If We Must [Verdant / Duration Beer]

UK potrafi w IPA. Pora sprawdzić w jakiej formie jest Verdant i ich świeża warka If We Must.

If We Must [Verdant / Duration Beer]

O brytyjskim browarze Verdant usłyszałem niedawno. Wszystko za sprawą mojego brata. Staram się na być na bieżąco z angielskimi nowościami, a pod tym względem pierwsze miejsce zajmuje Cloudwater. Kilka premier w miesiącu oraz wysoki poziom ich produktów sprawia, że puszki z ich logo biorę w ciemno. Z czasem większość ich NE DIPA robi się do siebie podobna. Postanowiłem więc poszukać innych piw w tym stylu. Kilka miesięcy temu piłem Pulp z Verdant, w grudniu przyszła do mnie kolejna paczka z piwem If We Must. Okazało się, że Verdant jest teraz jednym z najbardziej rozchwytywanych browarów w UK. Sprawdziłem ich stronę i listę piw jakie można u nich zamówić. Zanim się rozeznałem zostały one wyprzedane. Dobrze, że bratu udało się dostać jedną puszkę, mam szansę sprawdzić, czy hype nie jest przesadzony.

STYL: Double IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8.0%
SŁODY: Pilzneński, pszeniczny, płatki pszeniczne
CHMIEL: El Dorado, Ella, Galaxy
DODATKI: Sok z winogron
DROŻDŻE: London Ale III
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Będę miał dziś przyjemność wypić Imperial IPA. Co jest lepszego od IPA? Wersja imperialna! Więcej ekstraktu (chociaż znaleźć jego wartość na puszkach z UK graniczy z cudem), większa intensywność. Patrzę za zasyp i nie widzę słodu Pale Ale, nie pamiętam, czy piłem już IPA uwarzona wyłącznie z użyciem słodu pilzneńskiego? Do tego pszenica, w postaci słodu oraz płatków. Będzie hazy. Kombinacja El Dorado i Galaxy jest mi znana, chmiel Ella będzie dziś u mnie debiutował. Piwo If We Must zostało uwarzone we współpracy z innym brytyjskim browarem Duration. Warto zwrócić uwagę na dodatek soku z winogron. Czy zwiększy on soczystość?

Naklejka znajdująca się na puszcze wygląda świeżo. Nie ma tu żadnych graficznych fajerwerków. Blada zieleń wprowadza dużo spokoju i sprawia, że całość jest bardzo czytelna. Brakuje pełnego składu, ale i tak znalazłem tu sporo informacji na temat piwa. Buszując w internecie natrafiłem na krótka zajawkę przedstawiająca proces powstawania piwa If We Must. Całość trafiła do puszek o pojemności 440 ml i została uwarzona w browarze Verdant.

If We Must [Verdant / Duration Beer]

KOLOR
Piękne New England. Zamglone, nieprzejrzyste i mętne. Kolor to balans pomiędzy żółtym a pomarańczowym. W szkle tworzy się czapa białej piany, widzę w niej dużo drobnych pęcherzyków. Opada powoli zostawiając po sobie okazały lacing.

AROMAT
Jest pięknie. Zapach jest orzeźwiający i bardzo intensywny. Czuję tu przede wszystkim chmiel. Całość ma raczej słodki charakter, dużo cytrusów, brzoskwinie, morele i trochę winogron. Bardzo, bardzo świeże, aż chce się wziąć kolejny wdech. Zapowiada się niezła owocowa bomba.

SMAK
Biorę pierwszy łyk, czekam, czekam, gdzie jest goryczka? Brak. Na początku czuję dużo słodyczy, jest ona bardzo owocowa. Przypomina mi to trochę sok z winogron. Poza tym ogromna soczystość. W drugim łyku na finiszu pojawia się lekkie muśnięcie goryczki, jest ona tylko małym dodatkiem do całości. Piwo znika ze szkła w sekundę, jest pijalne, i to bardzo. Alkoholu nie czuję tutaj wcale. Całość smakuje jak połączenie winogron oraz cytrusów. Ale to jest świeże! Po kilku minutach goryczka jest nieco wyraźniejsza. Mi jej niski poziom odpowiada. Staram się porównać to piwo do tych od Cloudwater. Ciężko, dobrze będzie wypić jedno i drugie podczas tej samej sesji. Na teraz wiem jedno, Verdant odwalił kawał dobrej roboty.

If We Must [Verdant]
OCENA: 10/10

Wzorcowe New England DIPA. Soczyste, owocowe, pijalne z lekkim muśnięciem goryczki. 10 jak nic.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o