Imperialny Porter P [Browar Rockmill / Bytów Browar Kaszubski]

Powoli zaczyna się wiosna, mija zima i klimat idealny na mocne ciemne piwa. Dlatego dziś, póki aura sprzyja, wybrałem Portera przez duże P.

piwo Imperialny Porter P

Porter P powstał według receptury Browaru Rockmill i został uwarzony wspólnie z Bytów Browar Kaszubski. Jest to imperialny porter, czyli porter na sterydach. Parametry są zachęcające, 25 BLG i 10% alkoholu.

Etykieta wygląda dosyć fajnie. Duże P na złotym tle. Heh, nawet się to rymuje. Skromnie, stylowo, mi się podoba. Piwo można dostać jedynie w butelkach o pojemności 330 mililitrów. Patrząc na parametry to jest to odpowiednia pojemność. Zresztą, ostatnio wole pić piwa w 330-ach. Dobra, idę po otwieracz i zajmę się kapslem. Kapsle golas, zwykły, czarny. Czas przelać piwo do szkła. Jak już jestem przy szkle, to jeszcze jedno zdanie. Szkło kupiłem ostatnio w Auchan, za kilka złotych. Taki mini snifter. Mam też szkło z zestawu Komesa, ale nowy nabytek bije Komesa na głowę. Za tą cenę, gorąco polecam. Ok, wracam do recenzji.

kolor piwa Imperialny Porter P

Kolor jest czarny i nieprzejrzysty. Piwo ma sporą brązową pianę, która redukuje się do obręczy przy szkle.

W aromacie jest słodycz, ale jest też trochę srogiego asfaltu. Fajnie się to gryzie. Aromat nie jest jednak zbyt intensywny. Na plus, że nie czuć alkoholu.

Pierwszy łyk i czuć sporo gorzkiego smaku. Oprócz niego jest też trochę paloności. Smak jest bardzo intensywny. Po pierwszych łykach jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tego piwa. Jednak z czasem w smaku zaczyna się pojawiać coraz więcej słodyczy. Słodki smak idzie w kierunku śliwki, wiśni. Wyczuwam też trochę alkoholu zaraz po śliwce. Nie jest najgorzej, ale z czasem alkoholu jest coraz więcej. Ze słodkich porterów przypomina mi trochę ten na Jurze, ale z tamtym będę miał jednak lepsze wspomnienia. Tutaj alkohol przykrywa słodycz. Myślę, że po kilku miesiącach w piwnicy był by lepszy.

STYL: Imperial Porter
EKSTRAKT: 25,0% wag.
ALKOHOL: 10,0 %
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: płatki owsiane
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 13.01.2018
OCENA: 6/10

Piwo jest ogólnie dobre, ale może być bardzo dobre za kilka miesięcy, kiedy alkohol się ułoży. Teraz jest go za dużo i gryzie. Rozumiem, leżakowanie i te sprawy, ale jeśli Browar wystawia piwo na sklepowe półki, to znaczy, że jest ono dobre, a nie, że na klienta spada leżakowanie. Nie zrozumcie mnie źle, piwo jest dobre, ale nic nie urywa. A po imperialnym porterze spodziewam się petardy.  Na dziś daję sześć.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o