Fortuna Czarne Whisky Wood [Browar Fortuna]

Fortuna Czarne Whisky Wood to nowa limitowana wersja piwa z Browaru Fortuna.

Fortuna Czarne Whisky Wood [Browar Fortuna]

Browar Fortuna jest po środku osi zaczynającej się na browarach koncernowych, a kończącej się na krafcie. Na szczęście ich wypusty cieszą się dosyć dobrą opinią wśród fanów piw rzemieślniczych. Miłosław to fajna odskocznia od koncerniaków (przynajmniej kilka lat temu), Komes Porter Bałtycki miewa bardzo dobre warki, nie wspominając już o jego wariacjach. Mi bardzo podszedł Komes Barley Wine. Browar wydał też jedno z lepszych piw bezalkoholowych w naszym kraju, czyli Miłosław Bezalkoholowe IPA. Fortuna to idealny most do świata piw kraftowych. Dodatkowo nie ma problemów z dostępnością, ich produkty znajdziecie w większości dużych i małych marketów. Piwo Fortuna Czarne Whisky Wood zakupiłem w żabce za niecałe cztery złote. Przecież to jak za darmo 😉

STYL: Spiced / Herbed Beer
EKSTRAKT: 16,0% wag.
ALKOHOL: 7,5%
SŁODY: jęczmienny
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 25
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 05.08.2019

Podstawą piwa jest Fortuna Czarna. Piłem ją w te wakacje i zapamiętałem jedno, było słodko. Tym razem browar zdecydował się na wydanie limitowanej edycji. Limyted edyszon, i cena wzrasta już o kilka groszy. Piwo leżakowało z płatkami z beczek po whisky. Przez to powinno być teraz bardziej wytrawne a my poczujemy nuty drewna. Na etykiecie nie znalazłem informacji na temat ekstraktu.

Etykieta wygląda spoko, przypomina trochę swój pierwowzór. Jest tu sporo elementów w kolorze brązu. To one informują nas o wyjątkowości tej wersji. Poza tym ok, nie ma się do czego przyczepić. A z przyczepnością jest tak, że etykieta odkleiła mi się zaraz po wyjęciu butelki z lodówki. A kraft dalej z tym pancernym klejem. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Fortuna  w Miłosławiu.

Fortuna Czarne Whisky Wood [Browar Fortuna]

KOLOR
W nazwie jest czarne, więc jakiego koloru oczekujecie? Na początku podczas przelewania widać oczywiście ciemno brązowy strumień. W szkle jest już kompletnie czarne i dosyć mocno wysycone. Wyobraźcie sobie szklanką Coli, właśnie tak wygląda to piwo.

AROMAT
Fortuna Czarne Whisky Wood pachnie jak Coca Cola. Czy to na pewno nie jest piwo świąteczne? W tle czuję trochę drewna i alkoholu. Teraz zapach przynosi mi na myśl drink w stylu Whisky z Colą. Aromat jest intensywny i nie ulatuje. Piwo postało w szkle około 5 minut i dalej pachnie tak samo.

SMAK
Tutaj jest podobnie. Wziąłem pierwszego łyka i jedno jest pewne, piwo wylepia gębę jak Coca Cola. Chociaż sam finisz … ale najpierw początek, nie będę zaczynał od końca. Na początku rządzą tu nuty ciemnej Coli, razem z nią pojawia się smak  a’la deska, czuć tu coś drewnianego. Finisz to zdecydowana słodycz, rozchodzi się ona po całym moim podniebieniu. Ale to jest słodkie. Lubię te klimaty, jednak tu jest za dużo cukru. Do tego dochodzi niewielka gorzka nuta, ale jest ona rozmyta. Mimo ton słodyczy ciało nie jest zbyt gęste, piwo ma raczej wodnistą konsystencję. Jeśli chodzi o styl, to ja sklasyfikowałbym je jako Imperial Brown Ale. Słodycz robi się coraz większa, podobnie jak przy piciu Coli. Smak jest na pewno intensywny, to z plusów. Alkoholu nie czuć tu wcale. Ot, taka landrynka o smaku Coca Coli.

Fortuna Czarne Whisky Wood [Browar Fortuna]
OCENA: 2,25 / 5,00

Mi piwo nie podeszło kompletnie, nie pamiętam z czym się ostatnio aż tak męczyłem. Jeśli lubisz Colę, daj mu szansę.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o