Gelato: Pineapple & Passionfruit [Browar Funky Fluid]

Owocowe lody zaklęte w puszce, pora sprawdzić piwo Gelato: Pineapple & Passionfruit z Browaru Funky Fluid.

Gelato: Pineapple & Passionfruit [Browar Funky Fluid]

Browar Funky Fluid wydał kolejne piwo z serii Gelato. Tym samym potwierdziły się przypuszczenia i seria na stałe zagości na naszych półkach. W planach jest już trzecia puszka, zapewne na dniach trafi ona do hurtowni. Czy browar robi dobrze? Jak najbardziej, trzeba kuć żelazo póki gorące. Gelato: Passionfruit, Mango, Nectarine & Lime spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Puszki rozeszły się w szybkim tempie. Połączenie słodkich i kwaśnych nut staje się chyba naszym narodowym stylem? Jeszcze do niedawna w Polsce się dymiło, a teraz się Pastry Souruje. Pierwszym piwem początkującym ten trend było bodajże ART30 Pastry Sour Ale Pink Guava Pineapple Passionfruit uwarzone przez Browar Stu Mostów. Potem było kolejne piwo ekipy z Wrocławia i to gry wszedł Funky Fluid.

STYL: Pastry Sour
EKSTRAKT: 20,0 Plato
ALKOHOL: 5,6 %
SŁODY: Jęczmienny, pszeniczny, płatki pszenne, płatki owsiane
CHMIEL: Huell Melon
DODATKI: Ananas, marakuja, laktoza, bakterie kwasu mlekowego Plantarum i Rhamnosus
DROŻDŻE: Vermont Ale
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 06.10.2021

Motywem przewodnim serii Gelato są owoce. Jaki duet zaprezentuje się nam dziś? Nazwa zdradza wszystko, będzie to ananas oraz marakuje. Nie mam problemu z ananasem, lubię jeść go na świeżo i pić w formie soku. Z marakują jest nieco gorzej. Często dominuje ona inne owoce, dodatkowo nie przepadam za jej smakiem. Zaufam jednak Funky Fluid i z chęcią sprawdzę co mają do zaoferowania. Wysoki ekstrakt początkowy zwiastuje sporą słodycz, oby owoce miały w sobie odpowiednią ilość kwasu na jej przełamanie. Na pewno pomogą im bakterie kwasu mlekowego, których tu użyto.

Te lody na etykiecie wyglądają obłędnie. Szczególnie kiedy za oknem jest tak gorąco. W tle widzę miniatury symbolizujące ananasa oraz marakuję. Całość wygląda zachęcająco i soczyście. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

Gelato: Pineapple & Passionfruit [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Piwo ma dosyć żółtą barwę, nie jest to typowy żółty przechodzący w słomkowy. Chyba bliżej mu do odcieni zieleni? A może to dziwne oświetlenie w moim pokoju? Nie ważne. Całość jest lekko zamglona.

AROMAT
Od razu wiata mnie kwas, tak najkrócej mogę opisać nuty marakui, które uderzyły w mój nos. Zapach jest bardzo wyraźny, na razie to kwas pełną gębą. Staram się tu wczuć ananasa, ale nic z tego. To samo mogę napisać o słodyczy.

SMAK
Pierwsze podejście do szkła wyszło dużo lepiej. Początek to wyraźna marakuja, kwaśne nuty wchodzą  z mocnym impetem. Na szczęście po kilku chwilach pojawia się zwiastun słodyczy. Nie jest ananas, szkoda, tym cichym bohaterem jest laktoza. W drugim podejściu jest podobnie. To sam mogę napisać o paru kolejnych. Gdzie ten cholerny ananas? Szukam, szukam … i nic. Na razie piwo jest zbyt jednoliniowe, z obiecanych doznań czuję tu jedynie kwas. Sour wygrywa. Oczekiwałem też więcej od ciała. 20 Plato z tak niskim odfermentowaniem powinno zostawić po sobie więcej słodyczy. Trochę się rozpisałem, cmokając w międzyczasie piwo i robi się ono coraz słodsze. Szczególnie jeśli chodzi aftertaste. Przechylenie szkła, nuty marakui, tu nadal jest kwas. Jednak na finiszu wchodzi słodycz i przejmuje pałeczkę. Szkoda, że dopiero w połowie puszki. Piwo jest wyraźne, nie mogę powiedzieć, że marakuja jest tu słabo wyczuwalna, wręcz przeciwnie. Jak ktoś lubi kwasy z owcami, to będzie zadowolony. Dla mnie marakuja za bardzo zdominowała całość.

Gelato: Pineapple & Passionfruit [Browar Funky Fluid]
OCENA : 3,50 / 5,00

Jest kwas, a później słodycz. Zabrakło mi tu jednak balansu oraz ananasa. Czekam na następne puszki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments