Imperial Maple Stout [Arundel Brewery]

Zawsze jest dobra pora na klon, stąd też decyzja o przelaniu do szkła piwa Imperial Maple Stout z Arundel Brewery.

Imperial Maple Stout [Arundel Brewery]

Nie słyszałem jeszcze o Arundel Brewery. Z tego co widzę browar ten nie pojawia się w ofertach polskich sklepów z kraftem. Nazwa pochodzi od miasta brytyjskiego miasta Arundel w hrabstwie West Sussex, tam właśnie mieści się browar. Ogólnie historia browaru zaczyna się już w 1992 roku, tym bardziej dziwię się, że o nim nie słyszałem. Być może poziom nie jest zbyt wysoki? Arudnel ma w swojej ofercie serię podstawową z dużą ilością klasyki oraz piwa nowofalowe. Właśnie ta druga grupa sprawiła, że o browarze zrobiło się głośno. Ich Maple, Chocolate and Coffee Stout oraz Clockwork NEIPA znalazły się w top 25 piw z UK ocenianych na Untappd. Arundel otworzyło też, wraz z palarnią kawy Edgcumbes Coffee Roasters, lokal o nazwie The Brewhouse Project. Można tu spróbować specjałów serwowanych przez dwie lokalne firmy.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 10,0 %
SŁODY: Barley, wheat, oats
CHMIEL: ?
DODATKI: Vanilla, Lactose, cocao nibs, roasted coffee, maple syrup
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 08.01.2029

Imperial Maple Stout jest właśnie mocniejszą wersją wspomnianego wyżej piwa Maple, Chocolate and Coffee Stout. To nie pierwszy przypadek, kiedy to browar decyduje się na uwarzenie mocniejszej wersji piwa, które miało niższy ekstrakt i stało się hitem. Pamiętacie Browar Kazimierz i ich sztosa o nazwie Kara Mustafy? Ewoluował on do piwa Imperium Kara Mustafy. Dziś jednym z dodatków będzie mój ulubiony syrop klonowy. Ogólnie inspiracją do powstania piwa była wycieczka do amerykańskiego Tree House i spróbowanie ich Moment of Clarity. Kawa pochodzi oczywiście od Edgcumbes Coffee Roasters, a wanilia ze sklepu Noble & Stace.

Mała aluminiowa puszka i naklejka w formie logotypu browaru. Bardzo klasycznie. Z informacji jakie tu znalazłem wynika, że piwo jest idealne na zimne dni. A ja sprawdzę je latem, i co? Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Arundel Brewery w Arundel.

Imperial Maple Stout [Arundel Brewery]

KOLOR
Co tu dużo pisać? Piwo jest bardzo ciemne, a w szkle widzę też zero śladów po pianie.

AROMAT
Idealny balans pomiędzy syropem klonowy a wanilią. Poważnie, ten waniliowy finisz jest obłędny. Do tego muśnięcie czarnej kawy, nieźle, nieźle.

SMAK
To od początku. Ciało nie jest do końca imperialne, taka była moja pierwsza myśl, jednak po czasie zrobiło się gęsto. Mniam. Później pojawia się wanilia, wyraźnie i gładko. Finisz to długa nuta syropu klonowego. Ta piękna słodycz koi moje serce. W kolejnych kilku łykach jest podobnie, jedyną różnicą jest przybierająca na sile nuta czarnej kawy. Jej palony klimat stanowi kontrę dla syropu. Może z czasem to nawet palone ziarna stają się tu motywem przewodnim? Nie, jednak klon, ale kawa jest cholernie blisko. Piwo jest bardzo wyraźne, każdych z dodatków jest wyraźnie wyczuwalny. Słodycz i palona kawa, piwo nie jest jednowymiarowe. Alkohol ukryty tak jak trzeba, mimo wysokiego woltażu nie ma tu żadnego rozgrzewania. Mimo to moc smaku odpowiada za imperialny klimat.

Imperial Maple Stout [Arundel Brewery]
OCENA : 4,50 / 5,00

Może ocena jest zawyżona ze względu na moje upodobania. Smak syropu klonowego zrobił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments