Imperial Stout [Founders Brewing Company]

Czy klasyka jest jeszcze w modzie? Sprawdzę to pijąc piwo Imperial Stout z browaru Founders Brewing Company.

beer Imperial Stout [Founders Brewing Company]

W erze piw leżakowanych w beczkach lub takich z dodatkiem frytek i hamburgerów klasyczny Imperial Stout wygląda ubogo. Żadnych wymyślnych dodatków, pokręconych parametrów tylko czyste piwowarskie umiejętności. Nie należę do osób przepadających za piwami gorzkimi, bliżej mi do słodyczy. Imperial Stout leżał u mnie w piwnicy kilka dobrych miesięcy. Zawsze wolałem wybrać coś bardziej interesującego niż tą nudna butelkę z Foundersa. W końcu nadszedł jej czas. I wiecie co? Jestem zadowolony, że ją wybrałem. Wszystkie te fikuśne dodatki i akcje marketingowe wychodzą często średnio. Browary chwalą się czego do nie dodali go piwa, ile to chmielu nie poszło na zimno. Piwo codzienne odchodzi chyba do lamusa? A to właśnie po nie ludzie sięgają najczęściej. Łatwo uwarzyć coś średniego, a braki zakryć jakimś intensywnym dodatkiem. Do klasyki trzeba mieć dobry warsztat. Pokaż mi swojego Imperial Stouta, a powiem ci jak dobry jesteś 😉 Wiem, że wydanie dobrego Barrel Aged wymaga też dużych umiejętności. Chodzi mi bardziej o sytuację, gdzie browar chwali się dodatkami, które nic nie wnoszą albo psują całość. Przypomina mi to licytację “kto da więcej?”. Ostatecznie portfel musi się zgadzać i o to tu chodzi.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 10.5%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 75
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Po takim wstępnie powinienem przejść od razu do recenzji. Brak jakichkolwiek informacji na temat składu też mnie ku temu skłania. Szukałem informacji na stronie browaru Founders, ale w aktualnej ofercie brakuje Imperial Stouta. To ja tu tak zachwalam klasykę, a browar z niej zrezygnował? 😉 Z dostępnych danych widzę tylko 10,5% alkoholu oraz goryczkę na poziomie 75 IBU. Imperialnie.

Etykieta przedstawia dwugłowego ptaka. Może to nie idealna kopia, ale przypomina mi on godło Rosji. rozumiecie, Russian Imperial Stout? Grafika jest prosta, nazwa piwa, kilka potrzebnych informacji. Tu też jest minimalistycznie, zresztą, Founders nie słynie z z jakichś graficznych wodotrysków. Piwo Imperial Stout jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Founders.

beer Imperial Stout [Founders Brewing Company]

KOLOR
Piwo jest czarne i nieprzejrzyste. Przy przelewaniu do szkła tworzy się dosyć gęsta czapa piany, ma ona beżowy kolor. Wysokość na ponad 3 palce, dawno nie widziałem tak dużej piany. Przy opadaniu tworzy się ładny lacing.

AROMAT
Brakuje mi w nim trochę intensywności. Czuję tu głównie orzechy oraz czekoladę, klasyczny Russian Imperial Stout. Balansuje on na granicy słodyczy oraz gorzkich nut. Chociaż im dłużej je wącham, tym bardziej aromat zmierza w gorzkim kierunku.

SMAK
Tutaj jest podobnie, klasycznie i oldscholowo. Bardzo dużo nut palonych oraz gorzkiej czekolady. Wszystko wsparte odpowiednią gęstością. Ciało nie jest zbyt lepkie, ale idealnie pasuje do RISa. Piwo spływa powoli po moim gardle. W smaku rządzi gorzka czekolada, nie ma tu żadnej słodyczy. Alkohol jest tu wzorowo ukryty, nic nie grzeje, ani przy przełykaniu, ani przy nabieraniu piwa do ust. Poza gorzką czekoladą (wspominaną już po raz trzeci) za dużo się tutaj nie dzieje. No może jeszcze paloność. Te dwa elementy rozdają tu karty. Ich posmak jest długi, utrzymuje się w ustach przez kilka minut. Intensywność smaku nie jest za wysoka, raczej średnia. Dziś mi to jednak nie przeszkadza. Mam chyba dzień na gorzki smak.

Imperial Stout [Founders Brewing Company]
OCENA: 4,00 / 5,00

Takie klasyki mogę pić non stop. Gorzka czekolada, nuty palone, fajna prezencja. Polecam.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments