Hämarik [Põhjala / Other Half Brewing Co.]

Piwo Hämarik to efekt współpracy browaru Põhjala oraz amerykańskiego Other Half Brewing.

Hämarik [Põhjala / Other Half Brewing Co.]

Kupiłem to piwo z dwóch powodów. Po pierwsze, nadal jestem fanem ciemnych piw z estońskiego browaru Põhjala. Postanowiłem nadal kupować ich butelki, mimo ostatniego zawodu jakim było piwo Port Over Easy. Tam dodatki kompletnie nie przypadły mi do gustu. Dziś będzie już bardziej tradycyjnie i dopasowanie do stylu. Drugim powodem zakupu piwa Hämarik był amerykański browar Other Half. To spod ich ręki wychodzą jedne z najlepszych piw w stylu New England. Dziś sprawdzę ich co prawda w ciemnym piwie, ale co tam. Dobry browar powinien się wykazywać w każdym stylu.

STYL: Baltic Porter
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 12,0 %
SŁODY: Pale malt, Munich malt, Carafa special type 2, Special B, Chocolate malt, Cara 300, Flaked rye, Cara 150, Chocolate rye, Peat smoked rye malt, Pear smoked rye malt, Demerara sugar
CHMIEL: Columbus, First Gold
DODATKI: Tahitian vanilla, Brazilian coffee
DROŻDŻE: ?
IBU: 50
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 13.06.2022

Piwo Hämarik to Porter Bałtycki z dużą częścią żyta w zasypie. Fajnie, lubię konkretne odczucia w ustach. Jest też jeden słód wędzony torfem, miło go tu widzieć. Pierwsze skrzypce mają tu grać dodatki, a są nimi wanilia i kawa. Brzmi mało zachęcająco? Wanilia pochodzi z Tahiti, a kawa z Brazylii. Wszystko brzmi fajnie, ale czy będzie tu czuć nuty Portera? Nie chodzi mi tu o czerń, ale o chlebowe dopełnienie.

Etykieta przedstawia rozmazany prostokąt w którym kolor przechodzi z czarnego do pomarańczowego. Bardzo minimalistycznie, Põhjala ma właśnie taki styl. Poza tym informacje na temat piwa i logotypu obu browarów. Jest też lak, a raczej coś lakopodobnego. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Põhjala.

Hämarik [Põhjala / Other Half Brewing Co.]

KOLOR
Ale to piwo jest gęste. Może niska temperatura ma wpływ na ciało, ale całość aż się lepi do szkła. Widzę tu ciemno-brązową barwę oraz niewielką beżową pianę zdobiącą szkło.

AROMAT
Na pierwszym planie wyczułem sporo nut chlebowych podbitych przez karmel. W tle pojawia się wanilia oraz kawa. W kolejnym podejściu sytuacja ulega zmianie, to wanilia jest teraz na pierwszym planie. Wanilia łączy się z karmelem, duet wypada bardzo dobrze. Jeśli chodzi o intensywność to oceniam ją 7 na 10. Wąchałem już mocniejsze, ale temu piwu dużo do nich nie brakuje.

SMAK
Przypuszczenia z obserwacji koloru się potwierdziły, piwo jest bardzo gęste. Zaraz po nabraniu go do ust poczułem moc smaku. Jest intensywnie i to już od samego początku. Największy plus to chyba jego wydźwięk. Czuć, że to Imperial Porter, a nie Imperial Stout. Sporo do powiedzenia mają tu bowiem nuty chlebowe oraz karmel, wszystko podbite jest posmakiem kawy zbożowej, która pojawia się w długim aftertaste. Z minusów to na dzień dobry pojawiło się tu spore rozgrzewanie. Znaczy, piwo ma potencjał na leżak. Ja mam tylko jedną butelkę i nie będę z nią czekał. W kolejnym podejściu pojawiła się wanilia, a wraz z nią dawka ciemnej czekolady. Owa czekolada przechodzi powoli w chlebowo-karmelowy finisz. Żyto zrobiło robotę, ciało jest naprawdę gęste i pozostawia po sobie ślad na podniebieniu. Pisałem już o intensywności, małą butelka z dużą dawką smaku. Nie ma tu nut palonych, a ciemne są znacznie stonowane. Piwo trzyma się stylu i przynosi fajne doznania smakowe.

Hämarik [Põhjala / Other Half Brewing Co.]
OCENA : 4,25 / 5,00

Bardzo dobrze skomponowany Porter. Nuty karmelu, chleb, a ciemna strona stanowi jedynie dokładkę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments