Idiota [Browar Trzech Kumpli]

Niedawno spotkałem się ze stwierdzeniem, że Idiota z Browaru Trzech Kumpli to ich najgorsze piwo. Pora to sprawdzić.

Idiota [Browar Trzech Kumpli]

Nad tym piwem już od początku wisiały czarne chmury. Pierwotnie piwo miało się nazywać Fiodor. Wszystko było by cacy, gdyby nie Stone Brewing i ich Fyodor, który również posiada cerkiew na swojej etykiecie. Ludzie w browarze poczuli się jak idioci … i tak postanowili też nazwać swoje piwo. Pewnie piw z idiotą w nazwie też jest kilka 😉 ale nie ważne. Sam czekałem na premierę tego piwa, myślałem nawet o zakupie dwóch butelek (teraz plus leżak). Wkopałem się już jednak z kilkoma piwami kupowanymi w dwupaku i teraz dokupuję kolejną butelkę wyłącznie po degustacji pierwszej. Zanim Idiota trafił w moje ręce pojawiły się pierwsze recenzje. Nie były ona zbyt dobre. Postanowiłem więc dać nieco odleżeć butelce i odstawić ją na kilka miesięcy do piwnicy. Niedawno przeczytałem kolejną słabą recenzję. Postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak źle. Chociaż ogólnie piwo ma średnią 3,8 na Untappd, więc źle być nie powinno.

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 28.0% wag.
ALKOHOL: 10,5%
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane, żytni
CHMIEL: Cascade
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 05.2019

Jak na Imperial Stout przystało ekstrakt początkowy ociera się o trzydziestkę. Idiota ma 28 BLG, które odfermentowało do 10,5% alkoholu. Browar Trzech Kumpli nie podał pełnego składu. Jest słód żytni oraz płatki owsiane, więc ciało powinno się zgadzać. Data do spożycia minie za rok, ale postanowiłem tyle nie czekać. Zresztą RIS jest nieśmiertelny.

Etykieta przypadła mi do gustu. Szkic cerkwi prezentuje się przednio, detale są dobrze widoczne. Do tego kolorystyka utrzymana w pomarańczowo-żółtych odcieniach. Obłoki w tle wprowadzają lekko mroczny klimat. Całość wygląda bardzo zgrabnie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu.

Idiota [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Piwo ma ciemną barwę. Przy przelewaniu do szła widać brąz, w szkle jest już kompletnie czarne. Widać też pianę, nie jet zbyt obfita, ale nie ma co narzekać. Ma ona ciemnobeżowy kolor.

AROMAT
Pierwsze chwile nie są zbyt przyjemne. Piwo przypomina mi jedną z moich domowych produkcji. Czuję tu nieułożony miks orzechów i ciemnych nut. W tle coś podobnego do alkoholu? Dziwnie i średnio. Chociaż z czasem, kiedy intensywność spada, robi się przyjemniej. Niestety, dalej bez wyrazu.

SMAK
Pierwszy łyk na pewno nie poprawi mojej opinii o tym piwie. Początek jest bardzo chaotyczny. Elementy palone połączone z dziwną alkoholową nutą. Całość bardzo się gryzie, smaki do siebie nie pasują, są nieułożone. Drugi łyk jest podobny. Pojawia się trochę słodyczy. Zajmuje ona miejsce tej dziwnej alkoholowej nut. Dobrze, nie będę za nią tęsknił. Paloność też powoli znika z pola gry. Zaczyna się rozmywać. Za to w gardle pojawia się niewielkie palenie. Nie jest to alkohol, ale przy słabej jakości pozostałych smaków, odczucie palenia jest bardzo wyraźne. To z nim będę chyba kojarzył to piwo? Nie jest to zbyt dobre recenzja. Może czas poszukać pozytywów? Na pewno ciało. Jest fajne, dosyć gęste. I to by było na tyle. Kurcze, ale to jest mało wyraźne. Nuta palona rozmyta, smaki się rozjeżdżają. Słabe opinie nie były wyssane z palce.

Idiota [Browar Trzech Kumpli]
OCENA: 3,00 / 5,00

Totalny brak wyrazu. Smak jest rozmyty, nic tu się nie dzieje. Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy. Może trafiła mi się trefna butelka?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments