Imperial Barrel Aged [Browar Solipiwko] vs [Browar Szpunt]

Chcecie konkret? Proszę. Imperialne wersje zamknięte w drewniane beczki. Dziś porównam Baltic Abyss z Browaru Solipiwko oraz Spectrum Barrel Aged z Browaru Szpunt.

Baltic Abbys [Browar Solipiwko] Spectrum Barrel Aged [Browar Szpunt]

Jestem wielkim fanem Barrel Aged. Jeśli widzę nowe piwo, które było leżakowane w beczce po alkoholu zawsze się nim zainteresuje. Nawet jeśli ma średnie opinie. Muszę jego spróbować i wydać własny werdykt. Jakie piwa trafiają do beczek? Najczęściej są to mocne i ciemne trunki typu Porter i Stout. Chodzi mi tu o wersje z przedrostkiem Imperial, oraz te bez niego. Barley Wine też jest stylem, który doskonale odnajduje się w beczce. Zastanawiam się co ciekawego jeszcze wypiłem? Degustowałem już Old Ale z browaru Birbant, ciekawym piwem był Wheat Wine z Brokreacji, trochę tego u mnie już było. Na dziś przygotowałem dwa piwa. Na początku Baltic Abyss z Browaru Solipiwko, które kupiłem miesiąc po premierze. W internecie znalazłem sporo informacji, że piwo nie jest jeszcze idealnie ułożone. Postanowiłem je trochę poleżakować. Chociaż tak naprawdę szkoda mi było je otworzyć, kartonik prezentuje się rewelacyjnie. Kilka tygodni temu na rynku pojawiło się piwo Spectrum Barrel Aged z Browaru Szpunt. Od razu powiem, że kupiłem dwie butelki. Tutaj nie miałem więc problemu, czy wypić jedno już teraz, czy je odłożyć na później. Myślałem o zestawieniu dwóch piw, gdyż tego typu posty cieszą się dużą popularnością. Będąc w piwnicy zauważyłem kartonik z trupią czaszką i w głowie narodził się pomysł porównania obu piw. Oto dzisiejsi bohaterowie:

Baltic Abyss [Browar Solipiwko]
Baltic Abbys [Browar Solipiwko]
STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 24,5% wag.
ALKOHOL: 10.3%
SŁODY: Jęczmienne: pilzneński, Caramunich, Carabohemian, czekoladowe
CHMIEL: Magnum, Mittelfrucht
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Saflager 34/70
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.02.2018

 

Spectrum Barrel Aged [Browar Szpunt]
Spectrum Barrel Aged [Browar Szpunt]
STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 25,0% wag.
ALKOHOL: 9.5%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 13.03.2018

I tu mogą się pojawić pierwsze oznaki niezadowolenia? Porównujesz Stouta i Porter? Tak. Jestem ciekawy jak wypadną oba piwa względem siebie. Przewagę powinien mieć Spectrum, gdyż wolę zdecydowanie imperialne Stouty. Jednak Baltic Abyss ma przewagę jeśli chodzi o swój wiek. Piwo postało około 8 miesięcy w mojej piwnicy, więc powinno być lepiej ułożone. Zostanę na chwilę przy tym trunku. Baltic Abyss to imperialny porter bałtycki leżakowany w beczkach po niemieckim whisky Slyrs. Prawie 25 Plato, ponad 10% alkoholu, konkret. Drugie piwo, czyli Spectrum Barrel Aged to Imperial Stouta leżakowany w beczkach po Jacku Danielsie (podobno 12 letnim). Miałem już okazję pić podstawową wersję tego trunku i wypadła ona dobrze. Pamiętam, że zabrakło mi trochę pazura. Beczka na pewno dodała trochę charakteru, więc jestem bardzo ciekawy, jak smakuje.

DESIGN

Baltic Abyss miażdży. Nie bez kozery umieściłem je na wysokiej pozycji w swoim rankingu najlepszych etykiet. Po pierwsze tekturowe pudełko, po drugie szkic pirackiej czaszki, kolorystyka, wszystko wygląda oszałamiająco. Po wyjęciu piwa z opakowania jest jeszcze lepiej. Etykieta jest lekko matowa. Szkic jest teraz wyraźniejszy i widać dbałość o detale. W tle widzę sieci, ryby i masę innych stworzeń z oceanu. To piwo można spokojnie wręczyć komuś jako prezent. Piwo Spectrum Barrel Aged też nie wygląda źle. Tutaj też widzę ciemne tło. Na etykiecie znajduje się pryzmat, a wszystko mieni się w świetle. Podoba mi się ten efekt, nawiązuje bowiem do nazwy piwa.

KOLOR

Baltic Abbys [Browar Solipiwko] Spectrum Barrel Aged [Browar Szpunt]

Krótko, oba piwa są ciemno brązowe. Nawet bardzo. W szkle wydają się być czarne. W obu widać sporo przebłysków przy samym szkle. Piany nie ma wcale, utworzyła się ona jedynie przy piwie Spectrum Barrel Aged. Szybko jednak zredukowała się do małego okręgu przy szkle. Baltic Abbys piany nie ma wcale. Gęstość wygląda podobnie, ciężko cokolwiek o niej powiedzieć.

AROMAT

Najpierw piwo Baltic Abbys. Aromat jest ogrzewający, ale ładnie ułożony. Przy mocnym zaciągnięciu czuję palenie w nozdrzach. Jest tu trochę kawy i czekolady. Zapach nie jest zbyt intensywny. A jak wypada Spectrum Barrel Aged? Tutaj na pewno rozgrzewanie jest mniej wyczuwalne. Ma ono waniliowy finisz. Jest też czekolada. W tym przypadku podobnie nie jest to zbyt intensywny zapach, ale wydaje mi się przyjemniejszy. Na pewno alkohol jest tu łagodniejszy.

SMAK

Najważniejszy punkt. Na pierwszy ogień idzie ponownie Baltic Abbys. Piwo grzeje, czuję to i w buzi i po przełknięciu trunku. Rozgrzewanie zaczyna się na dnie przełyku i idzie ku górze. Nie jest przesadzone, przynajmniej dla mnie. W smaku czuję dużo nut pralinowych, które po chwili znikają zakryte rozgrzewaniem. Ich miejsce zajmuje czekolada oraz kawa, czuję też trochę słodyczy. Przy przełykaniu wyczuwam lekkie ściąganie, słodycz pojawia się po dobrych kilku sekundach. Ciało średnie, znaczy odpowiednie jak na Porter. Nagazowanie jest niskie. Z czasem wychodzi coraz więcej czerwonych owoców. Przyczepię się jedynie do tego grzania w przełyku. Mogło być ciut mniejsze. Niszczy ono smak, chociaż z drugiej strony, piwo nie jest płaskie. Pojawił się też drewniany posmak. Każdy odnajdzie tu beczkę, przez te nuty i rozgrzewający pazur. Do tego praliny przechodzące w czekoladę. Jest dobrze. Pora sprawdzić Spectrum Barrel Aged. Pierwszy łyk i piwo ma na pewno więcej ciała. Odczucie rozgrzewania jest mniejsze, ale na finiszu poczułem trochę alkoholu. Nie było tego w piwie z Browaru Solipiwko. Czuję tutaj sporo nut czerwonych owoców, a finisz jest bardziej gorzki i palony. Ciało jest bardziej gęste, a piwo wolniej spływa po gardle, jest aksamitne. Nuty pralin są tu też wyraźniejsze, nie ma też ściągania w ustach przy przełykaniu piwa. Finisz jest za to słabszy. Ten gorzki smak pojawia się szybciej i jest bardziej nieułożony oraz mocniejszy. Czuję teraz dużo kawy oraz czekolady. Piwo robi się trochę lepkie i słodkawe. Baltic Abbys ma dużo łagodniejszy finisz, bez dwóch zdań. Może zdążyło się ułożyć? Kiedy przez dłuższy czas piłem samo Spectrum Barrel Aged, to finisz mi nie przeszkadzał, ale przy próbowaniu obu piw na zmianę, był wyraźnie wyczuwalny.

WERDYKT

Baltic Abbys zyskał dzięki leżakowaniu, piwo jest lepiej ułożone. Nie ma takiej dużej różnicy między poszczególnymi smakami, nic tu nie gryzie. Oba piwa są świetne, ale na tę chwilę wygrywa Porter z Browaru Solipiwko. Drugą butelkę piwa Szpunt Barrel Aged otworzę za minimum pół roku. Piwo jest dobre, ba, nawet bardzo. Pijąc je same nie miałem co do niego żadnych zastrzeżeń. Ten lekko nieułożony finisz czuć było wyłącznie przy próbowaniu piw na zmianę. Pijąc wyłącznie trunek z Browaru Szpunt szybko się do niego przyzwyczaiłem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments