Don’t Tell Gus [Verdant]

Don’t Tell Gus to kolejny New England z browaru Verdant którego będę miał okazję spróbować. Czy jest w stanie mnie czymś zaskoczyć?

Don't Tell Gus Verdant

Od kilku miesięcy jestem na bieżąco z ofertą najlepszego europejskiego wydawcą New England, brytyjskiego browaru Verdant. Zazwyczaj co piątek wrzucają coś nowego na sklep, a ja ładuje puszki do swojego koszyka. Ostatnio naliczyłem ponad 12 pozycji Verdant na swoim koncie. Charakterystyka piw jest bardzo podobna. Sporo tropików, niska goryczka, soczek. Jednym słowem wzorowe New England. Na początku brałem jedynie DIPA, jednak ostatnio coraz częściej sięgam po IPA oraz Pale Ale. Rok temu byłem wielkim miłośnikiem innego brytyjskiego giganta, browaru Cloudwater. Z czasem ich piwa zaczęły jednak smakować podobnie. Czy z Verdant będzie podobnie? Chłopaki mieszają w zasypie, próbują nowych odmian chmielu, wierni są jedynie odmianie drożdży. Don’t Tell Gus to najświeższa Imperial IPA browaru z Falmouth. Obecnie ma ona średnią ponad 4,3 na Untappd, więc powinno być dobrze.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,0%
SŁODY: ?
CHMIEL: Citra, Centennial, Cascade, Simcoe, Mosaic, Bravo
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Ale III
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 27.03.2027

Jak na Imperial IPA przystało Don’t Tell Gus ma 8% alkoholu. Nie podano ekstraktu początkowego, ale zapewne oscyluje on w granicach 19 Plato. Spójrzcie na chmiel, użyto tu aż sześciu różnych odmian. Ameryka jak się patrzy. Większość z nich jest mi bardzo dobrze znana, nowością jest tu odmiana Bravo. Jej profil (łagodne tropiki) pasuje idealnie do New England.

Nowością jest za to szata graficzna. Browar postanowił odejść od standardowego wyglądu i poszedł w komiksowy klimat. Nazwa mówi o utrzymaniu tajemnicy i widzę tu kobiece usta proszące o ciszę. Do tego skład podany jest na chmurce znanej z komiksowych dialogów. Do tej pory wszystko było wypisane w tabelce. Papier jest przedniej jakości, czuć to przy dotyku. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Verdant w Falmouth.

Don't Tell Gus Verdant

KOLOR
Piwo ma jasną barwę, przypomina mi trochę lekko rozwodniony pomarańczowy odcień. W szkle jest już kompletnie  nieprzejrzyste. Typowy New England. Piana dosyć obfita, bardzo długo utrzymuje się na powierzchni.
AROMAT
Ale tu dużo tych tropików. Na pewno mają one dosyć wyraźną słodowa podstawę. Są więc cytrusy, ananas i winogrona. Zapach jest bardzo, bardzo intensywny. Dawno nie miałem przed nosem DIPA o tak mocnym aromacie.
SMAK
Już po pierwszym łuku wiadomo, że goryczka będzie tu praktycznie na poziomie zerowym. Ale te tropiki tu rządzą. W smaku są cytrusy pomieszanie z mango. Wszystko na wysokiej soczystości, wow. Istny soczek. Do tego nie jest za słodko. Bałem się tego po aromacie ale to bardziej soczystość niż cukier. Smak jest intensywny, do tego długo utrzymuje się na podniebieniu. Kurcze, co tu więcej pisać? Nic nie pali, zero gorzkich nut, alkoholu nie czuć. Same pozytywy. Ciało mogę określić jako gęste. Bardzo podobnego do soku, ale takiego z miąższem. Z czasem pojawia się coraz więcej nut drzew iglastych. I tak jest ich mało w porównaniu do tropików, ale są. Piękny jest ten finisz, gładki, owocowy. Jestem pod wrażeniem wrażeniem. Świeży Verdant nie ma konkurencji w Europie.

Don’t Tell Gus [Verdant]
OCENA: 4,50 / 5,00

Ale tropikalny soczek. Dawno nie piłem takiej bomby z Verdant. Wysokie oceny nie są przesadzone, czapki z głów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments