Filemoon [Browar Dwóch Braci]

Debiut Browaru Dwóch Braci na moim blogu. Na start wybrałem piwo Filemoon.

Filemoon [Browar Dwóch Braci]

Na Browar Dwóch Braci wpadłem podczas kompletowania rankingu popularności nowych browarów według Untappd. Chłopaki zajęli w nim wysokie XX miejsce. Postanowiłem więc zakupić jakąś butelkę i sprawdzić w jakiej są formie. Ogólnie postanowiłem częściej sięgać po rodzime produkcje, szczególnie jeśli chodzi o nowe browary. Poziom produkcji poszedł znacznie do góry w porównaniu do czasów kiedy zaczynałem pić krafty. To samo dotyczy dostępności. Browar Dwóch Braci został stworzony przez Artura i Szymona Kaletów, właścicieli Craft Beer Pubu w Kielcach. Pierwsze piwa spod ich sztandaru pojawiły się w sprzedaży pod koniec ubiegłego roku. Jak widać, oceny były dobre. Na tę chwilę browar ma sześć piw w swojej ofercie.

STYL: Oatmeal Stout
EKSTRAKT: 14,0 Plato
ALKOHOL: 4,7 %
SŁODY: Pale Ale, płatki owsiane, monachijski, czekoladowy, Caraaroma, jęczmień palony
CHMIEL: Warrior
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 30
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 18.07.2019

Owsiany Stout oznacza sporą ilość płatków w zasypie. W składzie wymieniono je na drugim miejscu, zakładam więc, że było ich rzeczywiście sporo. Ciało to zweryfikuje. A co do ciała, to powinno być konkretnie. 14 Plato odfermentowało do 4,7 alkoholu, w piwie zostało dużo cukrów. Za ciemne nuty odpowiadał będzie nie tylko palony jęczmień, ale również słód czekoladowy.

Etykieta od razu przypadła mi do gustu. Jest bardzo kolorowa i utrzymano ją  w komiksowym klimacie. Widzę tu kota w stroju kosmonauty, który udaje się na księżyc. Pasuje to idealnie do nazwy piwa, w końcu to Filemoon, a nie Filemon. Odpowiednia czcionka, wszystko widać jasno i czytelnie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Jana w Zawierciu.

Filemoon [Browar Dwóch Braci]

KOLOR
Patrzyłem na nie podczas przelewania do szkła i było dosyć ciemne. Nie był to typowo ciemno brązowy kolor, a ciut ciemniejszy odcień. W szkle jest już kompletnie czarne. Piany nie ma tu wcale, chociaż po kilku sekundach nieco tej piany się pokazało

AROMAT
Zapach bardzo przypomina mi dobrego klasycznego Portera. Czuję tu bardzo dużą słodycz, w tle pojawia się przyjemny zapach czekolady. Aromat jest bardzo bogaty i intensywny. Po ocenie aromatu powiedziałbym, że piwo będzie dosyć ciężkie.

SMAK
Po pierwszym łyku odczucia są podobne. Przy przełykaniu nie czuć żeby mocnego ciała, jest ono raczej średnio gęste. Za to smak staje się mocniejszy z każdą kolejną sekundą. W buzi czuję teraz posmak słodkiej czekolady. Na początku wyczuwam też trochę kwaśnych nut. Fajna jest ta czekolada, raz słodka, raz gorzka. Poza tym dużo się tu nie dzieje, ale wiedziałem, że styl jest raczej prosty. Bez wielkich smakowych fajerwerków. Przyjemnie się to pije. Z każdym kolejnym łykiem odczucia smakowe się powtarzają. Czekolada rozdaje tu karty, jest umiarkowana, jak całe piwo. Do tego niewielka kwaśna nuta. Chwile z nim spędzone uważam za udane. Nie wgniata w podłogę, ale nie każde piwo musi byś Imperialem.

Filemoon [Browar Dwóch Braci]
OCENA : 3,50 / 5,00

Ciekawe piwo, weszło jak domowe. Teraz pora sprawdzić coś jasnego z Browaru Dwóch Braci.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments