Hades [Browar Olimp]

Piwo Hades z browaru Olimp posiada w składzie sporo dodatków. Jak wpłyną one na smak piwa?

piwo Hades [Browar Olimp]

Piwo Hades to kolejny RIS z browaru Olimp, który wpadł w moje ręce. Kilka tygodnie temu próbowałem ich Wine RIS. Piwo było dosyć charakterystyczne, ale z butów mnie nie wyrwało. Dziś liczę na coś więcej. Hades jest jednym z najlepiej ocenianych piw toruńskiego browaru, zresztą, Imperial Stout zawsze sprawia, że moje serce bije szybciej. Chociaż tak być nie powinno, gdyż swego czasu miałem problemy z nadciśnieniem 😉 RISów piłem ostatnio dosyć dużo i już chyba nic mnie w tym stylu nie zaskoczy. Sprawdźmy więc skład:

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 25,0% wag.
ALKOHOL: 10.0%
SŁODY: pilzneński, Pale Ale, Wiedeński, Caraaroma, Czekoladowy 400, pszeniczny, karmelowy 30, karmelowy 600
CHMIEL: Junga, Mosaic
DODATKI: jęczmień prażony, mleko w proszku, ziarno kakaowca, papryczki: Mulato, de Arbol, Habanero, Guajiilo, chipotle
DROŻDŻE: ?
IBU: 66,6
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.08.2019

Piwo Hades oprócz konkretnych wartości ekstraktu i alkoholu wyróżnia się masą ciekawych dodatków. Aha, co do wartości ekstraktu, to swego czasu piwo było rekordzistą kraju pod względem stopni Plato. Dziś “rekordowe” 25,2 BLG na nikim wrażenia nie robi. Wystarczy spojrzeć na piwa 2028 Space Odyssey z browaru Raduga, czy KORD z Jana Olbrachta. Czasami odnoszę wrażenie, że browary prześcigają się na BLG, wincyj, wincyj! Jednak z drugiej strony z wysokiej wartości można dużo ciekawego “wyciągnąć”, więc konkretne parametry działają na wszystkich fanów piw kraftowych. Wracam już do dodatków. Do piwa dodano skruszone ziarna kakaowca oraz mleko w proszku. Piłem już trunki z tymi dodatkami. Moją uwagę zwróciły papryczki. Nie jedna, nie dwie, ale aż pięć rożnych rodzajów. Nie jestem fanem ostrych smaków, ale habanero i chipotle znam. Mam też google i widzę, że pozostałe papryczki też zaliczają się do rodziny pikantnych. Słyszałem już o piwach z dodatkiem ostrych papryczek, ale jeszcze żadnego nie piłem. Jestem ciekaw, jaki rodzaj ostrości wniosą one do piwa.

piwo Hades [Browar Olimp]

Etykieta wygląda bardzo dobrze. Hades stoi do nas tyłem i nie przypomina wyglądem postaci znanej z książek z mitologią. Na etykiecie piwa Olimp wygląda ona jak niezły badass. Pokaźne mięsie, luzacka poza i hełm z kolcami. Brawa dla autora grafiki. Kolorystyka to wyłącznie czerń i biel oraz czerwień w nazwie piwa, wszystko do siebie pasuje. Oprócz tego butelka jest zaopatrzona w lak, z dedykacją dla fanów leżakowania trunków. Piwo Hades jest dostępne w stylowej butelce o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Bytów.

piwo Hades [Browar Olimp]

Piwo ma kolor bardzo ciemnego brązu. W szkle jest już czarne, bez jakichkolwiek przebłysków. Piana nie jest za obfita, ma ona beżową barwę. Szybko opada zostawiając po sobie mały kozuch na powierzchni.

Aromat od razu rozgrzewa. Czuję w nim sporo czerwonych owoców, coś podobnego do śliwek. Z czasem zaczynają wychodzić papryczki. W kolejnym wdechu czuję trochę alkoholu, który grzeje w nos. W tle pojawia się lekka nuta kakao, jest ona ledwo wyczuwalna. Oprócz tego jest też słodycz.

Na początku czuję, że piwo jest lekko wodniste, brakuje mu trochę pełni. W pierwszym łyku jest lekki rozgrzewanie, zaraz po nim pojawia się kakao. Na finiszu zaczyna rozgrzewać, nie jest to alkoholowe rozgrzewanie, pewnie papryczki. Uczucie dobrze wpasowuje się w klimat Imperial Stout’a. W smaku kakao zaczyna przybierać na znaczeniu, do tego sporo orzechów i to rozgrzewanie. Nie ma tu za dużo nut palonych, bardziej stonowane kakao, czyli lekka słodycz podobna do laktozy. Co do słodyczy to jest ona wyczuwalna momentami, ale rozgrzewanie szybko ją zakrywa. Z czasem zaczyna się pojawiać gorzka czekolada. Powoli, ale całkowicie zajmuje ona miejsce kakao. Pod koniec butelki czułem w ustach lekkie ściąganie. Piwo jest nisko nasycone, wysoko pijalne.

Hades [Browar Olimp]
OCENA: 9/10

Bardzo ciekawa interpretacja RIS’a. Sporo gorzkich nut, trochę kakao i rozgrzewające papryczki. Alkohol jest bardzo dobrze ukryty, daję 9.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o