Funky Garden Vol.4 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]

Jest kokos oraz klon, będzie dobrze. Zapraszam na degustację piwa Funky Garden Vol.4 uwarzonego przez Browar Maltgarden oraz Browar Funky Fluid.

Funky Garden Vol.4 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]

I tak po piątce pora spróbować czwórki. Może nie jest to matematyczna kolejność, ale tak jakoś wypadło podczas degustacji. Na początku chciałem spróbować tej słabiej ocenianej wersji, a to co lepsze zostawiłem sobie na koniec. Miałem tak od zawsze, najbardziej wartościowe rzeczy lubiłem sprawdzać na końcu. Z piwami uwarzonymi przez Maltgarden oraz Funky Fluid miałem nieco dylematów, w końcu oba są napakowane dodatkami do granic możliwości. W Vol. 5 zauważyłem po prostu mniej dodatków, więc uznałem, że sprawdzę je jako pierwsze. Piwo bardzo przypadło mi do gustu i czwórka nie będzie miała wcale łatwo.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 11,3 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, żytni, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: kokos (8%), syrop klonowy (2%), kakao, laktoza
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.07.2023

Kogo ja oszukuję? W piwie znalazły się dwa z moich ulubionych dodatków. Pierwszym z nim jest syrop klonowy, w Vol. 5 było jego bardzo dużo, więc jestem spokojny o efekt końcowy. Na pewno czeka mnie klonowa uczta. Z drugiej strony mam kokosa. Maltgarden umie obchodzić się z tym dodatkiem, pokazało to piwo Free The Parrots. Sporo osób narzeka ostatnio na aromaty, uwaga: dziś będzie na sto procent naturalnie. Browar nie zdradził konkretnej ilości, ale “ultra” w nazwie wskazuje na imperialne wartości. Widać to na dnie szkła, osadziło się tu sporo białych drobinek.

Etykieta wygląda identycznie, jak w przypadku numeru cztery. Z racji tego oprawa graficzna jest tu identycznie dobra. Jedyna różnica to kolor, tym razem czaszka i pozostałe elementy są szare. Dym wylewa się z kokosa, ostatnio była to amfora. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

Funky Garden Vol.4 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]

KOLOR
Ciemny brąz, przechodzący w szkło. Na powierzchni pływają drobinki kokosa, nie robi to na mnie negatywnego wrażenia. Zero piany.

AROMAT
W tej rundzie wygrywa kokos. Piękny zapach, wiórki w pełnej okazałości. Tło powoli wypełnia się syropem klonowym. Nie jest on wielce wyraźny, ale dobrze uzupełnia aromat. Słodycz pełną gębą.

SMAK
Mniam, mniam, mam pisać dalej? Ciało jest istnym olejkiem, balsamem, piwo powoli spływa po moim gardle pozostając po sobie kokosowy posmak. Tutaj również rządzi słodycz, ma ona klonowy wydźwięk. Balans pomiędzy kokosem, a klonem jest dobrze wyważony. Podoba mi się wyrazistość piwa, można je byli spokojnie zapakować do 330 mililitrowych butelek. Klon ma tostowy klimat, lekko przypieczony w francuskim stylu. Definicja Pastry Stouta, każdy kolejny łyk przynosi podobne słodkie doznania. Z czasem chyba to klonu przeciąga smak na swoja stronę. I to jedyna zmiana. Alkohol jest tu idealnie ukryty, nie dałbym mu tylu procent. Intensywne, może nieco monotonne? Cofam, pod koniec wyszły praliny, to ostatecznie sprawia, że zakochałem się w tym piwie.

Funky Garden Vol.4 [Browar Maltgarden / Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,50 / 5,00

Wzór Pastry Stouta zamknięta w dużej butelce, warto kupić i przenieść się do kokosowego raju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments