Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged [Browar Widawa]

Piwo Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged łączy w swojej nazwie moje dwa ulubione elementy. Jakie? Zapraszam na recenzję.

piwo Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged [Browar Widawa]

Jeszcze raz, na spokojnie, przeczytałem nazwę stylu i wypatrzyłem kolejny element – Imperial. Nie będę ukrywał, preferuje piwa o wyższym ekstrakcie. Wrażenia smakowe są wtedy wyraźniejsze. Znaczy są, powinny być. Drugi element to Smoked. W Polsce się dymi. Nie każdy lubi aromat i smak dymu czy wędzonki. Ja od początku zakochałem się w tych nutach. Browar Widawa jest bardzo wysoko oceniany jeśli chodzi o piwa tego rodzaju. Nie miałem jeszcze okazji spróbować żadnego z nich, dlatego cieszę się tą butelką jak dziecko. Dlaczego? Bo oprócz wyżej wymienionych walorów w nazwie piwa jest też Jamaican Rum Barrel Aged. Beczka po rumie jest moim numerem jeden od degustacji piwa Porter Rum Barrel Aged z browaru Przystanek Tleń. Później jej pozycję potwierdziło Yummy Rummy z Dugges. Rum wnosi słodycz, czekoladę i specyficzne rozgrzewanie. Ciężko było dostać butelkę piwa Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged, ale jak usłyszałem o rumie, musiałem ją mieć.

STYL: Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged
EKSTRAKT: 27,5% wag.
ALKOHOL: 11,0%
SŁODY: Jęczmienny, palony jęczmień
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.12.2018

Piwo zostało uwarzone z okazji 5 lecia istnienia browaru. Nie jest to pierwsza butelka z 5 na etykiecie. Kilka tygodni temu piłem innego jubilata – 5th Anniversaty Baltic Porter. Ekstrakt i zawartość alkoholu w obu przypadkach identyczne. Poprzednik nie był na pewno smoked. Przy okazji sprawdziłem kategorię Smoked na portalu RateBeer i piwo, które za chwilę otworzy znajduje się na samym szczycie tego rankingu.

Etykiety są niemal takie same. Też widzę tu drogę oraz nazwę stylu i duża piątkę. Jedyna zmiana to kolorystyka. Tym razem miejsce czerwieni zajął kolor niebieski. Tu też mamy do czynienia z wersją limitowaną, na rynek trafiło około 850 sztuk. Moja butelka ma numer 43. Piwo Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged jest dostępne w butelkach o pojemności 375 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Widawa.

piwo Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged [Browar Widawa]

KOLOR
Piwo jest praktycznie czarne, chociaż przy przelewaniu widać było kilka brązowych przebłysków. W szkle jest czerń. Piany nie widzę tu wcale. No może kilka brązowych bąbli, ale bardzo szybko znikają.

AROMAT
Pierwsze wrażenie jest dosyć intensywne. Dużo nut wędzonych poprzeplatanych ze słodyczą. Połączenie jest dosyć nietypowe, ale od razu zdobyło moje serce. Do tego lekkie rozgrzewanie oraz muśnięcie czekolady. Jest bardzo przyjemnie.

SMAK
Dziś będzie słodko, tak jak lubię. Pierwsze wrażenie to średnia gęstość oraz bardzo niskie nagazowanie. W smaku rządzą słodkie nuty. Trochę podobne do czekolady, chociaż bardziej do cukierków z mieszanki wedlowskiej. do tego subtelne rozgrzewanie. Nuty palone są raczej stonowane, nie grają tu pierwszych skrzypiec. Alkohol jest dobrze ukryty, chociaż momentami czuję niewielkie rozgrzewanie przełamane słodyczą. Dla mnie poezja. Beczka jest łagodna, rum to nie Bourbon. Nic się tu nie gryzie. A połączenie wędzonki oraz słodyczy? Niektórzy mogę uznać to za zły pomysł, ale to połączenie naprawdę się udało. Oba elementy stają się coraz intensywniejsze. Czekolada wypełnia całe moje podniebienie. Jest ona podobna bardziej do kukułek niż do pralin. Z czasem wyczuwam też namiastkę goryczki. Chociaż jest ona ledwo wyczuwalna.

Imperial Smoked Baltic Porter Jamaican Rum Barrel Aged [Browar Widawa]
OCENA: 10/10

Top, 10/10 i nie mam więcej pytań.  Lekkość Portera w połączeniu ze słodyczą rumu oraz nutami wędzonymi. Na razie najlepsze polskie piwo jakie piłem w 2018.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments