Driada [Browar Nepomucen]

Darida z Browaru Nepomucen to połączenie owoców lasu oraz ciemnego piwa. Brzmi intrygująco.

Driada [Browar Nepomucen]

Piwo zostało uwarzone specjalnie na imprezę Beer Geek Madness Black And Sour. Znaczy to jedno, nie jest to pozycja skierowana do każdego, jej adresatem są bigricy. Znakiem rozpoznawczym BGM są nieszablonowe pomysły na piwa. Na szczęście coraz więcej z nich nie kończy swojego żywota wraz z końcem imprezy, a trafia później do butelek. Świadczy to o jednym, Polska jest gotowa na każdy zwariowany pomysł. Większość z nas lubi wypić popularne New England lub klasycznego Pilsa, jednak od czasu do czasu warto sięgnąć też po te zwariowane pozycje. Piwo kraftowe dalej się rozwija, bez odważnych eksperymentów nie powstałyby zapewne kilka stylów, które teraz uważamy za klasykę.

STYL: Forest Fruits Imperial Brown Porter
EKSTRAKT: 20,0 Plato
ALKOHOL: 7,5 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny
CHMIEL: ?
DODATKI: laktoza, jagoda, jeżyna
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.07.2020

Browar obiecuje połączenie czekolady i ciemnych nut Portera oraz matki natury. Rzut okiem na skład, dziś będę pił piwo w stylu Brown Porter, nie będzie więc idealnej czerni. Jest jeszcze Imperial, ale raczej w nazwie, gdyż 7,5% dziś już nikogo nie porywa. Pierwszą część nazwy stanowią owoce leśne, mi nazwa kojarzy się z popularną kilkanaście lat temu wódką Bols. W piwie wylądowały jagody i jeżyny, które mogą dać ciekawy efekt w połączeniu we wspomnianą wyżej czekoladą. Oprócz tego laktoza, słodycz do skontrowania kwasu pochodzącego od owoców.

Browar Nepomucen stoi na wysokości zadania, jeśli chodzi o projekty etykiet. Widzę postać spoglądającą na mnie z leśnego runa. Podoba mi się kreska oraz wyraźna kolorystka. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Jutrosinie.

Driada [Browar Nepomucen]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu ze sporą domieszką czerwieni. Nie jest ono klarowne, a raczej błotniste. W szkle widzę sporą zawiesinę. Do tego niewielka dawka piany.

AROMAT
W zapachu czuć kawę, na pierwszym planie są tu zdecydowanie ciemne nuty. Potem pojawią się las z koszem pełnym owoców. Oba elementy idą łeb w łeb. Pod koniec wyszło nieco więcej chleba. Wyraźnie i ciemno.

SMAK
Pierwsze wrażenia smakowe są nieco inne. Tu na pierwszym planie pojawiają się owoce leśne. W tle jest ciemny chleb, to on stanowi tło dla owoców. A one wnoszą od siebie nieco kwasu. Ten motyw bardzo dobrze pasuje do Brown Ale. Oprócz tego podoba mi się ciało. Jest ono dosyć gęste, ale nie przesadzone. Fajnie spływa po moim podniebieniu. Zero gazu wcale mi nie przeszkadza. Owoce leśne fajnie pieszczą na finiszu. Nie każda połączenie ciemnych nut z owocami daje tak dobry efekt. Swoje robi reż chleb, który dodaje tu pełni i nieco słodycz. Nepomucen dobrze poukładał te puzzle. Smak wcale nie ulatuje, piwo jestem wyraźne i oferuje to co było obiecane na etykiecie.

Driada [Browar Nepomucen]
OCENA : 3,75 / 5,00

Miałem dostać owoce leśna i nuty czekolady? Właśnie je dostałem. Nie ma za to nic, co wbiłoby mnie w podłogę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments