśli dla kogoś ich poziom będzie przesadzony. Mi piwo przypadło do gustu dużo bardziej niż podstawa. Słodko, intensywnie, o tak.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments