Dirty Bastard [Founders Brewing Company]

Do tej pory amerykański browar Founders mnie nie zawiódł. Czy Dirty Bastard podtrzyma tą passę?

Dirty Bastard [Founders Brewing Company]

Musze przejrzeć listę wypitych piw z USA i sprawdzić, czy jakiś browar występuje tam tak często, jak Founders? Na tę chwilę nie. Zastanawiam się, które piwo smakowało mi najlepiej i nie jest z tym prosto. Podstawa Breakfast Stout, jak i wersje Kenntucky oraz Canadian dostały wysokie oceny. Wielkim (pozytywnym) zaskoczeniem był Sumatra Mountain Brown. Dziś też powinno być nieźle. Dirty Bastart to Scotch Ale, lubię ten styl. Do tej port trafiały mi się piwa ze sporą dawką torfu. Nie jest on wyznacznikiem stylu, ale pasuje tu jak ulał.

STYL: Scotch Style Ale
EKSTRAKT:
ALKOHOL: 8,5%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 50
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 24.07.2017

Browar nie podaje żadnych informacji na temat składu. IBU na poziomie 50 to raczej średni poziom. Do tego 8,5% alkoholu. Na stronie Founders znalazłem film opisujący piwo. Jak się okazuje Dirty Bastard jest dosyć ważnym piwem w historii browaru:

Puszka wygląda przeciętnie. Widzę na niej zarys twarzy naszego dirty bastarda. Nie jest ona zbyt wyraźna, można było ją lepiej dopracować. Na pewno wpasowuje się ona w klimat Founders. Pod względem grafiki nie trafia on w moje gusta. Podoba mi się nazwa. Warto zrobić z piwa wersję Old i nazwać piwo ODB. Piwo jest dostępne zarówno w puszkach jak i butelkach. Zostało one uwarzone oczywiście z browarze Founders.

Dirty Bastard [Founders Brewing Company]

KOLOR
Przy przelewaniu do szkła widać bursztynową barwę. Piwo jest dosyć klarowne. W szkle wygląda jak rasowy Barley Wine, czyli połączenie czerwieni i brązu. Piana jest obfita, jednak bardzo szybko opada.

AROMAT
Co tu o nim napisać? Na pewno nie jest zbyt intensywne. Czuję tu głównie karmel, lekko palony. W tle nuty podobne do jabłek. Na pewno nie ma tu żadnego torfu. Całość sprawia bardzo grzeczne wrażenie. Na razie jest średnio.

SMAK
Wszystko idzie w parze. Smak na początku też nie zachwyca. Pierwszy łyk to ogromne pokłady karmelu, słodkiego karmelu. Tak sobie ciamkam i szukam torfu, szukam, szukam i nic. Podobnie z alkoholem, jest on bardzo dobrze ukryty. Po kilku następnych łykach całość idzie bardziej w kierunku landrynki. Ten Scotch Ale jest przesunięty zdecydowanie w stronę karlemu. Niby w stylu, ale piwo jest strasznie płaskie i nudne. Smak szybko ulatuje a w ustach pozostaje posmak wyssanych landrynek. Z każdym następnym łykiem sytuacja się powtarza. Średnio, dawno się tak nie męczyłem z piwem. Lubię słodycz, ale ta jest słabej jakości.

Dirty Bastard [Founders Brewing Company]
OCENA: 3,25 / 5,00

Lekkie nuty torfu wniosły by tu spore ożywienie. A tak? Jest karmel, landryna i tak w kółko. Zdecydowanie za słodko.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments