Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA [Brokreacja]

Czy Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA z Brokreacji okaże się najbardziej torfowym piwem jakie kiedykolwiek piłem?

Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA [Brokreacja]

Kilka miesięcy temu próbowałem piwa Imperialny Nafciarz  Dukielski. Tony torfu, to jedyne co pamiętam z tamtej degustacji. Klimaty wędzone oraz torf nie podejdą każdemu. Można lubić wędzone mięsa, sery, ale z piwem jest już inaczej. Moim pierwszym podejście do tych sfer piwnych stylów było piwo Rauchbock z Browaru Kormoran. Teraz uważam je za lajtowe, ale przez pierwszych kilka łyków nie widziałem co o nim sądzić. Ostatecznie oceniłem je na plus. Gdybym swoją przygodę z torfem zaczął do piwa Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA mógł bym uznać ten styl za zbyt intensywny i długo do niego nie wracać. Na szczęście było inaczej 😉

STYL: Whisky Rye Imperial Brown Porter
EKSTRAKT: 24,0% wag.
ALKOHOL: 10,0%
SŁODY: Whisky 45ppm, pale ale, żytni, monachijski typ II, chocolate wheat, carafa special III
CHMIEL: Warrior, East Kent Golding
DODATKI: płatki drewna kasztanowego
DROŻDŻE: Safale US-04
IBU: 75
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Zasyp nie różni się niczym od podstawy, podobnie jak pozostałe parametry. Jedyną różnicą jest beczka, w której piwo spędziło dokładnie pół roku. Była to beczka po Whisky Laphroaig 10. Cyfra oznacza liczbę lat, jaką trunek spędził w beczce. Browar akcentuje tu użycie beczki po Whisky, a nie Bourbonie. Jaka jest między nimi różnica? Bourbon to amerykańska odmiana Whisky, gdzie kukurydza stanowi przynajmniej 51% zasypu. Dodatkowo alkohol ten leżakuje w “czystych” beczkach. Zasyp Whisky to wyłącznie jęczmień, a leżakuje się je w beczkach,  w których wcześniej leżakował Bourbon. I tak Laphroaig leżakował w beczkach po Bourbonie Maker’s Mark.

Etykieta nie różni się zbytnio od tej z podstawowej wersji. Nie będę się więc nad nią rozwodził. Kreska wygląda super, do tego stylowy kartonik. Jedyna różnica to “pieczęć” z informacją o wersji leżakowanej w beczce. Miejscem uwarzenia piwa był Szczyrzycki Browar Cystersów Gryf  i jest ono dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów.

Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA [Brokreacja]

KOLOR
Piwo ma kolor ciemnego brązu. Na pewno nie jest ono zbyt gęste. Piana do obfitych też nie należy, utworzyła się jedynie obręcz przy samym szkle.

AROMAT
Tutaj nie ma żadnych znaków zapytania. Wędzonka oraz torf, te aromaty grają tu pierwsze skrzypce. Zapach jest bardzo intensywny, mój nos oszalał 😉 Poza tym nie czuję tu nic więcej. Kompletnie mi to nie przeszkadza.

SMAK
W pierwszym łyku mam idealna kopie aromatu. Nuty wędzone oraz torf, bardzo dużo tego. Czuję jak drętwieje mi język. Torf ładnie uzupełnia się ze słodyczą, która go tu otacza. Alkoholu nie wyczuwam tutaj wcale, jest on dobrze ukryty. W końcu piwo trochę poleżało. Ciało nie należy po tych gęstych, ale słodycz wzmacnia trochę odczucie pełni piwa. Finisz jest lekko gorzkawy plus pojawiają się w nim nuty beczki.  Objawia się ona wanilią oraz migdałami. Poza tym bardzo dużo asfalt, spalonych kabli. Z czasem dochodzi czekolada, może trochę orzecha? Bardzo przyjemnie się je pije. Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA to piwo przeznaczone do degustacji. Warto przy nim posiedzieć dłużej. Intensywny smak torfu został ze mną do ostatniej kropli. Jeśli ktoś nie lubi tych klimatów, piwo mu nie podejdzie, dla reszt, pozycja obowiązkowa.

Imperialny Nafciarz Dukielski Laphroaig BA [Brokreacja]
OCENA: 9/10

Piwo miało mi dostarczyć torf i tak też się stało. Aromat oraz smak jest nim przesączony. Ja go lubię, więc daję 9.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments