Imperator Bałtycki Rum & Bourbon BA [Browar PINTA]

Pora na kolejne wcielenie klasyki z Browaru PINTA. Zapraszam na recenzję piwa Imperator Bałtycki Rum & Bourbon BA.

Imperator Bałtycki Rum & Bourbon BA [Browar PINTA]

Podstawą jest tu legendarny Imperator Bałtycki. Oprócz standardowych nut Portera sporą rolę odgrywał tu chmiel. To nietypowe połączenie poszedł mi do gustu. Po kilku miesiącach browar wydał wersję leżakowaną w beczce,  a konkretnie po Sherry Oloroso. Imperator Bałtycki Sherry Oloroso Barrel Aged był piwem ciekawym, choć moi zdaniem zbyt różniącym się od wersji podstawowej, która uzyskała u mnie wyższą ocenę. Teraz Browar PINA zdecydował się ponownie podejść do tematu i zamknął narodowy skarb nie w jedną, a w dwie beczki. Zachęcony dobrymi wspomnieniami związanymi z podstawą oraz pamięcią po innym dwu-beczkowym potworze z PINTY, Risfactor Double BA Bourbon & Rum, zasiadam do dzisiejszej degustacji z dużymi oczekiwaniami.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 24,7 Plato
ALKOHOL: 9,1 %
SŁODY: jęczmienne Weyermann, pilzneński, monachijski typ I, jęczmienny diastatyczny, wiedeński, Caramunich typ III, Caraaroma, Carafa Special typ I
CHMIEL: Amarillo, Ahtanum, Centennial, El Dorado, Mosaic, Zeus
DODATKI: cukier, ekstrakt słodowy, wanilia
DROŻDŻE: SafLager™ W 34/70
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.05.2021

Zasyp nie uległ zmianie, po co Browar PINTA zmieniać coś co się sprawdza? Porównałem go w podstawową wersją piwa i jedyną różnicą jest tu dodatek wanilii. Tak więc po skończonej fermentacji piwo trafiło do świeżo opróżnionych beczkach po amerykańskim bourbonie oraz rumie z Barbadosu z dodatkiem wanilii. Następnie całość była blendowana w celu uzyskania odpowiedniego smaku. Mi już cieknie ślinka.

Etykieta przypomina mi za to wersję leżakowaną w beczce po Sherry. Zmieniono tu jedynie kolor tła, tym razem jest ono burgundowe. Aha, inną barwą zaznaczono też rodzaje beczek w jakich leżakowało piwo oraz dodatek wanilii. Poza tym standard browaru, pełen skład, dwa języki, pięknie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Na Jurze w Zawierciu.

Imperator Bałtycki Rum & Bourbon BA [Browar PINTA]

KOLOR
Piwo ma ciemno brązową barwę i jest dosyć oleiste. W szkłem robi się coraz ciemnej, do tego powstała tu dosyć spora czapa piany, szybko zredukowała się do kożucha.

AROMAT
Po pierwszym wydechu nie jestem oczarowany, nie czuję tu nic szczególnego. W drugim podejściu nie jest lepiej, ale bardziej wytężyłem zmysły i poczułem czarne owoce połączone z wanilią. Wraz z mocniejszym zaciągnięciem poczułem trochę alkoholu oraz jeszcze więcej owoców oblanych karmelem. Nie ma tu nic palonego, ani ciemnego.

SMAK
Pierwszy łyk przyniósł na szczęście większą intensywność. Zacznę od finiszu, przypomina mi on podstawę. Jest niewielkie rozgrzewanie oraz nieco chmielowo-ziołowych nut. Poziom słodyczy jest tu umiarkowany, przynajmniej na razie. Beczka nie jest tu zbyt nachalna, najlepiej reprezentują ją nuty fig i innych kandyzowanych owoców. Jest też karmel i wanilia. Oprócz beczki był tu też dodatek wanilii, ale nie jest ona dominująca. Wszystkiemu winien jest zapewne ten chmielowo finisz, to on szybko ucina inne nuty i dominuje na finiszu. Chociaż? Przejście między owocami i słodką stroną, a ziołowo-drewnianym finiszem przypadł mi do gustu. Nie ma tu też przegięcia jeśli chodzi o ciało, słodycz dodaje mu nieco pełni, ale i tak jest lekko. Liczyłem na większy konkret, jest lajtowo. Do tego to charakterystyczne chmielowe wykończenie. Ciekawa pozycja, ale poprzedni Double Barrel Aged był lepszy.

Imperator Bałtycki Rum & Bourbon BA [Browar PINTA]
OCENA : 4,00 / 5,00

Jest fajnie. Beczki dodały temu piwu bardzo ciekawych nut, moim zdaniem są one jednak zbyt lekko wyczuwalne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments