Dessert Vibes [Browar Maltgarden / Galea Craft Beers]

Deserek w płynie, czyli recenzja piwa Dessert Vibes uwarzonego przez Browar Maltgarden oraz Galea Craft Beers.

Dessert Vibes [Browar Maltgarden / Galea Craft Beers]

Pora na kolejnego słodziaka z rodziny Maltgardena. Temat Pastry Stout jeszcze u nas raczkuje, ale browary zwęszyły swoją szansę i owe oznaczenie stylu można znaleźć na kilku słodkich Stoutach, które nie wyróżniają się zbytnio z tłumu. A może od zawsze były to Pastry i dopiero teraz mogą się tak legalnie nazywać? Nope. Ja dzielę dodatki na przyziemni te bardziej odjechane. Żadna wanilia nie uczyni z piwa prawdziwego Pastry Stouta, sorry. W tym stylu powinno się nieco wysilić i sprawić, aby dodatków było przynajmniej kilka, a całość przypominała coś w styl słodkiego deseru. Browary Maltgarden robi to dobrze, kilka tygodni temu miałem przyjemność pić ich The Middle of Silence. Piwo awansowało bezapelacyjnie na szczyt mojej listy najlepszych polskich Pastry Stoutów. Z tego właśnie powodu byłem miło zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że owy browar planuje wydać kolejne piwa w tym stylu. Dziś dorwałem pierwsze z nich. Wszystko dzięki świeżej dostawie w olsztyńskim Piwoszniku.

STYL: Cinnamon Fudge Brownie Rye Imperial Stout
EKSTRAKT: 28,0 Plato
ALKOHOL: 11,0 %
SŁODY: jęczmienny, żytni, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: cynamon, laktoza, naturalne aromaty
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 07.01.2023

Wysoki ekstrakt początkowy jest dobrym punktem wyjścia. W zasypie widzę słód żytni, powinien on wnieść nieco więcej ciała do piwa, a ono jest zawsze mile widziane w Imperial Stoucie. W nazwie stylu widzę cynamon, krówkę oraz brownie. Miks tych trzech elementów brzmi dosyć intrygująco. Pora sprawdzić skład, jak browary chcą osiągnąć dany efekt? Ok, widzę tutaj cynamon, ale pozostałe elementy będą reprezentowane przez laktozę oraz naturalne aromaty. Jak będzie dobrze, to nie będę miał najmniejszych pretensji o użycie aromatów.

O etykiecie nie będę pisał zbyt wiele. Po prostu mi się nie chce. Maltgarden projektuje wszytko w  podobnym stylu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co o nich sądzę, sprawdź poprzednie recenzję. Znajdziesz info, a ja będę miał kilka wyświetleń więcej. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Bytów Browar Kaszubski.

Dessert Vibes [Browar Maltgarden / Galea Craft Beers]


KOLOR
Większość mocnych ciemnych piw ma kolor ciemnego brązu, tu jest on bliski czerni. Do tego ciecz wydaje się być gęsta. Ładna kremowa piana. Niezła prezentacja.

AROMAT
Mogę to wąchać i wąchać. Sam nie wiem, czy to kawa, karmel, a może orzechy? Czuję tu ogromne pokłady słodyczy, jak w batoniku. Teraz doszedł też cynamon. Kurcze, kocham ten efekt słodkiej orzechowej czekolady.

SMAK
O ja, ale cymesik. Jeśli chodzi o aromat to cynamon był zachowawczy, w smaku nie ma już hamulców. Od początku dominuje, z każdą kolejną sekundą pojawia się tu coraz więcej czekolady. Jakiej? Najlepszą opcją będzie karmelowe nadzienie. W drugim podejściu jest podobnie, tym razem cynamonu jest jeszcze więcej. Z czasem zaczyna on lekko rozgrzewać, w końcu to jego znak rozpoznawczy. Ciało jest gęste, bez dwóch zdań. Żyto zrobiło swoje, i dobrze. Większą pełnia jeszcze żadnemu RISowi nie zaszkodziła. Cynamon nieco już poluzował, nie dominuje już jak na początku. Teraz jest tu więcej karmelu i czekolady. W kategorii Pastry Stout oceniam je bardzo dobrze. Dużo tutaj słodkich nut przypominających mi wypieki, do tego wysokie procenty, wyraźny smak i ocena nie może być niska.

Dessert Vibes [Browar Maltgarden / Galea Craft Beers]
OCENA : 4,25 / 5,00

Kolejny dobry reprezentant stylu Pastry na naszym rynku. Na razie Maltgarden wysuwa się na prowadzenie w tej kategorii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments