Houston Do You Read Me? [Browar Nepomucen]

Browar Nepomucen poszedł w słodycze, sprawdzę dziś piwo Houston Do You Read Me?

Houston Do You Read Me? [Browar Nepomucen]

Browar Nepomucen warzy dobre jasne piwa, o tym wiem już od kilku miesięcy. Najlepszym przykładem jest tu piwo LoveLAS. Ostatnio pojawiło się jednak kilka ciemnych wypustów: urodzinowe High Five Right Hand oraz urodzinowy Beer Club. Popróbowałem, było dobrze, ale nie bardzo dobrze. Chociaż spotkałem się też z opiniami, że Beer Club w swojej kategorii cenowej jest jednym z lepszych piw. Myślałem, że po serii tych jubileuszowych piw nie zobaczę już żadnego Stouta z Nepomucena, a tu proszę. Nie będzie to byle jaki Stout, browar zdecydował zmierzyć się z Pastry Stoutem. Jak widać słodkie dodatki weszły im w krew, czyżby początek jakiejś dłuższej serii?

STYL: Pastry Stout
EKSTRAKT: 24,0 Plato
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: laktoza, tonka, masło orzechowe z orzeszków ziemnych
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 23.04.2021

Kolejne piwo, które było przygotowane specjalnie na Beer Geek Madness i ze względu na odwołanie imprezy trafiło do butelek. Martwi mnie nieco niski ekstrakt początkowy, 24 Plato jest raczej średnim wynikiem jak na Pastry Stouta. Największą rolę w stylu odgrywają jednak dodatki, dziś będzie to masło orzechowe. Nie jest one zbyt często wybierane przez browary, a szkoda. Każdy lubi chyba słodkie orzeszki? Oprócz masła będzie też tonka, do której mam coraz gorsze nastawienie. O ile początkowo lubiłem ten dodatek, to teraz zaczyna mi on przeszkadzać. Wszystko przez dominacje, ciężko ją przebić.

Patrząc na etykietę nie poznałem nazwy browaru, który je uwarzył. Nepomucen ma swój design, a dziś? Jest zupełnie inaczej. Na butelce nie widać żadnego logotypu, przynajmniej na froncie. Projekt odbiega znacznie od dotychczasowych wypustów. Dla mnie jest średnio, grafika wygląda na robioną na szybko. Nie to jest jednak najważniejsze. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Jutrosinie.

Houston Do You Read Me? [Browar Nepomucen]

KOLOR
Piwo ma ciemną barwę, nawet bardzo. W szkle utworzyła się niewielka piana, dobre i to.

AROMAT
Totalna dominacja tonki. Jest na początku i na końcu, pozostałe motywy mają ciężko. Mi zależy na orzechach i na siłę idzie się tu doszukać czegoś słonego, bardzo zwiewnego, przy tonce nie mają one żadnych szans. Zapach jest dosyć intensywny i wyraźny.

SMAK
Pierwszy łyk wlał w me serce nieco nadziei, oprócz tonki czuję tu bowiem niewielką dawkę orzechów. Czy są to orzechy laskowe? Ciężko powiedzieć, dają one nieco gorzkie odczucia. Ogólnie ten Pastry Stout nie jest przesadnio słodki. Zaraz po nabraniu piwa do ust poczułem słodką wanilię, tonkę, marcepan, a po kilku sekundach robi się nieco bardziej gorzko i w tych kierunkach już zostaje. Dobrze, że te orzechy starają się nawiązać walkę z tonką. Z góry są skazane na porażkę, ale przynajmniej próbują. Nie jest to Imperial, klimat jest zdecydowanie bardziej lajtowy. Sama tonka nie zrobią roboty, a mieszanie jej z dodatkami nie wychodzi im na dobre, giną w bezpośrednim starciu. Tak było też dziś.

Houston Do You Read Me? [Browar Nepomucen]
OCENA : 3,75 / 5,00

Na pewno tonka zdominowała, na pewno bez jej obecności ocena byłaby wyższa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments