Heka [Browar Mintaka]

Heka to pierwsze piwo z Browaru Mintaka, które trafiło do mojego szkła. Czy będzie to udany debiut?

Heka [Browar Mintaka]

O Browarze Mintaka dowiedziałem się z internetu, a konkretnie z mediów społecznościowych. Aha, dużo jest tych nowych browarów w naszym kraju. Kiedyś śledziłem to na bieżąco, ale teraz dowiaduję się o nich dopiero po kilku dobrych miesiącach. Nie mam zbyt wiele czasu na śledzenie nowinek, a jeśli już znajdę chwilę to albo piszę coś na blogu, albo szukam jakichś perełek zagranicą. Browar Mintika powstał pod koniec 2017 roku (patrząc na pierwsze wpisy na ich fanpage). Założyło go dwóch braci, którzy swoją pasję do piwa odkryli poprzez degustację piw regionalnych. Potem przyszedł kraft i zaczęło się na dobre. W lecie 2016 roku bracia zaczęli warzyć piwo w domowym zaciszu i po kilku warkach powstał pomysł przeniesienia się na większe gary. W tym roku pojawi się jeszcze jedno piwo z Browaru Mintaka, a chłopaki zajęli się już przygotowaniami do przyszłego roku. Przy dobrych wiatrach będzie ich można spotkać jako wystawców na piwnych festiwalach. Zapraszam do Olsztyna 😉 Logo browaru przedstawia … właśnie, niby powinna być to luneta skierowana na gwiazdy, ale ja widzę tu butelkę po piwie. W tym browarze wszystko kręci się wokół kosmosu, Mintaka to jedna z gwiazd.

STYL: Vermont IPA
EKSTRAKT: 16,0% wag.
ALKOHOL: 6,0%
SŁODY: Pale Ale, pszeniczny, monachijski II, płatki owsiane, płatki żytnie
CHMIEL: Citra, Mosaic, Amarillo, Tomahawk
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 4/10
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 04.04.2019

Vermont IPA, oj nie będzie łatwo. Niewiele polskich browarów okiełznało ten styl. W zasypie widzę słód Pale Ale, a większość piwowarów domowych poleca do tego stylu słód pilzneński. Patrzę na odmiany chmielu jakie tu wykorzystano i nie wiem, czy Tomahawk pasuje do New England? Pora się o tym przekonać. Parametrami to Heka zahacza już prawie o Double IPA.

Etykieta nawiązuje zapewne do gwiazdy Heka położonej … daleko od nas. Skąd ten pomysł? Obok logotypu browaru Mintaka znajduje się motto look at the star and enjoy your beer. Czcionka przypomina mi klimat z filmów Sience-fiction. Do tego zielona barwa. Wszystko jest na miejscu, ale wkradło się tu trochę niedoskonałości. Na nazwę piwa nadrukowany jest np. jego skład. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Bartek w Gołuchowie.

Heka [Browar Mintaka]

KOLOR
No, chyba tlen zrobiłem swoje. Piwo jesteś dosyć ciemne, na pewno nie jest to żółty kolor, całość idzie bardziej w stronę czerwonej pomarańczy. Na pierwszy rzut oka widać mętność, dosyć sporą. Piana ma biały kolor i jest średnia.

AROMAT
Biorę głęboki wdech i aromat nie jest zbyt zbyt intensywny. Czuję tu owoce, ale nie tropiki, na pierwszy plan wysuwają się raczej te czerwone. Chociaż jest też trochę brzoskwini oraz mandarynek. Nie można mu odmówić świeżości, to na pewno. Szkoda, że zapach jest tak mało wyraźny. Chociaż niektóre piwa z Verdant też nie zachwycają w tym polu.

SMAK
Pierwszy łyk przynosi niewiele owoców, za to na finiszu pojawia się goryczka. Sam nie wiem, czy to bardziej łodyga czy żywica? Goryczka jest wyczuwalna, ponieważ smak owoców na początku nie jest zbyt wyraźny. Na szczęście z biegiem czasu ten faktor ulega poprawie. Pojawia się też coraz więcej cytrusów. Zamglone tropiki, trochę ananasa, jakieś brzoskwinie. Szkoda, że ta goryczka nie daje im się rozhulać. Ogólnie piwo jest orzeźwiające i lekkie. Po jakimś czasie zaczynam tu wyczuwać nawet pewną soczystości. Mi najbardziej brakuje tu ciała. 16 Plato a wchodzi jak woda. Hmm, płatki powinny dać inny efekt. Fajna IPA, czy Vermont? W polskiej interpretacji tego stylu to nawet tak, ale browary z topu robią to lepiej. Myślę, że największym problemem była butelka i ten tlen. Świeżo z tanka smakowało na pewno lepiej.

Heka [Browar Mintaka]
OCENA : 3,50 / 5,00

Piwo nie ma dużych wad, tylko za mało w nim Vermonta. Styl nie jest prosty do uwarzenia i wiele browarów się już o tym przekonało. Żona oceniła piwo dużo wyżej. Na pewno sięgnę jeszcze po inne piwa z Browaru Mintaka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o