Gelato: Pink Guava, Passionfruit & Peach [Browar Funky Fluid]

Włoski deser w trzeciej odsłonie, pora sprawdzić piwo Gelato: Pink Guava, Passion Fruit & Peach z Browaru Funky Fluid.

Gelato: Pink Guava, Passionfruit & Peach [Browar Funky Fluid]

To piwo może okazać się prorocze. Dlaczego? Pierwszy wypust z serii Gelato: Passionfruit, Mango, Nectarine & Lime wprawił wszystkich w osłupienie. Wiem już takim stylem jest Pastry Sour i to piwo idealnie oddało klimat. Magicznym składnikiem była limonka. Z dużą chęcią podszedłem do degustacji drugiej piwa z serii, a mianowicie Gelato: Pineapple & Passionfruit. Niestety, w moim odczuciu piwo było średnie. Zgubiony balans, dominacja marakui, nie tego spodziewałem się po pierwszej puszce. Sporo osób miało podobne odczucia, być może sam browar był średnio zadowolony, gdyż na rynku pojawiał się trzecia puszka. Czy zetrze ona słabe wrażenia po poprzednim piwie?

STYL: Pastry Sour
EKSTRAKT: 19,1 Plato
ALKOHOL: 5,6 %
SŁODY: Jęczmienny, pszeniczny, płatki pszenne, płatki owsiane
CHMIEL: Mandarina Bavaria
DODATKI: Różowa gujawa, marakuja, brzoskwinia, laktoza, bakterie kwasu mlekowego Plantarum i Rhamnosus
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 24.04.2021

Patrzę na skład i zaczyna się to dobrze, różowa guawa jest popularnym owocem w środowisku piwowarskim. Daje ona ciekawe i smaczne odczucia. To samo dotyczy brzoskwini, jej efekt dają amerykańskie chmiele sypane sowicie na aromat. Niestety, trzecim owocem jest marakuja, która zdominowała i popsuła drugą wersję. Oby tym razem miała ona mniej do powiedzenia. Ekstrakt początkowy jest nieco niższy, niż w poprzednich wypustach. Tym razem Browar Funky Fluid zdecydował się na użycie chmielu Mandarina Bavaria.

Na etykiecie widzę wypasionego loda na patyku. Widoczna szadź świadczy o tym, że dopiero co go otworzono. Barwa jest żywa i zachęca do sięgnięcia po produkt. Podobają mi się te grafiki z serii Gelato. Piwo jest dostępne w puszce o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zarzecze w Zarzeczu.

Gelato: Pink Guava, Passionfruit & Peach [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Piwo jest pełne, zamglenie poszło w kierunku błota. Na szkle zostaje wyraźny ślad po cieczy. Barwa jest też nieco ciemniejsza niż w przypadku IPA.

AROMAT
No i co? Jak tu nie być źle nastawionym, skoro aromat przynosi mi ponownie tylko kwaśną marakuje? Zapach jest wyraźny i soczysty. W kolejnym podejściu wyczułem nieco guawy. Kwas w stylu sorbetu.

SMAK
Na szczęście w smaku jest już lepiej. Kwaśne nuty marakui są szybko skontrowane przez lekko słodką brzoskwinię. Każda kolejna sekunda po przełknięciu potęguje odczucie tego przyjemnego żółtego owocu. Nie będzie płasko, o tak. Gęste i tęgie ciało jest znakiem rozpoznawczym całej serii, dziś nie jest inaczej. Piwo wyraźnie zaznacza swoją obecność na przełyku. Przejście między kwaśną, a słodką stroną nie jest błyskawiczne. Wyraźna i świeża nuta marakui wprowadza kwas, który traci na sile dopiero kilak dobrych sekund po przełknięciu. Brzoskwinia nie jest na maksa słodka, raczej stonowanie. W sam raz, aby przeciwstawić się marakui. To podoba mi się w tym piwie, seria Gelato wraca na właściwy tor.

Gelato: Pink Guava, Passionfruit & Peach [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,25 / 5,00

Balans pomiędzy kwaśną oraz słodką stroną był na swoim miejscu. Wyraźne owoce, zdecydowanie polecam.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments