HBC 586 [Browar Funky Fluid]

Pora poznać uroki nowej odmiany chmielu, przez Państwem piwo HBC 586 z Browaru Funky Fluid.

HBC_586_Browar_Funky_Fluid1

Chyba każda polska IPA z ekstraktem przekraczającym dwadzieścia Plato będzie określanie jako TIPA. Czy doczekam w końcu jakiejś dziesiątki w parametrze o nazwie zawartość alkoholu? Na pewno nie tym razem. W sumie to tyle z teorii, pora na praktykę. Przede mną kolejne potrójne IPA w krajowym wydaniu. Kto by przypuszczał, że ten rok będzie aż tak obfity w ten styl? Na pewno nie ja. W sumie post może być sponsorowany przez O jak obfitość. Funky Fluid obrał sobie za cel wydać ponad 100 nowych piw w 2020 roku i owe założenie został osiągnięte. Na szczęście ilość idzie w parze z jakością. Funky Fuid kojarzy się wszystkim z topowymi pozycjami. Co więcej, browar ten zyskuje coraz większą rozpoznawalność na Wyspach. Zapewne w 2021 roku eksport piw z fluidem na puszce będzie dużo wyższy.

STYL: Triple NEIPA
EKSTRAKT: 21,0 Plato
ALKOHOL: 9,2 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne, płatki ryżowe
CHMIEL: HBC 586, Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Fog
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 26.11.2021

Browar Funky Fluid jest dosyć podstępny. Na etykiecie widzę bowiem ogromne HBC 586 oznaczające odmianę chmielu. Na początku pomyślałem, dobry materiał na artykuł o piwach typu Single Hop. Po bliższym zapoznaniu się z etykietą zauważyłem, że nie jest to piwo chmielone tylko i wyłącznie jedną odmianą. Obok HBC jest też Citra. HBC 586, zapamiętajcie tę nazwę, usłyszycie pewnie o niej nie raz w 2021 roku. Cieszy mnie zawartość alkoholu przekraczająca 9 procent, w końcu prawie dycha,

Etykieta to typowa grafika w stylu Funky Fluid. Trzy kolory i płynne przejście pomiędzy każdym z nich. Czy muszę pisać coś więcej? Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

HBC 586 [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Piwo jest zmętnione. Kolor jest nieco ciemniejszy niż mój idealny obraz żółtego NEIPA, ale ogólnie jest blisko.

AROMAT
Zapach zaczyna z wysokiego C. Nie pamiętam kiedy wąchałem aż tak wyraźne piwo? Czuję tu sporo tropików, na czele jest mango. W tle wyczuwam coś co przypomina mi nieco wyhamowaną limonkę. Nic tylko się delektować.

SMAK
Na początku smak nie prezentuje się już tak owocowo. Ba, w tle wyczuwam wyraźne nuty utlenienia. Może to tylko początek? Podchodzę więc drugi raz do szkła. Tym razem pojawiło się tu więcej owoców, uff. Finisz jest już dużo lepszy. Słodycz, przybiera ona zdecydowanie na sile. To piwo, w którym owoce mają wyraźną słodką otoczkę. Tak to bywa z Triple IPA. Na szczęście jakość owoców nie jest zła, wręcz przeciwnie. Całość idzie coraz bardziej w kierunku Guawy. Zapewne są osoby, które nigdy tego owocu nie jadły. Klimatycznie, ale te IPA się zmieniają. Na początku grejpfrut, potem tropiki, teraz coraz to dziwniejsze owoce. Słodycz nieco spuściła z tonu, na szczęście nie wpłynęło to na ciało. Niestety, pod koniec pojawiło się nieco nut w stylu łodygi. Może ten chmiel tak ma, nie wiem? Dla mnie lekki minus.

HBC 586 [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,25 / 5,00

Nowy chmiel zaliczony. Bardzo dobry początek i średni finisz. Całość oceniam jednak na plus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments