High Five Right Hand [Browar Nepomucen]

Niech nam żyje sto lat! Śpiewy i przybijanie piątek, a w dłoni High Five Right Hand z Browaru Nepomucen.

High Five Right Hand [Browar Nepomucen]

Browar Nepomucen świętuje swoje piąte urodziny. Z tej okazji na rynku ukazały się dwa jubileuszowe piwa. Nie jest to pierwszy browar, który zdecydował się na urodzinowy wypust. Brytyjski Cloudwater też świętuje w ten sposób, ja miałem przyjemność spróbować ich Birthday DIPA oraz Birthday Balloon. Amerykański Prairie Artisan Ales miał też piwo z serii Birthday Bomb! Tak więc browary, idźcie tą drogą. Oprócz samego piwa browar urządził też 5 imprez w różnych miastach w kraju. Fajnie, rozumiem, że za rok miast będzie już sześć? Ostatnio dużo tu Nepomucena. Wszystko z sprawą ich podejścia do New England IPA, robią to dobrze. Ciekawe jak sprawdzą się w mocniejszym trunku?

STYL: Multigrain Wine
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 12,0 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, żytni, owsiany
CHMIEL: ?
DODATKI: ziarna kakaowca, tonka
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 18.02.2023

Piwa są dwa i oba reprezentują styl Multigrain Wine. Co to takiego? W pewnym sensie jest to odmiana Barley Wine, w którym pierwsze skrzypce gra jęczmień. Tutaj słodów jest więcej i mają one większy udział w zasypie. W składzie widać pszenicę, żyto i owies. Ta wersja jest wzbogacona o tonkę oraz ziarno kakaowca. Tonka, ma chyba równie dużo zwolenników co i przeciwników. Ja jestem bardziej na tak, szczególnie jeśli chodzi o ciemne piwa. Tu zaskoczył mnie nieco dodatek kakaowca. Nie jest to nic nadzwyczajnego w piwach typu Porter lub Imperial Stout, ale Multigrain Wine?

Na etykiecie widzę rękę, a konkretnie prawą rękę przybijającą piątkę. Z końców jej palców wydostają się płomienie, chociaż są to raczej knoty świeczek. Coś jak tort urodzinowy. Moim pierwszym skojarzeniem był jakiś komiksowy bohater posiadający umiejętność miotania ogniem. Ogólnie etykieta utrzymana jest w nieco komiksowym stylu. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Jutrosinie.

High Five Right Hand [Browar Nepomucen]

KOLOR
Widzę tu spore podobieństwo do Barley Wine. Piwo ma karmelową barwę ze sporą ilością przebłysków. Nie wchodzi zbytnio w rubin. Zero piany, zero gazu.

AROMAT
W zapachu też nie ma zaskoczenia, na pierwszym planie czuję tonkę. Jej tendencja do dominowania i tym razem dała o sobie znać. W tle czuję nieco nut kandyzowanych owoców, głównie tych czerwonych. Aromat jest wyraźny, nawet nieco rozgrzewający. Brak kakaowca.

SMAK
Rozgrzewanie jest tu nieco większe. Na szczęście jak na 12 % to jest ono całkiem znośne. Alkohol zamaskował tonkę, jednak w drugim łyku dała ona o sobie znać. Jest więc nieco wanilii oraz czerwonych owoców. W aromacie brakowało mi kakaowca, a tu jest on wyczuwalny na finiszu. Lekko gorzka czekolada stanowi bardzo fajną alternatywę dla tonki. Ciało jest dobrze dobrane, lekko likierowe. Czuję nawet nieco gazu. Z czasem pojawia się tu coraz więcej nut charakterystycznych dla Barley Wine. Kandyzowane owoce nie są jakoś dominujące, ale dobrze zgrywają się z resztą. To wyraźne rozgrzewanie z początku jest nadal wyczuwalne. Podkręca atmosferę i tak konkretnego już piwa. Ta tonka też nie jest przegięta, kakao lekkie. Ciekawa interpretacja, może jeszcze nieco do ułożenia? Alkohol może nieco zelżeć dając nuty utlenienia. Dziś jest ciekawie, ciekawe co będzie za rok?

High Five Right Hand [Browar Nepomucen]
OCENA : 4,00 / 5,00

Potencjał, który do końca nie został wykorzystany. Wystarczy popracować nad proporcją oraz czasem leżakowania i będzie lepiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments