Fresh Vision [Browar Rockmill]

Piwo Fresh Vision z Browaru Rockmill to ciekawe połączenie Belgi oraz India Pale Ale.

Fresh Vision [Browar Rockmill]

Dawno nie było tu Browaru Rockmill. Afera nieco ucichła, więc można spokojnie kupować ich piwa bez obawy o złe spojrzenia innych birgików. Browar zaplusował u mnie wydaniem serii piw, które powstały we współpracy z piwowarami domowymi. Nie koniecznie członkami  PSPD, jak uczynił to Browar Zamkowy Cieszyn. Wystarczy wysłać swoje piwo i być może zostanie one zaprezentowane całemu kraju. Pierwszy wypust z tej serii przypadł mi do gustu. Dziś pójdziemy w belgijskie klimaty. Nie pamiętam kiedy ostatni raz piłem Belgian IPA? Styl mi bardzo odpowiada. Nie pija zbyt wielu piw z Belgii, ale drożdże dedykowane do tych piwo robią kawał dobrej roboty. Moim ideałem jest chyba piwo Szczun z Browaru Szałpiw. Jak będzie dziś?

STYL: DDH Belgian IPA
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,5 %
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 02.01.2020

Nie będzie to standardowa Belgian IPA, a taka z DDH w tytule. DDH oznacza konkretną dawkę chmielu na aromat. Niestety, browar nie podał informacji na temat odmian chmielu jakie tu wylądowały, szkoda. Podobnie z drożdżami. Oprócz ekstraktu początkowego oraz wzmianki o DDH nie wiem o nim nic 🙂 Wspomniany ekstrakt wnosi 16 Plato, to już solidny poziom. Belgia bazować będzie jedynie na drożdżach, która mają wnieść nuty fenoli. Niektóre Belgian IPA mają też dodatek kandyzowanego cukru, Rockmill nie poszedł tą drogą.

Etykieta wygląda ok. Dopiero, gdy się jej dokładniej przyjrzałem zauważyłem tu kolory flagi Belgii. Poza tym widzę tu sporo drobnych linii, których układ przypomina mi odcisk paca. Czy to seria Homebrewers Project? Nope. Na etykiecie nie znalazłem szczegółowego opisu składu, szkoda. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

Fresh Vision [Browar Rockmill]

KOLOR
Piwo ma bursztynową barwę i jest kompletnie przejrzyste. Myślałem, że po DDH będzie nieco mętności, nic z tego. W szkle widać niewielki kożuch białej piany unoszący się na powierzchni piwa.

AROMAT
W pierwszym podejściu czuję miks nut Belgii oraz tropików. Są tu nuty korzenne, ogólnie fenole, nie sposób ich nie zauważyć. W tle pojawia się też nieco cytrusów. Zapach jest intensywny i nieco gryzący. Agresja od samego początku.

SMAK
O ja, w pierwszym łyku fenole atakują jeszcze mocniej. Czuję tu coś podobnego do kandyzowanego cukru oraz nut korzennych. Całość jest intensywna, a do tego sporo tu słodyczy. Piwo jest dosyć ciężkie, w belgijskim tego słowa znaczeniu. Staram się tu wyczuć motyw IPA, ale jest z tym ciężko. Po kilku kolejnych podejściach pojawiły się owoce, witam. Czuję tu coś w stylu pomarańczy, nieco mandarynek. Teraz jest już lepiej, chociaż motywy Belgii i tak dominują. Na szczęście dają nieco pola IPA, które ma ochotę wprowadzić nieco soczystości, ale nie ma opcji. Motyw korzenny nie daje się rozbujać tym elementom. Podobnie jak w smaku piwo jest dosyć agresywne. Balans przesunięty jest zdecydowanie w kierunku Belgii. Jeśli lubicie te klimaty to może Wam podejść.

Fresh Vision [Browar Rockmill]
OCENA : 3,50 / 5,00

Belgia dominuje, a motyw IPA jest minimalny. Nieco agresywne i nie do końca się zgrywa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments