Hay Ray [Browar Deer Bear]

Kolejne piwo z toruńskiego Browaru Deer Bear. Na pierwszym planie, po raz kolejny kawa. Czy Hay Ray też podbije moje serce?

Hay Ray - Browar Deer Bear

O piwie pisałem już w dziale piwo miesiąca. Podobnie jak o piwach z dodatkiem kawy z Browaru Deer Bear. Do tej pory były to jedne z najlepszych kawowych piw jakie piłem. Tym razem nie jest to imperialny, a żytni Stout.  Piwo zostało podkręcone dodatkiem świeżo wypalonej brazylijskiej kawy z toruńskiej palarni Fonte. Liczę na dłuższą współpracę obu ekip.

Etykieta też trzyma poziom i nawiązuje do pozostałych etykiet browaru. Widzę na niej jelonka na polu kukurydzy. Wygląda on jak farmer. Fajna kreska, dobrze dobrane kolory, lekko stonowane. Etykieta ma swój styl, łatwo ją rozpoznacie na sklepowej półce. Piwo zostało wyprodukowane w Browarze Wąsosz. Spieszę się dziś na ligę mistrzów, więc już otwieram piwo.

kolor piwaHay Ray - Browar Deer Bear

Kolor piwa jest bardzo ciemny, bliski czerni. Piana jest średnia, praktycznie na poziomie zerowym. Ma beżowy kolor, bardzo szybko znika, nie ma sensu się nad nią rozwodzić.

Mocny palony aromat. Przez całość przebijają się nuty palonej kawy. Czuję też lekką słodycz przy mocnym zaciągnięciu. Jest też lekka cierpkość. Nuty chlebowe, tylko minimalnie. Co tu dużo pisać, kawa pełną gębą.

W smaku czuję głownie kawę, z profilu bardzo kwaśną … i wtedy po kilku sekundach, kiedy piw spłynie już po gardle, pojawia się spora słodycz. Smakiem podchodzi pod karmel. Biorę szybko drugiego łyka i jest tak samo. Tym razem jednak musiałem trochę dłużej czekać na słodycz. Nasycenie jest na odpowiednim, średnim poziomie. Piwo jest gładkie. Dominuje paloność, słodycz z każdą minutą jest coraz mniej wyczuwalna. Piwo zmierza w kierunku wytrawnego trunku. Jest też spora kwasowość. Co do ciała, to też jest na odpowiednim poziomie. Niektórym może wydać się zbyt wodniste, dla mnie jest ok. Czuć dobrą paloną kawę.

STYL: Coffee Rye Stout
EKSTRAKT: 16% wag.
ALKOHOL: 5.9%
SŁODY: Pilzneński, Żytni jasny, Monachijski, Czekoladowy, Caramunich I, Carafa Special II, Karmelowy żytni, Jęczmień palony
CHMIEL: Nugget, Marynka
DODATKI: płatki owsiane, kawa
DROŻDŻE: Safale S-04
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 30.11.2017
OCENA: 7/10

Bardzo solidne piwo. Jest w nim sporo kawy i palonych nut. Ostatecznie jest bardziej wytrawne niż słodkie. Lekkie, pijalne, nie o każdym ciemnym piwie można tak powiedzieć. Dobra robota Panowie, czas na kawowego Portera. Za to piwo daję 7.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments