Free The Parrots [Browar Maltgarden]

Piwo Free The Parrots to świeży oraz mocarnie kokosowy Stout z Browaru Maltgarden.

Free The Parrots [Browar Maltgarden]

Browarów Maltgarden wydał kilka dni temu dwa piwa, w których pierwsze skrzypce ma grać kokos. Nie często zdarza się, że na sklepowej półce stoją dwa piwa z kokosem wydane przez dwa różne browary, a co dopiero dwa piwa z tym samym dodatkiem wydane przez jeden i ten sam browar. Gdzie sens, gdzie logika? Nie strach, że klient wybierze tylko? Akurat w przypadku Maltgardena nie powinno być tego problemu. Browar zaserwował już kilka ciemnych piw z dodatkami i zostały one bardzo dobrze przyjęte. Ogólnie, Maltgarden cieszy się popularnością i szacunkiem osób siedzących w krafcie. Ja sprawdzę dziś pierwszą z dwóch butli, a będzie nią Free The Parrots.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 12,2 %
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane, słód żytni, słód pszeniczny
CHMIEL: ?
DODATKI: kokos, laktoza
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.02.2023

Tak jak pisałem już wyżej, pierwsze skrzypce ma tu grać kokos. Dodatek za którym nie wszyscy przepadają, cóż nie ma ludzi idealnych. Ja jestem zdecydowanym fanem kokosa, a moim piwno-kokosowym numerem jeden jest póki co Coconut Carter z brytyjskiego browaru Wander Beyond. Czy Maltgarden zbliży się do tej jakości? Szanse są duże, gdyż kokos stanowi 6% całości. Dużo. A nie jesteś to byle jaki kokos, a kokos sprowadzony specjalnie prosto że Sri Lanki.

O ile etykiety Maltgardena zazwyczaj mnie nie przekonują, to dzisiejsza bardzo mi się spodobała. Te kolorowe fale mają swój klimat, lubię taki design. Przypominają mi obraz malowany brudnym pędzlem na płótnie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

Free The Parrots [Browar Maltgarden]

KOLOR
Piwo jest bardzo ciemne, blisko mu do czerni. A ją zobaczyłem już w szkle. Piana nie jest zbyt obfita i ma beżową barwę.

AROMAT
Mózg roz …. naruszony. W mój nos uderzyła mocna dawka kokosowego aromatu. Czuję tu wyraźne prażone wiórki ze sporym pokładem słodyczy. W tle poczułem lekkie i przyjemne rozgrzewanie. Na razie jest dobrze.

SMAK
Dobra, konkrety od samego początku. Piwo zaczyna z wysokiego C. W pierwszej chwili poczułem tu miks pralin oraz czekolady. Jednak z każdą mijającą sekundą pojawia się coraz więcej nut kokosa. Smak się potęguje i osiąga apogeum, mniam. Kolejne podejścia to już coraz większa dominacja kokosa, towarzyszy mu spora dawka słodyczy. Czytałem opinie o brakach w ciele, ja nie mam takiego odczucia. Piwo pokazuje swoją aksamitną stronę i gładko spływa po moim podniebieniu. Podoba mi się to połączenie czekolady i kokosa, dodatek sprawdził się tu idealnie. Piwo ma zdecydowanie słodki wydźwięk, nie znajdziecie tu nut palonych, nic z tych rzeczy. Ta moc smaku towarzyszy mi do samego końca. Można sobie spokojnie sączyć i delektować się jego pięknym smakiem.

Free The Parrots [Browar Maltgarden]
OCENA : 4,50 / 5,00

Spodziewałem się dobrego piwa, a efekt końcowy przeszedł moje oczekiwanie. Właśnie za to kocham kraft.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments