Hypnohopus [Browar Birbant / Browar Szpunt]

Czy ta DIPA jest tak rewelacyjna, jak głoszą plotki? Sprawdzę dziś piwo Hypnohopus uwarzone przez duet Browar Birbant oraz Browar Szpunt.

Hypnohopus_Browar_Birbant_Browar_Szpunt

Co mają wspólnego oba wyżej wymienione browary? Od niedawna puszkują one swoje piwa i o ich IPA słychać coraz to lepsze opinie, piwne opinie 😉 Poza tym podobają mi się szaty graficzne obu ekip. Szczególnie Szpunt robi robotę. Pamiętaj jeszcze czasy, w których na butelkach widniały auta, kiedy to było? Teraz oba browary połączyły siły i zaprosiły do kooperacji ekipę FLOV. Dla ludzi obracających się w świecie kraftu nie jest to żadna anonimowa nazwa. To oni stoją za projektami dla takich browarów jak np. Solipiwko.  Nie jest to pierwsze kooperacja na linii browar rzemieślniczy – agencja reklamowa. Dobrze wspominam degustację piwa THNX GUYS, które było warzone z inną dobrze znaną agencją Ostecx Creative. Czy dziś będzie równie dobrze?

STYL: DDH Double IPA
EKSTRAKT: 19,1 Plato
ALKOHOL: 7,6 %
SŁODY: jęczmienny, owsiany, płatki ryżowe, płatki owsiane
CHMIEL: Citra, Nelson Sauvin, Vic Secret, Azzaca
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.11.2021

Styl wygląda zacnie, w końcu to DDH Double IPA. Patrząc na ilości dodawanego chmielu, to chyba każda DIPA w 2020 powinna mieć na etykiecie DDH. Browary dodały w nazwie jeszcze jeden element, a mianowicie Juicy. Dla mnie soczystość jest wyznacznikiem stylu, to ona oddziela dobre piwa od tych słabych. Szybki rzut oka na chmiel, są tu moje ulubione odmiany Nelson Sauvin oraz Azacca. Będzie dobrze, gdyż całość jest wspierana przez Citrę. Vic Secret też ujdzie w tym przypadku.

Wiadomo kto jest odpowiedzialny za projekt etykiety. Jest to wymieniona wyżej agencja reklamowa FLOV. Wykonanie smoka wyszło perfekcyjnie, do tego mieniące się w świetle okręgi. Efekt hipnozy został osiągnięty. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zarzecze w Pietrzykowicach.

Hypnohopus_Browar_Birbant_Browar_Szpunt

KOLOR
Zauważyłem, że coraz więcej New Englandów ładnie się prezentuje. Dzisiejsze piwo należy do tej grupy. Jasne, niewielka piana.

AROMAT
Pod względem intensywności nie jest to jakiś top. Czuję pestkowce idące w słodsze kierunki. Piwo ma aromat podobny do wielu innych NEIPA. Owoce, owoce i jeszcze raz owoce.

SMAK
Aromat wielce mnie nie zachęcił, ale smak porwał mnie już od pierwszego przechylenia szkła. Piwo jest przesiąknięte owocami, soczystość od samego początku. Cytrusy są bardzo wyraźne, ich posmak wypełnia całe moje podniebienie. Nie ma tu dużej słodyczy, ich znakiem rozpoznawczym jest świeżość. Przez to nawet niska goryczka jest tu odpowiednia. W sumie jest ona praktycznie zerowa, w stylu skórki od cytrusów. Pyszny jest ten dzisiejszy soczek. Smak nieco wycofał, ale soczystość robi swoje. Zachęca ona do ponownego nabrania piwa do ust. Z czasem pojawiły się też białe winogrona, mniam. Ciało jest lajtowe, jak na DIPA, ale dziś nie będę narzekał.

Hypnohopus [Browar Birbant / Browar Szpunt]
OCENA : 4,25 / 5,00

Pijcie póki jest świeże. Bardzo dobra DIPA, browary dały radę na pewno Top 10 tegorocznych IPA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments