Going Dark [Browar Rockmill]

O piwie Going Dark było dosyć głośno, więc postanowiłem spróbować tego Imperial Stout made by Browar Rockmill.

piwo Going Dark [Browar Rockmill]

Do tej pory Browar Rockmill serwował raczej lżejsze piwa. Przede wszystkim dużo IPA w stylu New England. Going Dark jest ich debiutem, jeśli chodzi o piwo w stylu Imperial Stout. I nie jest to wypust w stylu “e, zróbmy RISa i wypuśćmy go na rynek”. Browar przygotował aż cztery wersje swojego piwa. Oprócz podstawy, od której postanowiłem zacząć swoją przygodę z serią Going Dark, w sklepach pojawiły się też trzy wersje leżakowane w beczkach po innych alkoholach. W kolejności alfabetycznej będą to: Heaven Hill BA, Jack Daniel’s BA oraz Dark Wild Turkey BA. Na początku pomyślałem o bezpośrednim porównaniu całej czwórki. Jednak ciężko wypić samodzielnie 4 RISy po 10% alkoholu każdy 😉 Tak więc będę je porównywał na zasadzie zapisków, zaczynam od podstawy.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 25,0% wag.
ALKOHOL: 10,0%
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.12.2019

Za dużo informacji tutaj nie ma. Płatki owsiane pojawiają się teraz w składzie ponad 90% piw, które ostatnio piłem. Piwo Going Dark odfermentowało z 25 Plato do 10% alkoholu, więc trochę tego cukru tam zostało 😉 Tak, to lubię w piwach najbardziej. Czytając jednak opinie, że jest to “klasyczny” RIS moim pierwszym skojarzeniem jest piekielna gorzka nuta. Nie jest to do końca mój klimat, ale taki właśnie powinien być Imperial Stout, więc nie będę marudził.

Etykieta wygląda dosyć ciekawie. W okręgu widać duże oko, które wychyla się zza tafli wody. Chociaż patrząc na nazwę piwa, to bardziej jest prawdopodobne, że za tą wodą się chowa. Kolorystyka też jest ok, nic się tu nie gryzie. Okrąg jest odblaskowy i mieni się w świetle. Podobnie jak w Wormhole Browaru Szpunt. Informacje są czytelne. Jedyny minus, to sposób mocowania. U mnie część etykiety się odkleiła. nie wiem, czy to wina kleju, czy transportu, ale nie za fajnie to wygląda. Piwo Going Dark jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

piwo Going Dark [Browar Rockmill]

KOLOR
Piwo jest czarne. Przy przelewaniu do szkła widziałem kilka brązowych przebłysków. Do tego spora beżowa piana, która redukuje się do brązowego kożucha.

AROMAT
Początek jest raczej wytrawny i mało intensywny. Na pierwszym planie czuję czerwone owoce z lekko gorzkim finiszem. Zapach jest podobny do dobrej gorzkiej czekolady. Na razie nie czuję tu zbyt wielu nut palonych, nie ma tu też rozgrzewania. Aromat jest raczej spokojny i stonowany.

SMAK
W smaku też nie ma na początku zbyt wielkiej intensywności. Dlatego zaczną od ciała. Jest ono kremowe i dosyć pełne jak na te 25 Plato. W kolejnym łyku uderzenie czerwonych owoców jest jeszcze większe, a zaraz po nich pojawia się konkretna gorzka nuta. Na początku była dosyć lekka, z każdą sekundą przybiera jednak na sile. Alkohol jest tu bardzo dobrze ukryty. Na szczęście intensywność smaków przybiera z czasem na sile. Nie ma tu ani grama słodyczy. Piwo dedykowane fanom klasycznego, palonego Imperial Stouta. Przypomina mi trochę wytrawne czerwone wino z gorzkim finiszem. Piwo jest wysoce pijalne i nisko nasycone.

Going Dark [Browar Rockmill]
OCENA: 8/10

Dobry Imperial Stout, ocenię go na 8. Klasyka, konkretne, gorzkie, czerwone nuty. Ciekawe jak na jego tle wypadnie pozostała trójka?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o