Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged [Brokreacja]

Beczek nigdy nie za wiele. Podobnie myśli Brokreacja i wydała na rynek piwo Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged.

Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged [Brokreacja]

Podstawą piwa jest Deep Dark Sea. Ten Imperial Baltic Porter został uwarzony na zeszłoroczne Święto Porteru Bałtyckiego. Jako kolekcjoner ciemnych i mocnych piw, zaopatrzyłem się w jedną butelkę. Pierwsze recenzje był średnie, więc postanowiłem poczekać z degustacją. I tak piwo leży w piwnicy do dziś 😉 W tym roku Brokreacja ponownie uwarzyła to piwo. Wraz z podstawą premierę miała też wersja Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged. Popieram. Coraz więcej browarów decyduje się na podobne rozwiązanie. Browar Golem wydał niedawno Milky Moon, też podstawka i Barrel Aged. Rockmill poszedł krok dalej i swoją serię Going Dark wydał w czterech różnych wersjach leżakowanych w innych beczkach. Moim zdaniem wypuszczenie piwa w wersji podstawowej oraz leżakowanej w beczce, jest gwarantem na sprzedanie dwóch butelek jednocześnie. Każdy beer geek będzie chciał ocenić wpływ beczki na podstawę.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 24% wag.
ALKOHOL: 10.1%
SŁODY: Pilzneński, Monachijski typ II, Brown Caramunich typ III, Chocolate, Special B,
CHMIEL: Magnum
DODATKI: /
DROŻDŻE: Saflager W-34/70
IBU: 42
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 15.01.2021

Piwo ma 24 Plato oraz ponad 10% alkoholu, Imperial jak się patrzy. Podstawą zasypu jest tu słód pilzneński. Poza tym trochę karmelu oraz nut palonych. Jeśli chodzi o chmiel, to wybór padł na niemiecką klasykę, czyli Magnum. IBU dosyć niskie, no ale nie o goryczkę tu chodzi. Termin ważności wynosi 3 lata. Myślę, że nawet 5 mu nie zaszkodzi.

Butelka zapakowana jest w gustowny kartonik. Nie pierwszy z Brokreacji. Etykieta jest mega, jedna z moich ulubionych. Czuję tą ciemną odchłań i zło, które w niej czyha. Nie bez powody etykieta znalazła się w top 15 najlepszych piwnych etykiet. Piwo zostało uwarzone w Szczyrzyckim Browarze Gryf i jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów.

Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged [Brokreacja]

KOLOR
Brąz. Ukochany kolor kobiet. Może lekko jasny, bardzo podobny do palonego karmelu. Im więcej piwa ląduje w szkle, tym bliżej mu do czerni. Piana to poziom zero, no może trochę przy samym końcu, ale i tak mizernie.

AROMAT
Pięknie. Duża słodycz podobna do karmelu. Jest też wanilia oraz trochę kokosa. Ta karmelowa słodycz jest obłędna. Wszystko jest bardzo intensywne i mocne. Piwo rozgrzewa, tak jak powinno.

SMAK
Dziś będzie dobrze. Pierwszy łyk to boskie połączenie kawy, czekolady oraz tego co najlepsze z beczki po Bourbonie: wanilii oraz kokosa. Rozgrzewanie też jest na eleganckim poziomie. Najpierw pojawiają się Bourbon, a po nim mam finisz w stylu kawy. Alkohol jest dobrze ukryty, do ciała też nie mogę się przyczepić. Jak na razie, poezja. Intensywność smaku jest wysoka. Browarowi udało się wydobyć to co najlepsze z beczki i połączyć to z ciemnymi nutami. Z czasem zdaje mi się, że wyczuwam tu trochę nut drewna. Te dopełnienie też się tu idealnie wpasowuje. Z każdym kolejnym łykiem jest coraz lepiej. Naprawdę wow, smak został ze mną do ostatniej kropli.

Deep Dark Sea Bourbon Barrel Aged [Brokreacja]
OCENA: 4,50 / 5,00

No, no, nieźle to wyszło. Intensywne i ładnie ułożone. Chyba moje najlepsze piwo z Brokreacji?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments