Gelato: Kiwi, Pear & Lime [Browar Funky Fluid]

Pozycja dla miłośników zielonego sorbetu, czyli piwo Gelato: Kiwi, Pear & Lime z Browaru Funky Fluid.

Gelato: Kiwi, Pear & Lime [Browar Funky Fluid]

Pastry Sour to najgorętszy trend 2020 roku. Coraz więcej browarów decyduje się na wydanie piwa w tym stylu. Nawet mimo ogólnego hejtu, styl ten dobrze się sprzedaje. Browary kombinują, dodają, mieszają i nie wszystkie piwa reprezentujące ten styl trzymają poziom. Jest jednak jedna seria, która nie zawodzi i trzyma równy poziom od samego początku. Mam tu na myśli inspirowaną włoskim klimatem Gelato z Browaru Funky Fluid. Trochę naczekałem się na powrót tej serii, ale wreszcie się udało. Jako rekompensata ucieszył mnie fakt, że w sklepie pojawiały się jednocześnie dwa piwa. Póki co Gelato prezentuje wyższy poziom, niż PINTA Deli Store. Czy dzisiejsza puszka utrzyma tą tendencję?

STYL: Pastry Sour
EKSTRAKT: 19,0 Plato
ALKOHOL: 5,6 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki pszenne, płatki owsiane, laktoza
CHMIEL: Mandarina Bavaria
DODATKI: Kiwi, gruszka, limonka, bakterie kwasu mlekowego Plantarum i Rhamnosus
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 02.06.2020

Tym razem piwo powinno być bardzo zielone w smaku. Odpowiadać za to będą dodatki takie jak kiwi oraz limonka. Będą one wspierane przez gruszkę. Staram się ułożyć w głowie smak i zapowiada się całkiem nieźle. Kwas, słodycz, wybrana kombinacja owoców powinna oddać klimat sorbetu, który jest sam w sobie jest często “surowy” w smaku.

Projekt etykiet trzyma wysoki poziom. Ten żywy zielony kolor zachęca do wgryzienia się w puszkę. Pod względem przykuwania wzroku jest to chyba numer jeden w 2020 roku? Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Błonie w Błoniach.

Gelato: Kiwi, Pear & Lime [Browar Funky Fluid]

KOLOR
Nieco ciemne, w porównaniu do piw w stylu New England, ale daleko mu do brązu. Zero piany.

AROMAT
Zapach od razu przypadł mi do gustu. Bardzo wyraźny aromat gruszki z dużą dawką limonki. Całość pachnie naturalnie, nie czuję tu nic chemicznego lub sztucznego. Na razie na plus.

SMAK
Podobnie jak w aromacie, zaczynam od wysokiego C. Od razu poczułem tu wyraźne ciało, piwo spływa gładko po moim podniebieniu. To, co robi na mnie największe wrażenie, to przejście pomiędzy kwaśną, a słodką stroną. Z jednej strony jest kiwi oraz limonka, to one odpowiadają za kwas. Później pojawia się gruszka, w dojrzałej wersji, wnosząca słodycz. Ale to piwo jest wyraźne. Każdy z owoców ma swoje pięć minut, teraz na finiszu pojawiła się limonka, ten dodatek po raz kolejny zrobił robotę. Później jest gruszka, ze swoim żółtymi miąższem. W międzyczasie kiwi, wprowadza też nieco kwasu. Smak nie znika, jego wyrazistość ciągnie się przez całą degustację. Te niespotykane połączenie dało cholernie dobry efekt. Piwo jest lekkie i pełne zarazem, daje odczucie soku. Jestem zauroczony.

Gelato: Kiwi, Pear & Lime [Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,50 / 5,00

Nie będę się wahał, piwo zasługuje na wysoką ocenę. Seria Gelato umacnia się na prowadzeniu w kategorii Pastry Stout.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments