Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA [Brokreacja]

Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA z browaru Brokreacja to kolejne wcielenie tego zacnego piwa.

Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA [Brokreacja]

Powoli zaczynam gubić się w wersjach. Na początku na pewno była podstawa, to nie zagadka z kura i jajkiem. Nie miałem okazji jej spróbować, na szczęście dorwałem wersję Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged, która była według mnie jednym z lepszych polskich piw roku 2018. Wersja leżakowana w beczce po Kirschwasser raczej mnie nie przekonała. Gdzieś tam przewinęła się jeszcze wersja leżakowana w beczce po winie, ale sobie ją odpuściłem. Na moje szczęście Brokreacje sięgnęła tym razem po jedna z moich ulubionych beczek. Pedro Ximenez robi robotę, wspomnę tu na przykład wspaniałe piwo Pime Öö PX z Pohjalii. Lubię słodkie nuty czerwonych owoców więc moja miłość do beczki po sherry jest zrozumiała. Jej walory powinny się idealnie uzupełnić z Porterem Bałtyckim.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 24% wag.
ALKOHOL: 10.1%
SŁODY: Pilzneński, Monachijski typ II, Brown Caramunich typ III, Chocolate, Special B,
CHMIEL: Magnum
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Saflager W-34/70
IBU: 42
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 16.01.2019

Czy jest sens rozpisywać się o składzie? Nope. Robiłem to już przy okazji poprzednich wpisów. Jedyna różnica to beczka. Piwo leżakowało w beczkach po sherry Pedro Ximenez przez siedem miesięcy.

To samo dotyczy etykiety o której pisałem już kilka razy, więc nie będę się powtarzał. Całość zapakowana jest standardowo w tekturowy kartonik. Jedyna różnica to pasek na samym dole etykiety, ma on barwę wiosennej zieleni. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów.

Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA [Brokreacja]

KOLOR
Ładnie to wygląda podczas przelewania do szkła. Na początku piwo ma ciemno brązową, jednak z każdą kolejną kroplą robi się coraz ciemniej. Piana wygląda również dobrze, po kilku sekundach zredukowała się do obręczy przy ścianach szkła.

AROMAT
Już po pierwszym wdechu wiem, że to piwo leżakowało w beczce. Spora dawka czerwonych owoców oraz nuty drewna robią swoje. Pedro Ximenez to jest to, w głowie widzę obraz czerwonego wina. W aromacie wyczuwam też niewielką ilość czekolady. Wszystko jest na swoim miejscu. Mógłbym to wąchać i wąchać. Po tak dobrym starcie musi być dobrze.

SMAK
Powiem jedno, aromat nakręcił mnie na słodycz. Jednak pierwszy łyk kieruje piwo w kompletnie inne klimaty. Na początku jest nieco wytrawnie, a nuty drewnianej beczki tylko potęguję to odczucie. Nie zwlekałem zbyt długo z kolejnym łykiem, tym razem na pierwszym planie znajduje się ogromna ilość czerwonych owoców. Pojawia się też namiastka gorzkiej czekolady, jest ona najmniej wyczuwalna. To dopiero początek, a dzieje się już całkiem sporo. Z czasem romans czerwonych nut z nutami drewna przejmuje ster. W porównaniu z Pohjala brakuje tu ciała. Nie każdy Imperial Stout musi być gęsty i ciężki, ja takie właśnie lubię. Piwo z Brokreacji jest zdecydowanie bardziej pijalne, można się nim raczyć, nie czując jego ciężaru. Alkoholu nie czuć tu wcale, procenty są dobrze ukryte. Jedyne co tu rozgrzewa to czerwone nuty. Największy plus to beczka, czuć ją wyraźnie, aż do ostatniej kropli.

Deep Dark Sea Pedro Ximenez BA [Brokreacja]
OCENA : 4,00 / 5,00

Piwo oceniam na plus. Wyraźne nuty drewnianej beczki oraz czerwonych owoców. Lekko i przyjemnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments