Dimi3ri [Browar Łańcut]

Piwo Dimi3ri to moje pierwsze spotkanie z Browarem Łańcut.

Piwo Dimi3ri [Browar Łańcut]

Browar jest już na rynku od ponad roku, dlaczego dopiero teraz mogę ocenić pierwsze piwo z ich logo? Wcześniej nie było okazji. W sklepach, które odwiedzam brakowało piw z ich oferty. Poza tym ciężko spróbować każdego polskiego piwa. Widzicie ile tego wychodzi? Trzeba mieć wątrobę ze stali i portfel bez dna. Staram się wybierać te lepsze piwa z naszego podwórka. O Browarze Łańcut usłyszałem przy okazji piwa Zawisza Czarny. Jest to jedno z lepiej ocenianych polskich piw. Styl to Imperial Stout leżakowany w beczce po Jacku Danielsie. Miałem nawet okazję kupić jedną butelkę, ale ostatecznie spasowałem. Jak widać, warto było zainwestować kilka PLNów w Zawiszę. Na szczęście kilka miesięcy później w sklepach pojawiło się piwo Dimi3ri. Ten sam styl, ten sam browar, czy wyszło równie dobrze?

STYL: Russian Imperial Stout BA
EKSTRAKT: 24,0% wag.
ALKOHOL: 11.0%
SŁODY: pale ale, monachijski, pszeniczny, caramunich, cararye, cara-aroma, czekoladowy, czekoladowy żytni, płatki owsiane, jęczmień i pszenica palona
CHMIEL: Warrior, Magnum, Hallertau Tradicion, Tettnager
DODATKI: ?
DROŻDŻE: płynne
IBU: 10/12
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 30.09.2018

Ten  Imperial Stout leżakował również w beczce po Jacku Danielskie W porównaniu z Zawiszą ekstrakt jest ciut większy – 25 zamiast 24 Plato. Alkoholu jest już dużo więcej, dziś będę się mierzył z 11% trunkiem. Na etykiecie nie znajdziecie informacji o pełnym składzie, ale z pomocą przychodzi nam strona internetowa. Sporo tych zbóż: słód pszeniczny, żytni, płatki owsiane i jęczmień. Chmiel to wygrana Niemiec z USA w stosunku 3 do 1. IBU też należy do wysokich, czyżby zapowiadał się klasyczny RIS?

Co do etykiety wygląda ona przeciętnie. Nie odrzuca, to na pewno, ale nie powala. Kreska nie wygląda zbyt fajnie, okulary i beczka są zaprojektowane dosyć średnio. Poza tym informacje wydają mi się być zbyt chaotycznie rozmieszczone na etykiecie. Ale to moje zdanie, może za bardzo wnikam? 😉 Plus za zapisanie nazwy z cyfrą. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Łańcut.

Piwo Dimi3ri [Browar Łańcut]

KOLOR
Piwo jest czarne i nie za gęste. Przy przelewaniu do szkła widać było sporo brązowych przebłysków. Piany nie ma tu wcale, więc nic o niej nie napiszę.

AROMAT
Jest raczej średnio intensywny. Na pewno jest tutaj kokos oraz wanilia. Czuję też nuty palone, ale ich intensywność nie jest zbyt duża. Do tego dochodzi fajne rozgrzewanie. Na razie jest całkiem przyjemnie.

SMAK
W pierwszym łyku czuję przyjemną słodycz, rozchodzi się ona powoli po moim podniebieniu. Na początku wita mnie wanilia. Później z każdą sekundą pojawia się coraz więcej gorzkich nut oraz lekka paloność. Te dwa elementy przejmują teraz ster. Do tego fajne rozgrzewanie w stylu Barrel Aged. Całość jest dobrze ułożona, a nuty kokosa i wanilii wnoszą tu trochę smaczku. Jeśli chodzi o ciało, to nie jest ono zbyt gęste. Przyjemnie się je pije. Z czasem pojawia się coraz więcej gorzkiej czekolady. Wanilii jest teraz dużo mniej, ale i tak pałęta się gdzieś tam w tle. Cały czas jest wyczuwalna. Brak piany przełożył się na brak gazu. Alkohol jest tu dobrze ukryty, choć momentami lekko rozgrzewa. Chociaż nie wiem, czy to alkohol, czy ta wanilia z kokosem? Pod koniec pojawia się więcej nut Bourbonu i słodycz. Porządny reprezentant stylu.

Dimi3ri [Browar Łańcut]
OCENA: 8/10

Pierwsze spotkanie z Browarem Łańcut oceniam dobrze. Dimi3ri daje to co najlepszego z klasycznego RISa z beczką. Moja ocena to 8. To nie Samiec Alfa, ale będziecie zadowoleni.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments