I’m Your Barista Haile Gebre [Browar Maltgarden]

Piwo I’m Your Barista Haile Gebre to nowa pozycja z nowego Browaru Maltgarden.

I'm Your Barista Haile Gebre [Browar Maltgarden]

Browar Maltgarden powstał na początku tego roku. Współzałożycielem i głównym piwowarem jest Andrzej Miler. Tak, ten sam, który wcześniej był głównym piwowarem w Browarze Rockmill. Sprawa jego odejścia odbiła się dużym echem na piwnych grupach. Sporo komentarzy, plotek, jednym słowem: było gorąco. Andrzej ma dobrą reputację i domyślałem się, że długo bez pracy nie zostanie. Założenie nowego browaru nie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Kandydat do debiutu roku? Hasłem przewodnim Maltgarden jest Nothing but Beer & Independence. Jednym z pierwszych wypustów jest seria I’m Your Barista. To mocno deserowe piwo wzbogacono o trzy różne kawy z trzech różnych zakątków świata: Meksyku, Etiopii oraz Indii. Pierwsza z nich to Siltepec El Jaguar, druga to Haile Gebre, a trzecią jest Monsooned Malabar AA. Słyszałem dużo dobrego o kawie z Etiopii, lubię piwo z kawą, zdecydowałem się więc na wersję Haile Gebre.

STYL: Coffee Imperial Stout
EKSTRAKT: 28,0 Plato
ALKOHOL: 12,0 %
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: kawa (2%)
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.03.2022

Piwo powstało w kooperacji z Bytów Browar Kaszubski. Sporo osób doszukuje się nie niedokończonej kontynuacji piw z serii PORTER. Kawę przygotował Paweł Świder z CoffeeDesk. Odmianę Haile Gebre cechuje mocno owocowym i kwiatowym charakter. W piwie mają się pojawić nuty jaśminu, bergamotki i kremu cytrynowego. Brzmi raczej nowofalowo.

Etykieta jest w porządku. Ma ona raczej minimalistyczny charakter. Cała seria różni się jedynie barwą. Wszystko jest na swoim miejscu, nazwa piwa oraz podstawowe informacje na jego temat. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Bytów w Bytowie.

I'm Your Barista Haile Gebre [Browar Maltgarden]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu, z lekkim czerwonym odcieniem. Wlewam do szkła i widzę już czerń. Całość wydawała mi się dosyć gęsta. Nie wiedzę tu żadnej piany, to nie nowość przy piwach z dodatkiem kawy.

AROMAT
Jeśli na pierwszym planie jest tu kawa, to na pewno nowofalowa. Ja czuję tu lekkie powiew wanilii. Naprawdę, całość jest bardzo lekka w odbiorze. Nie wierzę, że to Imperial Stout chociaż etykieta mówi co innego. Kawa też jest łagodna, nie czuję tu ani kwaśnych, ani palonych nut. Jest za to nieco jaśminu i kwiatów. Bardzo fajny aromacik.

SMAK
W pierwszym łyku jest podobnie, piwo rozkręca się powoli. Na początku jest nieco bergamotki, całość jest łagodna. Następnie, wraz z upływem kolejnych sekund pojawia się coraz więcej nut kawy. Lekka paloność, czarne ziarna, tak jak lubię. W tle pojawia się nieco wanilii. Czyni ona to gładkie piwo jeszcze gładszym. Ciało nie jest gęste, ale odpowiednie. Nie mogę się do niego przyczepić. Po kilku łykach doszła też czekolada, robi się bardziej kawowo. Jest też nieco orzecha. W niektórych piwach z kawą czuć jej kwaśne nuty, tu nie ma to miejsca. Odczucie kawy jest raczej słodkie, ale bez przegięcia. Pozostałe elementy są bardzo wyraźne. Pod koniec wyraźniejsze stają się gorzkie nuty oraz ciemne owoce. Nic tu nie ulatuje, w mojej buzi czuję cały czas bogatą paletę smaków. Podsumowując, fajne piwo z wyraźną kawą.

I’m Your Barista Haile Gebre [Browar Maltgarden]
OCENA : 4,00 / 5,00

Przy takim woltażu piwo jest bardzo lekkie. Kawa miała wyraźny wpływ na efekt końcowy. Pierwsze spotkanie z Browarem Maltgarden uważam za udane.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments