Double Blackcyl [Browar Trzech Kumpli]

Podwójny respekt dla podwójnej wersji. Dziś sprawdzę Double Blackcyl z Browaru Trzech Kumpli.

Double Blackcyl [Browar Trzech Kumpli]

Browar Trzech Kumpli po raz kolejny wydaje specjalne wersje swojego piwa. Wszystko zaczęło się od urodzinowych wersji piw Pan IPAni Wersja Urodzinowa oraz Califia Wersja Urodzinowa. W tym roku browar poszedł jeszcze dalej i ich flagowe piwo doczekało się potrójnej wersji. Mi Pan IPAni Triple nie do końca podeszła, ale mam ten problem z większością Triple IPA uwarzonych w naszym kraju. Czekam na następne podejście. Browar postanowił po raz kolejny iść metodą ulepszania dobrych już produktów i zabrał się za Black IPA, które … miało już też swoje drugie wcielenie, a była nim wersja ze skórkami cytrusów o nazwie Blackcyl Special Edition. Skórki zakryły nieco to, za co kochałem wersję podstawową. Dziś powinno być zupełnie inaczej …

STYL: Double Black IPA
EKSTRAKT: 18,5 Plato
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: Jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane, ekstrakt słodowy
CHMIEL: Columbus, Chinook, Simcoe, Nelson Sauvin
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 80
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.04.2021

Gdyż podstawowe nuty zostaną podwojone! Przynajmniej według założeń browaru, który postanowił odkurzyć zapomniany już styl Black IPA i wydać go w wersji imperialnej. Niestety, Black IPA podzieliła los Brut IPA i o obu stylach pamiętają już tylko nieliczni. Tak więc dobrze, że dziś będzie mocniej. Browar obiecuje więcej aromatów amerykańskiego chmielu przeplatanych nutą prażonego słonecznika. Ogólnie Black IPA nie powinna mieć tych ciemnych nut, patrząc na opis BJCP, jednak to właśnie te nuty najbardziej przyciągają mnie do tego stylu.

Etykieta przypomina mi wersję podstawową, jedyną różnicą jest barwa. Tym razem pajęczyna utworzona z kropki ma różową barwę. Po środku widzę duże logo i napis Double. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat w Żywcu.

Double Blackcyl [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
W szkle widzę ciemny brąz, później jest już czarne. Do tego niewielka czapa ciemnej piany.

AROMAT
Szkło przywitało mnie tym, co najlepsze w Black IPA. Sporo żywicy połączonej z cytrusami oraz nutą kwiatów. Tęskniłem za tym zapachem, podoba mi się intensywność.

SMAK
To co cechuje piwo, to wysoka goryczka. Jest ona połączeniem grejpfruta oraz żywicy. Ten pierwszy element ogólnie dominuje. Grejpfrut jest wyczuwalny zarówno jako owoc, jak i jako goryczka. Po pewnym czasie w aftertaste wychodzi ten słynny prażony słonecznik. Zdążyłem już się odzwyczaić od żywicy oraz nut kwiatów w IPA. Piwo cechuje moc goryczki, całość jest bardzo wyraźna. Alkohol jest tu dobrze ukryty, ale to ledwo osiem procent, więc nie za dużo. Czy jest to rzeczywiście wersja imperialna w moim odczuciu? Może ta intensywność? Podstawowa wersja nie była aż tak wyraźna. Grejpfrut, żywica i nieco prażonych pestek.

Double Blackcyl [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 3,75 / 5,00

Czy jestem fanem Black IPA? Lubię ten styl, a to piwo jakoś wielce mnie nie urzekło.  Porządne, tylko i aż.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments