Imperial New England IPA [AleBrowar] vs [Verdant]

Porównanie dwóch piw w stylu Imperial New England IPA. New England DDH DIPA z AleBrowaru zmierzy się z See The Physics z Verdant.

Imperial New England IPA

Dawno nie było tu żadnych porównań. Ostatnio często wybierałem opcję picia jednego piwa i koniec. Nie idę drogą wyznaczoną przez niektórych blogerów 😉 W moje ręce wpadło piwo New England DDH DIPA z AleBrowaru. Jest to (podobno) ich najlepsze Imperial New England IPA od czasów Hazy Rooster.  Ostatnio próbowałem wielu dobrych i bardzo dobrych piw w tym stylu spoza naszego kraju. W piwnicy zostało mi jeszcze kilka świeżych DIPA z Verdant i postanowiłem porównać je z krajowym produktem. Czy to już europejski level? Jeśli ktoś może konkurować z anglikami to tylko na świeżo. Ok, piwo z AleBrowar jest butelkowane, ale Imperial NEIPA może też dobrze smakować ze szkła. Pokazał to Browar Kingpin swoim Pixie Dust. Pora otworzyć lodówkę i zacząć porównanie. Na początku skład:

NEW ENGLAND DDH DIPA [AleBrowar]

NEW ENGLAND DDH DIPA [AleBrowar]

STYL:  New England DIPA
EKSTRAKT: 20,0 % wag.
ALKOHOL: 8.9 %
SŁODY: Pale Ale, owsiany, dekstrynowy, płatki owsiane, płatki pszeniczne
CHMIEL: Simcoe first dry hop,  Mosaic second dry hop
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 09.06.2019

SEE THE PHYSICS [Verdant]

SEE THE PHYSICS [Verdant]

STYL:  New England DIPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8.0 %
SŁODY: Extra Pale, Golden Promise, Oats, Wheat Malt, Faked Wheat
CHMIEL: Amarilo, Ekuanot, Azacca
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Ale III
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Jadąc od góry oba piwa mają podobny woltaż. AleBrowar zdecydował się postawić na słód Pale Ale, a podobno pilzneński pasuje najlepiej do New England? Są tu też płatki oraz słód dekstrynowy. Dekstryna kojarzy mi się z piwami od Cloudwater. Kingpin też chyba go używał? Verdant postawił na kombinację Extra Pale oraz Golde Promise. Piwo z AleBrowar było dwukrotnie chmielone na zimno. Pierwsza seria to chmiel Simcoe, druga to Mosaic. Trochę tak oldschoolowo 😉 Verdant użył ciekawszych odmian, Eukanot i Azacca mogą dać niezłe combo. Jeszcze rzut okiem na daty ważności. Czy New England DDH DIPA będzie identycznie smakowało w czerwcu 2019? Hmm.

DESIGN
Rzut okiem na oprawę graficzną. Żadna z etykiet nie zapadnie na dłużej w mojej pamięci. AleBrowar ograniczył się do umieszczenia swego logotypu otoczonego nazwą piwa na środku etykiety. Znalazłem tu informacje na temat piwa w języku polskim oraz angielskim. U Verdant widzę jakieś fale, które kojarzę z wykresami z lekcji fizyki. Kolorystyka też nie wyrywa z butów. Nie brzydkie, nie piękne, nie jest to konkurs plastyczny, więc idę dalej.

KOLOR
Oba piwa są mętne, ale to Verdant jest bardziej zamglone. I to ono ma też ładniejszą żółtą barwę. New England DDH DIPA ma w sobie więcej pomarańczowego odcienia. Piana w obu przypadkach jest spora i opada powoli zostawiając po sobie kożuch na powierzchni.

NEW ENGLAND DDH DIPA [AleBrowar] SEE THE PHYSICS [Verdant]

AROMAT

Pora przejść do konkretów. Na pierwszy ogień New England DDH DIPA. Czuję tu intensywny tropikalny aromat, ze sporą słodyczą na finiszu. Z owoców jest tu chyba najwięcej cytryny oraz mango. Z czasem zapach robi się mniej wyraźny. Ogólnie na plus. Teraz Verdant. Biorę pierwszy wdech i nie wypada on za dobrze. Jakiś niemrawy miks owoców. W kolejnym podejściu jest trochę lepiej. Jest tu trochę mandarynek oraz moreli. Dwa kompletnie inne światy. Verdant ma też trochę iglastych nut. Ogólnie oba są ok, ale wyraźniejsze jest to z AleBrowar. Minimalnie, ale jednak.

SMAK
Pora na najważniejsze kryterium, smak. Ponownie zacznę od New England DDH DIPA. Pierwszy łyk wszedł bardzo dobrze. Nie jest już tak słodko, jak w aromacie. Chociaż na finiszu czuję trochę słodkich nut. Kontrują one dosyć wyraźną chmielowa goryczkę, w stylu żywicy. Owoce są, ale nie tak wyraźne, jak w aromacie. Trochę pomarańczy i zaraz po nich pojawia się iglasty las. Na plus ciało, które jest wyraźne i dosyć gęste. Na razie ok, ale bez rewelacji. A jak spisze się See The Physics? Tutaj smak jest zdecydowanie wyraźniejszy. Owoce? Są tu słodsze odmiany, ale na razie ciężkości mi je nazwać. Goryczka też jestem wyraźna, ale mniejsza niż ta w piwie z AleBrowar. Verdant pod tym względem wygrywa. Tak samo ciało, jest bardziej kremowe, o ile DIPA może być kremowa? Te owoce to jabłka, mango, brzoskwinia. Paleta jest tu bogatsza. Ale goryczkowa kontra, też jest mocna. Trochę żywicy i łodyga. Z każdym kolejnym łykiem owoce zaczynają coraz bardziej bujać. Gruszka  i mango przejmują ster, a goryczka już nie przeszkadza. Może trochę musiało potrwać, zanim te IBU z AleBrowar zeszło? Do tego pojawiał się soczek. To chyba Azacca robi taką robotę. Alkohol jest tu dobrze ukryty. Może nie jest to najlepsza DIPA z Verdant, ale trzyma najlepszy poziom. Wyróżnia się na tle pozostałych piw. Goryczka jest niewielka, ale spora jak na Verdant. Soczek, białe owoce, mango, klasa. Smak utrzymał się do końca. Wracam do New England DDH DIPA. Tu też są owoce. Lekkie, w stylu mandarynki. Smak trzyma poziom, ale znacznie odstaje pod względem intensywności. Kurcze, teraz goryczki nie ma tu wcale. Gdyby nie płaski smak było by dużo lepiej. DIPA na poziomie.

WERDYKT
To starcie wygrywa See The Physics z Verdant. Tropikalny sok z dodatkiem białych owoców. New England DDH DIPA z AleBrowar nie ma się czego wstydzić. Owoce są tu wyraźne i piło się je z dużą przyjemnością. Oby więcej takich DIPA w naszym kraju!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments