Illusion [Browar Rockmill]

Kolejny Imperial Stout z Browaru Rockmill. Czy Illusion wypadnie lepiej niż poprzednie wypusty?

Illusion [Browar Rockmill]

Pierwsze skojarzenie z Browarem Rockmill to piwa w stylu IPA. Było ich wiele, ja piłem niewiele 😉 W Olsztynie słabo z dystrybucją, ale udało mi się przetestować najlepiej oceniane browaru. Juicy Delight i Juicy Melody oceniłem na plus. Gorzej było z serią Going Dark, ale o tym napiszę w następnym tygodniu. Dziś podejdę do piwa Illusion. Browar obiecuje praliny i belgijską czekoladę. Brzmi nieźle, ale naczytałem się już sporo marketingowego bełkotu na etykietach. Nie uwierzę póki nie spróbuję.

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 28% wag.
ALKOHOL: 12%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: kokos, ziarno kakaowca
DROŻDŻE: ?
IBU: 110
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.01.2020

Na początku ekstrakt, prawie trzydziestka. 28 Plato oraz 12% alkoholu potwierdza wagę ciężką dzisiejszego zawodnika. Spójrzcie też na dodatki: kokos oraz ziarna kakaowca. Mam słabość do piw z kokosem. Tez składnik dobrze zgrywa się z ciemnymi gatunkami. Zresztą, jasnego piwa z kokosem jeszcze nie piłem. A kakaowiec? Nie jestem do końca do niego przekonany. Kawa daje chyba lepszy efekt?

Na etykiecie widzę wyspę z palmami znajdującą się na środku oceanu. A w tle leci właśnie Castaway 😉 Jeśli grafika ma nawiązywać do nazwy piwa, to wyspa jest zapewne złudzeniem optycznym osoby dryfującej po oceanie. Osobiście wolę serię etykiet z piw typu Vanilla Coffeecat. Ta mnie nie przekonuje. Piwo Illusion jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Bytów.

Illusion [Browar Rockmill]

KOLOR
Piwo jest czarne, chociaż przy przelewaniu widać było trochę brązowych przebłysków. W szkle widzę już czerń, to nie iluzja 😉 Piwo nie wydaje się być zbyt gęste i jest dosyć wysoko nagazowane. Piana jest pokaźna, ale szybko znika ze szkła. Jej barwa to oczywiście brąz.

AROMAT
Bardzo łagodne rozgrzewanie z lekką nutą kokosa. Do tego może trochę nut alkoholu? Piszę może, bo podobne odczucie miałem przy większości piw z dodatkiem kokosa. Z czasem to rozgrzewanie kompletnie przysłania resztę. Nie ma tu żadnych nut palonych. Aromat jest średni.

SMAK
W smaku jest już lepiej. Na początku wchodzi bardzo przyjemne kakao, słodkie z bardzo przyjemnym gorzkim finiszem, który wchodzi powoli i dostojnie. Jest też niewielkie alkoholowe rozgrzewanie, może to też ten efekt kokosa? Nagazowanie jest dosyć niskie, a ciało pasuje do BLG podanego na butelce. Piwo gładko spływa po moim podniebieniu. Smak nie ulatuje, wręcz przeciwnie, zyskuje na sile. To samo dotyczy słodyczy, jest jest tu bardzo dużo. Początkowe gorzkie nuty są coraz mniej wyczuwalne. W smaku mam rzeczywiście bardziej kakao niż kawę. Szkoda mi trochę tego kokosa, gdzieś zniknął. Chociaż nie zniknął, bo musiał by się najpierw pojawić a nie było go tu wcale. Na siłę mogę ten finisz nazwać lekko kokosowym, ale bez przesady. Liczyłem na bounty. Pod ogrzaniu pojawia się duża ilość czerwonych nut. Piwo smakuje kompletnie inaczej niż na początku. Teraz jest jak RIS ze sporą liczbą czarnych owoców i kawy.

Illusion [Browar Rockmill]
OCENA: 4,00 / 5,00

Dobre, rozgrzewające. Jest kakao, nie ma kokosa. Pod koniec nuty czarnych owoców. Przyjemne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments