Funky Garden Vol.5 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]

Kokos i kawa? Wchodzę w to i już leję do szkła piwo Funky Garden Vol.5 z Browaru Maltgarden oraz Browaru Funky Fluid.

Funky Garden Vol.5 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]

Zacznę od komunikatu. W tej serii wyszło więcej piw, a patrząc na to w krótszym odstępie czasu to browary wypuściły jednocześnie dwa ciemne i mocne piwa. Wcześniej w serii pojawiały się głównie IPA, a tych jest na rynku pod dostatkiem. Poważnie, czy ktoś nadążą jeszcze za piwnymi premierami? Szkoda mi Piwnej Zwrotnicy 😉 Przyznam się, że omijałem serię Funky Garden, ale mocny Stout z dodatkami? Nie mogłem tego ominąć. Nieco przekornie zacząłem od wersji z gorszą oceną. Obie butelki mają jednak średnią powyżej 4,00 na Untappd co świadczy o wysokiej jakości piw. Tak więc z duetu wybrałem ten gorysz, ale i tak dobry. Oby w życie dawało mi tylko takie dylematy.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 11,3 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, żytni, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: kawa (3%), syrop klonowy (2%)
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 26.06.2023

Na starcie informacja świadcząca o wysokim poziomie piwa. Przynajmniej w założeniach. Funky Garden Vol.5 było bowiem inspirowane słynnym Morning Delight z amerykańskiego browaru Toppling Goliath. Ja nie miałem przyjemności próbowania tej legendy, może teraz dowiem się, czy warto? Dużą rolę ma tu grać kawa, więc jej wybór nie mógł być przypadkowy. Jestem spokojny o dobór właściwych ziaren, gdyż odpowiadał za to Paweł Świderski z CoffeeDesk. Wybrał on odmianę Brazylia San Rafael. Kawa ta jest znana z intensywnych aromatów, nut czekolady i karmelu oraz delikatnej kwasowości. To nie pierwsza współpraca Maltgardena z Pawłem. Maczał on swoje palce w takich produkcjach jak Cup Of Goodness oraz piwach z serii I’m Your Barista. W piwie wylądował też syrop klonowy, najlepszy przyjaciel ludzi lubiących słodycz.

Brawa za szatę graficzną. Widok czaszki sprawia, że nastawiam się na mocno agresywny smak oraz aromat. Szkic jest naprawdę wysokich lotów. Z uszkodzonej kamfory wylewa się smog otulający czaszkę. Czego chcieć więcej? Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

Funky Garden Vol.5 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]

KOLOR
Norma, gaz ładnie podniósł pianę do góry. Mnóstwo drobnych bąbelków. Beżowa.

AROMAT
Chyba nigdy kawa i syrop klonowy nie były tak blisko. Brzmi jak tandetny slogan? Uwierzcie, tak jest w rzeczywistości. Z jednej strony słodyczy, z drugiej gorzka ciemna nuta. Konkret.

SMAK
O cholera. Potężne uderzenie syropu klonowego sprawia, że od razu polubiłem to piwo. To jak poznanie nowej osoby nadającej na tych samych falach. Kawa jest tu jedynie tłem dla klonowej symfonii, przynajmniej na początku. Piwo jest dosyć gęste, nieprzegazowane. Kilka osób pisało o tym mankamencie, ale u siebie nie zauważyłem większego gazu. Kolejne podejścia do szkła przekładają się na jeszcze większą dawkę klonu. Postarałem się skupić nieco na finiszu, aby wyczuć kawę. Nie ma tu zbyt wielu ciemnych nut, czuję migdały. Dopełniają one słodycz i jestem już na sto procent ukontentowany. Piwo jest raczej jednoliniowe, całość oscyluje w słodkich rejestrach. Ja je uwielbiam, więc oceniam je wysoko. Dla reszty może być zbyt nudne.

Funky Garden Vol.5 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,25 / 5,00

To piwo można w skrócie określić jako jedna wielka słodka ekstaza. Pastry Stout w najlepszym wydaniu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments