Gerda [Browar Spółdzielczy]

Piwo Gerda to kolejna wymrażana pozycja z Browaru Spółdzielczego. Jak wypadnie ich RIS z dodatkiem wanilii?

piwo Gerda [Browar Spółdzielczy]

Browar Spółdzielczy zaszalał i wymroził aż cztery piwa. Jest to chyba rekord jeśli chodzi o polski kraft. Do tej pory miałem okazję spróbować jedynie Królowej Lodu, czyli wymrażanego RISa. Wspomnienia? Raczej średnie. Po całym tym szumie w okół piw z Browaru Spółdzielczego oczekiwałem czegoś więcej po ich produkcie. Szczególnie biorąc pod uwagę cene. Wiem, etykieta, ale mnie interesuje piwo, a nie oprawa graficzna. Gerda to kolejny członek zacnego mrożonego grona. Tym razem pierwsze skrzypce ma tu grać pewnie dodatek. Jaki? Zacznę od składu.

STYL: Ice Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 12.0%
SŁODY: jęczmienny pszeniczny
CHMIEL: ?
DODATKI: Wanilia
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.12.2018

Piwo Gerda było leżakowane z laskami aromatycznej wanilii z Madagaskaru. Proces wymrażania trwał 30 dni. Nie chce mi się teraz szukać informacji w internecie, ale zapewne podstawą była tu Królowa Lodu. Termin ważności minął kilka dni temu, ale nie ma się czym przejmować. Imperial Stout to jeden ze stylów, któremu czas służy.

Oprawa graficzna jest również kontynuacją serii. Tutaj też mamy piękną wyszywaną etykietę, srebrna nić znakomicie się prezentuje. Postać wygląda lepiej po … odklejeniu etykiety i odwróceniu jej na drugą stronę. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Spółdzielczym w Pucku.

piwo Gerda [Browar Spółdzielczy]

Piwo ma barwę ciemnego brązu. W szkle wydaje się być kompletnie czarne. Nie wygląda na zbyt oleiste, podstawa wydawała się być bardziej gęsta. Piany nie ma tutaj żadnej, nie tworzy się nawet przy agresywnym nalewaniu. Jedyne bąbelki jakie widzę, to te przy krawędzi szkła.

Biorę wdech i na pierwszym planie czuję zdecydowanie wanilie. Aromat jest intensywny, ale nie przesadzony. Oprócz tego spore rozgrzewanie, ale bez palącego alkoholu. Nuty palone są obecne jedynie w tle. Piwo Gerda zapowiada się dosyć słodko.

W smaku jest bardzo dużo wanilii. Jest spora różnica pomiędzy odczuciem wanilii z laski, a tej pochodzącej od beczki. Brakuje mi trochę tego “beczkowego” finiszu. Piwo jest lekko słodkie i nie za gęste. Oczekiwałem więcej ciała po tym ekstrakcie i wymrażaniu. Na finiszu jest lekkie rozgrzewanie, które z czasem zaczyna przybierać na sile. W drugim łyku smak wanilii jest jeszcze intensywniejszy i słodszy. Nuty palone? Goryczki nie wykryto. Poza tonami wanilii, to za dużo się tu nie dzieje. Są momenty, kiedy na finiszu czuję trochę czerwonych owoców. Podoba mi się rozgrzewanie, bez niego mogło by być za słodko. Waniliowy smak nie utrzymuje się zbyt długo w ustach, szybko gdzieś ulatuje. Po parametrach piwa oczekiwałem czegoś więcej.

Gerda [Browar Spółdzielczy]
OCENA: 8/10

Daję 8. Piwo Gerda jest ok, przy większej paloności był by sztos. Rozgrzewanie i wanilia za szybko ulatują, to dla mnie największa wada tego piwa. Warto jednak spróbować i wyrazić własną opinię na ten temat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments